wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Morawiecki i Szumowski podjęli kluczowe decyzje. Wiemy, co dalej z obostrzeniami

9 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Hędrzak

Udostępnij:

Łukasz Szumowski, Dariusz Piontkowski oraz Mateusz Morawiecki przekazali nowe decyzje rządu na najbliższe tygodnie. Politycy podkreślili, że dotychczasowa strategia walki z COVID-19 okazała się odpowiednia. Nie oznacza to jednak, iż zrezygnują z kolejnych

Premier oraz ministrowie zdrowia i edukacji pojawili się na wspólnej konferencji prasowej. Politycy wytłumaczyli, jakie zmiany będą czekały Polaków w najbliższym czasie. Poruszyli między innymi kwestię krajowego szkolnictwa oraz bezpieczeństwa w czasie nadchodzącej Wielkanocy.

Łukasz Szumowski, Mateusz Morawiecki oraz Dariusz Piontkowski przedstawili nowe ustalenia

Premier Morawiecki wskazał na to, że dotychczasowa strategia walki z wirusem przyniosła dobre owoce. Podziękował także pracownikom służby zdrowia, wojsku oraz innym "działającym na pierwszej linii frontu", w tym sklepowym kasjerom i kasjerkom.

Obowiązujące obostrzenia dot. galerii, kin, teatrów, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych zostaną przedłużone do 19 kwietnia. Nie zostaną zniesione także ograniczenia związane z ilością osób w sklepach i kościołach. Do 26 kwietnia zamknięte pozostaną szkoły, a także wstrzymany ruch lotniczy oraz międzynarodowy kolejowy. Do 3 maja podtrzymane zostanie też zamknięcie granic, kontrole sanitarne oraz obowiązkowa kwarantanna. Wszelkie imprezy masowe nie będą się mogły odbywać do odwołania. Daty te mogą się zmienić, niektóre obostrzenia będą zapewne obowiązywać dłużej.

Po świętach rząd planuje nieco rozluźniać ograniczenia gospodarcze. Premier zaapelował jednak, aby Wielkanoc spędzić jedynie w gronie najbliższej rodziny, powstrzymać się od wyjazdów.

Przesunięte zostają matury oraz egzaminy ósmoklasistów. Nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu. Konkretne daty zostaną podane z wyprzedzeniem minimum 3 tygodni. Szkoły i przedszkola pozostaną zamknięte, a więc zasiłek opiekuńczy - wydłużony.

Łukasz Szumowski podkreślił, że w ciągu doby wykonano wczoraj ponad 8 tys. testów. Minister wyraził nadzieję, iż wkrótce będzie to już ok. 13 tys. Zaapelował także o to, aby w czasie Wielkanocy pozostać w domu i powstrzymać się od wyjść oraz wyjazdów. Polityk przekazał, że od przyszłego czwartku zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscu publicznym.

Minister Dariusz Piontkowski rozpoczął swoją wypowiedź od podziękowań dla nauczycieli. Przypomniał, że okres zawieszenia działania szkół i przedszkoli zostaje przedłużony, a matury oraz testy ósmoklasisty - przełożone. Zaapelował, aby ten czas poświęcić na naukę, a także dodatkowe przygotowania do wspomnianych egzaminów.

Maria HędrzakAutor

Redaktorka i wydawczyni, absolwentka stosunków międzynarodowych oraz studentka specjalizacji Bliski Wschód i Afryka na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Government of Poland, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101125205

Polityka

Minister Czarnek komentuje rezolucję PE. Za wypowiedź o dinozaurach został nominowany w specjalnym plebiscycie

Czytaj więcej >
(screen) rmf24.pl

Polityka

Robert Mazurek napisał kilka słów do Tuska. Już zabiera się za organizowanie kolejnej imprezy

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, CC BY 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=95810259

Polityka

Schreiber o aborcji. “Nie w każdym przypadku powinna być zakazana”

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda porównał naród do... trawy. To nie pierwszy raz, gdy prezydent używa tej zadziwiającej metafory

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Igor Tuleya nie będzie już uczył studentów? Stracił prawo do wykładania na uczelni

Czytaj więcej >
Sytuacja w Polsce jest w większości źle oceniana przez Polaków

Polityka

Sondaż CBOS: sytuacja w Polsce dobrze oceniana przez osoby starsze i zarabiające mniej

Czytaj więcej >