wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zarząd LOT-u tnie pensje. Wszystkim, tylko nie sobie

19 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

LOT został zmuszony do całkowitego zawieszenia działalności na skutek pandemii koronawirusa SARS-Cov-2. Odcięcie od źródła dochodów spowodowało problemy finansowe spółki. Lekarstwem na to ma być cięcie kosztów, w tym cięcie pe

Taki obrót sprawy budzi kontrowersje wśród personelu linii. Uważają oni, że takie postawienie sprawy jest zwyczajnie nieuczciwe i oznacza dla nich olbrzymie problemy finansowe. Zarząd odpowiada na zarzuty tłumacząc, że pensje obniżyć może im jedynie minister właściwy do spraw aktywów państwowych. Jednak samemu ministrowi, Jackowi Sasinowi wcale nie śpieszno do obniżania wypłat kierownictwu linii.

LOT na zakręcie

Obniżki miałyby wynieść odpowiednio 66% dla pilotów i 50% dla reszty personelu pokładowego. Jednak w przypadku tych drugich granicą byłaby po prostu pensja minimalna, przez co większa obniżka jest niemożliwa. Warto zauważyć, że propozycja kierownictwa linii przewiduje, że nawet po powrocie linii do normalności, płace pozostałyby dalej obniżone. Miałoby to trwać aż do 2023 roku. 

Nierówność w traktowaniu nie jest jednak jedynym zarzutem jaki formułują związki zawodowe pod adresem propozycji zarządu. Padają również oskarżenia o to, że propozycje mogą doprowadzić do poważnych konfliktów wewnątrz załogi. - Ludzie będą wyrywali sobie z gardeł każdą godzinę nalotu dającą zarobić - komentuje Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego. Zdaniem związku linie chcą wykorzystać pandemię by obniżyć normy czasu pracy i wypoczynku załóg.  - To obniży bezpieczeństwo operacji lotniczych - alarmuje. Według ZZPPiL utrzymanie miejsc pracy za wszelką cenę to "PR-owy kit".

Pracownicy LOTu w rozmowie z Gazetą Wyborczą mówią, że czują się zdradzeni przez kierownictwo. Ich zdaniem akcja "Lot do domu" wymagała od personelu "wielkiego ryzyka i poświęceń" -  Lataliśmy, łamiąc przepisy o czasie pracy, i nie prosiliśmy o dodatkową gratyfikację. A teraz ze strony firmy takie podziękowanie - mówi Agnieszka Szelągowska ze Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >