wtv.pl > Pogoda > Lej kondensacyjny w Skale pod Krakowem. Nagranie trafiło do sieci
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.06.2022 02:02

Lej kondensacyjny w Skale pod Krakowem. Nagranie trafiło do sieci

Lej kondensacyjny zaobserwowany w Skale pod Krakowem
„Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały, autor: Adam Grzegórzko

Mieszkańcy Skały pod Krakowem przeżyli chwile grozy. Nad miastem pojawił się lej kondensacyjny. To wstęp do trąby powietrznej. Jarosław Turała z "Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem" podkreślił, że chociaż kontakt z ziemią jest wątpliwy, to nie jest wykluczony.

- Dziś sporo takich rarytasów będzie - napisał w piątek pod nagraniem ze Skały k. Krakowa Jarosław Turała. Na filmie udostępnionym w sieci widać, jak chmury skręcają się i tworzą lej przypominający trąbę powietrzną.

Mieszkańcy miasta Skała z Małopolski mogą mówić o sporym szczęściu. Gdyby dolna część leja kondensacyjnego dotknęła ziemi, zjawisko stałoby się dużo groźniejsze.

Lej kondensacyjny w Skale k. Krakowa

Gęste chmury, deszcz i widok wąskiego pasa wychodzącego z dolnych partii obłoków. Taki widok w czwartek mieli niektórzy z mieszkańców Małopolski.

Pod nagraniem pojawiło się pytanie, dlaczego leje kondensacyjne w ogóle się tworzą. Administrator "Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały" odpowiedział, że zwyczajnie mają ku temu dobre warunki. Chodzi o kondensację oraz wirowanie.

Czym jest lej kondensacyjny?

Jak informują Polscy Łowcy Burz, lej kondensacyjny to nic innego jak rotująca się chmura. Tworzy się jedynie z kondensacji pary wodnej.

Różnica między lejem kondensacyjnym zaobserwowanym w Skale k. Krakowa a trąbą powietrzną jest to, że lej kondensacyjny nie dotyka ziemi. W ostatnim czasie na terenie całego kraju odnotowano sporą ilość tego zjawiska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Gwałtowna pogoda na południu

Nie tylko groźne zdarzenie z powiatu krakowskiego było pod koniec tygodnia zmartwieniem mieszkańców regionu. Pogoda przyniosła ze sobą inne gwałtowne zjawiska.

W piątek we wsi Brzostek w woj. podkarpackim doszło do bardzo silnych i intensywnych opadów gradu. Ziemia stała się biała. Kulki lodu przykryły niemal każdy centymetr.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały, autor: Adam Grzegórzko

Powiązane