wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kwarantanna w Polsce zostanie zaostrzona. Kolejne sklepy i miejsca zamknięte dla obywateli

24 Marca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Kwarantanna od jutra ulegnie zaostrzeniu. Informację tę po posiedzeniu sztabu antykryzysowego potwierdził w dużej mierze premier Mateusz Morawiecki.

Jak podaje dziennik, zasady kwarantanny już wkrótce mogą zostać zaostrzone. "Wszystko po to, by do świąt jak najbardziej wyhamować krzywą wzrostu zachorowań", czytamy. Rząd planuje tym samym, by będąca w kryzysie w związku z epidemią koronawirusa gospodarka od Wielkanocy mogła powoli zacząć wracać na właściwe tory. Przypomnijmy, że najprawdopodobniej szczyt liczby zachorować jest jeszcze przed nami. Doniesienia te wielokrotnie potwierdzał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Kwarantanna ulegnie zaostrzeniu?

Z informacji przekazanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że kwarantanna nie będzie już dotyczyć jedynie placówek oświaty, kultury oraz barów i restauracji. Zamknięciu mają bowiem ulec wszystkie sklepy poza spożywczymi.

Na tym jednak nie koniec. Wiele wskazuje na to, że już niedługo niemożliwe będzie korzystanie z bulwarów, parków, lasów oraz placów zabaw.

Nowe zasady kwarantanny nie wykluczą jednak możliwości normalnego chodzenia do pracy, twierdzi "Rz".

Przypomnijmy, że Niemcy, gdzie sytuacja związana z pandemią jest znacznie poważniejsza, wprowadziły niezwykle daleko idące środki bezpieczeństwa. Władze naszego zachodniego sąsiada zabroniły m.in. zgromadzeń powyżej dwóch osób. Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin przekonywał jednak w Polsat News, że ograniczenia wprowadzone przez polski rząd nie będą tak radykalne.

Aktualizacja. Godzina 13:00

Przekazywane przez nas informacje o kolejnych ograniczeniach potwierdził właśnie premier Mateusz Morawiecki na specjalnej konferencji, której uczestnikiem był również minister zdrowia. Jak poinformował szef polskiego rządu, wprowadzone zostaną ograniczenia w przemieszczaniu się. Wyjście z domu możliwe będzie jedynie w uzasadnionym przypadku. Obostrzenia dotkną również transportu publicznego. Dla przykładu, w autobusach możliwe będzie zajęcie jedynie połowy miejsc siedzących. Podtrzymany został zakaz zgromadzeń. Według nowych restrykcji w zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby. Wyjątkiem mają być wydarzenia, w których uczestniczą jedynie członkowie rodziny.

Co więcej, wszystkie dotychczas wprowadzone obostrzenia nadal obowiązują.

Minister Szumowski przekazał, że ograniczenie kontaktów międzyludzkich do maksimum jest absolutnie konieczne. Wyjście z domu będzie możliwe jedynie w przypadku konieczności zrobienia zakupów, odwiedzenia lekarza bądź wyprowadzenia psa na spacer. Zdaniem Szumowskiego wyjścia z domu należy ograniczyć "praktycznie do zera". Po raz kolejny podkreślił wagę akcji "Zostań w domu".

Nowe zasady zaczną obowiązywać od jutra.

Źródło: rp.pl

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >