wtv.pl > Polityka > Kto najrzadziej bywa w Sejmie? Wyniki nie wzbudziły większego zaskoczenia
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:04

Kto najrzadziej bywa w Sejmie? Wyniki nie wzbudziły większego zaskoczenia

Sejm
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

W rankingu posłów, którzy najczęściej opuszczają sejmowe posiedzenia króluje Krzysztof Bosak z Konfederacji. Łącznie ma on 17 nieusprawiedliwionych nieobecności. Marszałkini Witek ogłosiła, że nieobecnym obetnie dniówki.

Tuż za Bosakiem na niechlubnej liście pojawili się Paweł Kukiz z Kukiz'15 i Robert Winnicki z Konfederacji. To właśnie ta partia ma u siebie posłów z największymi liczbami nieobecności - dalsze miejsca zajmują członkowie właśnie tej partii.

Krzysztof Bosak liderem niechlubnego rankingu. "To jakiś błąd"

Kancelaria Sejmu regularnie zbiera informacje dot. obecności posłów na posiedzeniach Sejmu. Okazało się, że według ich wyliczeń, jest kilku posłów, którzy zaniedbują swoje obowiązki.

Decyzją Elżbiety Witek politycy, którzy mają najwięcej nieusprawiedliwionych nieobecności, będą mieli obcinane dniówki.

Taka sytuacja dotknie m.in. lidera niechlubnego rankingu, czyli Krzysztofa Bosaka. Ten w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdził, że "to jakiś błąd".

Ze statystyki wynika, że Bosak ma aż 17 nieusprawiedliwonych nieobecności na 70 posiedzeń Sejmu i jest znaczącym liderem.

Na drugim miejscu uplasowali się Paweł Kukiz i Robert Winnicki (Konfederacja). Obaj mają po osiem nieusprawiedliwionych nieobecności.

Swój brak podczas posiedzeń Sejmu Kukiz tłumaczył innymi obowiązkami. Jako jedyna osoba z górnej części rankingu nie twierdził, że jego obecność na liście jest pomyłką.

Konfederacja wiedzie prym

W zestawieniu prym wiodą posłowie Konfederacji. W Sejmie jest ich tylko 11, a w rankingu znalazło się aż 4. Siedem nieobecności mają Krzysztof Tuduj, Jakub Kulesza i Konrad Berkowicz. Obok nich z tą samą liczbą znalazła się Agnieszka Ścigaj z koła Polskie Sprawy.

- Czasami zdarzyło mi się nie podpisać na liście, ale za każdym razem składałem usprawiedliwienie - twierdził w swojej obronie Kulesza.

Kary dla posłów wynoszą 1/30 uposażenia i diety za każdy dzień nieobecności lub dzień, w którym poseł wziął udział w mniej niż 1/5 głosowań sejmowych.

W tej chwili wysokość kary odpowiada 561 zł.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: wtv.pl, rp.pl zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne