wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Selfie albo szybka wizyta policji. Rusza aplikacja dla osób w kwarantannie, jej szczegóły zaskakują

22 Marca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Kwarantanna jest środkiem zapobiegawczym coraz częściej wprowadzanym przez władze. Obejmuje osoby zdrowe, które miały kontakt zakażonym, bądź wróciły z krajów wysokiego ryzyka. Służby codziennie odkrywają jednak przypadki jej łamania

"Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną", tak nową aplikację o niezbyt wyszukanej nazwie "Kwarantanna domowa" zachwala polski rząd.

Rządzący przypominają, że kwarantanna ma na celu "zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim, zarówno osobom objętym kwarantanną, jak i ich bliskim, czy sąsiadom". By zapewnienie wspomnianego bezpieczeństwa było możliwe, policjanci sumiennie sprawdzają miejsce pobytu osób objętych kwarantanną. Konieczność odwiedzania przez funkcjonariusza miejsca izolacji ma zmienić powstanie udostępnionej przez władze aplikacji.

Kwarantanna i selfie z ręki

"W weryfikacji przestrzegania zasad pomagają funkcjonariusze policji. W czasie kwarantanny mogą nas odwiedzić w dowolnym momencie. Jeśli chcesz ułatwić im pracę, ściągnij naszą aplikację Kwarantanna domowa", czytamy na stronie gov.pl. Minister cyfryzacji Marek Zagórski radzi, by pobrać ją od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny. – Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. Można ją znaleźć w sklepach Google Play lub App Store – przekazał szef resortu. Zainteresowanym wyjaśniamy specyfikację działania aplikacji.

Z informacji przekazanych przez stronę gov.pl wynika, że każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób – które zainstalowały i aktywowały aplikację – wysyłane będą SMS-y z prośbą wykonania... selfie.

"Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże nam w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie", przekonują przedstawiciele rządu.

Każdego dnia konieczne będzie wykonanie przynajmniej jednego zdjęcia (możliwa jest konieczność wykonania kilku). Prośby mają być wysyłane z zaskoczenia, a osoba objęta kwarantanną będzie miała 20 minut na przesłanie selfie. Po upływie tego czasu do osoby objętej kwarantanną zostanie wystosowana wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie zdjęcie nie zostanie wysłane, policja otrzyma sygnał, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Co sądzicie o aplikacji proponowanej przez rząd?

Źródło: gov.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >