Las kusi, a wiosenna pogoda zachęca do spacerów. Jest to jednak obecnie niewskazane.. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 7 Kwietnia 2020

Nie tylko ryzyko zakażenia wirusem. Strażacy ostrzegają przed kolejnym zagrożeniem w lasach

Las kusi, a wiosenna pogoda zachęca do spacerów. Jest to jednak niewskazane, a wręcz zabronione w dobie panującej epidemii. Rząd wprowadził bowiem różne ograniczenia i restrykcje, dotyczące także spacerów po lasach, by zmniejszyć ilość osób przebywających jednocześnie na tym samym terenie. Jak się okazuje, jest jeszcze jeden powód, przez który powinniśmy unikać lasów. Przed kolejnym zagrożeniem ostrzegają także strażacy.

Strażacy ostrzegają przed innym dużym zagrożeniem, jakie ma miejsce obecnie w lasach i apelują o ich unikanie oraz niewypalanie traw. Uważajcie na siebie!

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Kolejne 119 osób zakażonych, są ofiary śmiertelneNajnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Kolejne 119 osób zakażonych, są ofiary śmiertelneCzytaj dalej

Las kusi, pogoda zachęca, ale powinniśmy powstrzymać się od spacerów. Odradzają tego także strażacy 

W prawie całej Polsce obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Jest to jeden z powodów, przez jaki powinniśmy obecnie stronić od spacerów i wypraw do lasu. W związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2, z którym od kilku tygodni zmaga się nasz kraj, od niedawna w całej Polsce obowiązuje zakaz wchodzenia do lasów i Parków Narodowych. Są to obostrzenia wprowadzone przez rząd, mające na celu ograniczenie przemieszczania się ludzi i ich przebywania jednocześnie na jednym terenie. Ma to na celu ułatwienie walki z rozprzestrzeniającym się szybko wirusem. Jak się jednak okazuje, nie tylko wirus stanowi obecnie zagrożenie.

Jak przekazała w poniedziałek Komenda Głównej Państwowej Straży Pożarnej, niemal całej Polsce grożą pożary i jest to trzeci, najwyższy stopień zagrożenia. - Uwaga na duże zagrożenie pożarowe w lasach! - ostrzegają strażacy.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Prymas Polski nie idzie na kompromis przed Wielkanocą. Wielu wiernych nie będzie zadowolonych
2. Największy na świecie samolot transportowy wyląduje w Warszawie

Strażacy przypominają, że trawy po zimie są suche i potrafią palić się bardzo szybko, a równie szybko może rozprzestrzeniać się pożar. - W przypadku dużej prędkości wiatru i gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania - wyjaśnił Karol Kierzkowski, rzecznik mazowieckiej komendy Państwowej Straży Pożarnej, młodszy brygadier.

Jak przekazano, do poważnego pożaru traw doszło m.in. w Szczebrzeszynie (woj. lubelskie). Spłonęło tam bowiem około 150 hektarów suchych traw. Działania dużej grupy strażaków, walczących z ogniem, trwały aż blisko siedem godzin.

W miarę możliwości nie wychodźmy z domów, a przede wszystkim unikajmy spacerów i lasów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Dwa razy się zastanowisz przed założeniem. Maseczki mogą być bardziej szkodliwe, przełomowe wyniki badań
  3. KRRiT odpowiada na udawany atak paniki Filipa Chajzera. Do TVN trafiło specjalne pismo
  4. Przeżył dwie wojny światowe i hiszpankę, został zakażony. 104-latek wygrał z COVID-19, niezwykła historia
  5. Duda opowiedział u Rydzyka, co robił tuż po katastrofie smoleńskiej. Niewielu pamięta, że dostał specjalną “misję”
  6. Wprowadzą "przepustkę COVID"? Życie po pandemii może być zupełnie inne za granicą

Żródło: tvnmeteo.tvn24.pl