wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

TVP po raz pierwszy o filmie Sekielskich. Ksiądz mówił o zgorszeniu i nękaniu duchownych

5 Lipca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Ksiądz Henryk Zieliński postanowił skrytykować TVP za wspomnienie filmu braci Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele katolickim. Zdaniem oburzonego duchownego poruszanie podobnych spraw przez Telewizję Polską jest jawnym przykładem "siania zgorsz

Przez dłuższy czas Telewizja Polska unikała wspominania drugiego dokumentu Tomasza i Marka Sekielskich, w którym poruszono problem krycia księży-pedofilii przez instytucję Kościoła katolickiego w Polsce. Przypomnijmym, że hierarchowie, doskonale zdając sobie sprawą z zarzutach ciążących na duchownych, zwykli przenosić ich z parafii do parafii, tuszując tym samym problem.

Sytuacja w telewizji publicznej uległa zmianie 21 czerwca, gdy na antenie TVP1, w programie "Między Ziemią a Niebem" wspomniano słowa papieża Franciszka mówiącego o "obowiązku uważnego słuchania stłumionego, milczącego krzyku dzieci". Następnie wyemitowano rozmowę z Jakubem Pankowiakiem, jednym z bohaterów "Zabawy w chowanego", ofiary krytego przez biskupa Janiaka ks. Arkadiusza Hajdasza.

Ksiądz Henryk Zieliński i "utrwalanie mitu księdza pedofila"

Zachowanie telewizji publicznej należałoby uznać za niejaki przełom. Poprzednio stacja wyraźnie unikała wymienienia choćby samej nazwy dokumentu, nie wspominając już o podjęciu merytorycznej dyskusji na temat problemu ukazanego w filmie. W zamian wyemitowano zaś swoistą kontrę do dokumentu Sekielskich – szumnie zapowiadany materiał o problemie pedofilii wśród celebrytów.

Coś się zatem zmieniło. To wyraźnie nie podoba się jednak księdzu Henrykowi Zielińskiemu, który – jak wskazuje "Wyborcza" – tydzień po emisji programu w Telewizji Polskiej w tygodniku "Idziemy" opublikował artykuł traktujący o zgorszeniu, jakie wśród katolików wywołał program TVP. Duchowny za skandaliczne uznał również postawienie biskupa Edwarda Janiaka w roli "czarnego charakteru".

"GW" zaznacza, że w opinii księdza Zielińskiego Telewizja Polska miałaby tym samym utrwalać w widzach kłamliwe przekonanie, iż "każdy ksiądz to potencjalny pedofil". Duchowny łączy kolejno program TVP z akcją rozwieszania plakatów "Zranieni w Kościele" w polskich diecezjach. Akcji, której – rzecz jasna – przeciwny jest ks. Henryk Zieliński. "Plakaty te były de facto zachętą do składania donosów na księży pod wskazany telefon. Od takich pomysłów już tylko krok do naszywania każdemu księdzu na sutannie tegoż numeru telefonu – najlepiej w żółtym kolorze", twierdzi, cytowany przez dziennik.

Na zakończenie przytoczmy równie zadziwiające słowa duchownego, zdaniem którego "utrwalanie stereotypu, że Kościół jest miejscem zranienia, a nie zbawienia, jest niczym innym, jak rozsiewaniem tego zgorszenia, które realnie czasem się zdarza, a czasem jest tylko domniemane".

Źródło: Gazeta Wyborcza / "Między Ziemią a Niebem"

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >