wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Morawiecki i Szumowski podjęli kluczowe decyzje. Wiemy, co dalej z obostrzeniami

9 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Hędrzak

Udostępnij:

Łukasz Szumowski, Dariusz Piontkowski oraz Mateusz Morawiecki przekazali nowe decyzje rządu na najbliższe tygodnie. Politycy podkreślili, że dotychczasowa strategia walki z COVID-19 okazała się odpowiednia. Nie oznacza to jednak, iż zrezygnują z kolejnych

Premier oraz ministrowie zdrowia i edukacji pojawili się na wspólnej konferencji prasowej. Politycy wytłumaczyli, jakie zmiany będą czekały Polaków w najbliższym czasie. Poruszyli między innymi kwestię krajowego szkolnictwa oraz bezpieczeństwa w czasie nadchodzącej Wielkanocy.

Łukasz Szumowski, Mateusz Morawiecki oraz Dariusz Piontkowski przedstawili nowe ustalenia

Premier Morawiecki wskazał na to, że dotychczasowa strategia walki z wirusem przyniosła dobre owoce. Podziękował także pracownikom służby zdrowia, wojsku oraz innym "działającym na pierwszej linii frontu", w tym sklepowym kasjerom i kasjerkom.

Obowiązujące obostrzenia dot. galerii, kin, teatrów, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych zostaną przedłużone do 19 kwietnia. Nie zostaną zniesione także ograniczenia związane z ilością osób w sklepach i kościołach. Do 26 kwietnia zamknięte pozostaną szkoły, a także wstrzymany ruch lotniczy oraz międzynarodowy kolejowy. Do 3 maja podtrzymane zostanie też zamknięcie granic, kontrole sanitarne oraz obowiązkowa kwarantanna. Wszelkie imprezy masowe nie będą się mogły odbywać do odwołania. Daty te mogą się zmienić, niektóre obostrzenia będą zapewne obowiązywać dłużej.

Po świętach rząd planuje nieco rozluźniać ograniczenia gospodarcze. Premier zaapelował jednak, aby Wielkanoc spędzić jedynie w gronie najbliższej rodziny, powstrzymać się od wyjazdów.

Przesunięte zostają matury oraz egzaminy ósmoklasistów. Nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu. Konkretne daty zostaną podane z wyprzedzeniem minimum 3 tygodni. Szkoły i przedszkola pozostaną zamknięte, a więc zasiłek opiekuńczy - wydłużony.

Łukasz Szumowski podkreślił, że w ciągu doby wykonano wczoraj ponad 8 tys. testów. Minister wyraził nadzieję, iż wkrótce będzie to już ok. 13 tys. Zaapelował także o to, aby w czasie Wielkanocy pozostać w domu i powstrzymać się od wyjść oraz wyjazdów. Polityk przekazał, że od przyszłego czwartku zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscu publicznym.

Minister Dariusz Piontkowski rozpoczął swoją wypowiedź od podziękowań dla nauczycieli. Przypomniał, że okres zawieszenia działania szkół i przedszkoli zostaje przedłużony, a matury oraz testy ósmoklasisty - przełożone. Zaapelował, aby ten czas poświęcić na naukę, a także dodatkowe przygotowania do wspomnianych egzaminów.

Tagi:

Łukasz SzumowskiMateusz Morawiecki

Maria HędrzakAutor

Redaktorka i wydawczyni, absolwentka stosunków międzynarodowych oraz studentka specjalizacji Bliski Wschód i Afryka na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >