wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ksiądz nie pójdzie po kolędzie, rozesłał druczki na przelew. Zapytaliśmy go o szczegóły pomysłu, który wywołał ogromne emocje

23 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Ksiądz z parafii w Godzikowicach postanowił wysłać wiernym blankiet bankowy, za pośrednictwem którego mogą dokonać wpłat związanych z tegoroczną kolędą. List proboszcza wywołał pewne kontrowersje. Duchowny tłumaczy jednak, że inicjatywa ma związek

  • Wobec trwającej epidemii koronawirusa tegoroczna wizyta duszpasterska będzie znacząco odbiegać od znanej wiernym formy

  • Obowiązujące restrykcje zmuszają kapłanów do wykazania się kreatywnością

  • Proboszcz parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Godzikowicach wysłał wiernym druczki bankowe, za pomocą których będą mogli wspomóc wspólnotę

  • Część parafian nie kryła zaskoczenia otrzymanym listem. Ksiądz wskazuje jednak, że pomysł wynika z rozmów z wiernymi

Szczegóły listów, jakie w swoich skrzynkach znaleźli parafianie kościoła pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego w Godzikowicach, przytoczył portal z Olawy, leżącej w bliskim sąsiedztwie wspomnianej miejscowości.

Wielu mieszkańców miejscowości, których wierni podlegają parafii [...] zdziwiło się, gdy dostali dziś listy od księdza, czytamy w serwisie tuolawa.pl.

Druczki bankowe

W nadesłanym członkom wspólnoty komunikacie proboszcz zaznaczył, że wobec obecnej sytuacji epidemicznej przeprowadzenie kolędy w tradycyjnej formie będzie niemożliwe. Jednocześnie zachęcił do udziału w zastępującej wizytę duszpasterską mszy świętej.

Osoby, które w związku ze złym stanem zdrowia, odbywaną kwarantanną bądź strachem przed wirusem nie pojawią się w świątyni, a chciałyby wspomóc "utrzymanie parafii i księdza", zostały zachęcone do dokonania wpłaty za pośrednictwem przelewu.

W liście zaznaczono, że "dla ułatwienia" dołączono blankiet, za pomocą którego można wykonać przelew.

Bardzo dziękuję Rodzinom, które w tym niełatwym dla wszystkim czasie pandemii wspierają Parafię, Księdza, rezerwują msze święte za swoje rodziny i najbliższych, czytamy w piśmie.

Ksiądz: "To jest ten czas, w którym każdy dba o swoje zdrowie"

Informacji na temat proponowanego rozwiązania postanowiliśmy szukać u źródła.

Na wstępie rozmowy z naszą redakcją proboszcz parafii w Godzikowicach przyznał, że decyzja o tegorocznej formie wizyty duszpasterskiej ma bezpośredni związek z bezpieczeństwem wiernych w czasie pandemii.

Wspominając cztery możliwe sposoby zaproponowane przez wrocławską kurię, ksiądz zwrócił uwagę, że jednym z nich jest zaproszenie parafian na specjalną mszę świętą. Nabożeństwo zostało podzielone na niewielkie, ośmioosobowe grupy.

– Patrząc na to, jak obecnie ludzie uczestniczą we mszy świętej w tygodniu – czasami jest to jedna, dwie, trzy osoby – nie spodziewam się, że będzie ich więcej. To jest ten czas, w którym każdy dba o swoje zdrowie i swoje życie, i ja to rozumiem – przekazał duchowny.

Kapłan zaznaczył, że decyzja, by wydrukować bloczki, miała swój początek w prośbach wiernych, którzy, nierzadko zmagając się z chorobą, prosili o udostępnienie podobnej możliwości. Chętnie podzielił się też konkretnymi dokumentami, jakie zostały wysłane parafianom.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >