Ksiądz krytykuje TVP za wspomnienie filmu braci Sekielskich.. vod.tvp.pl (screen - "Między Ziemią a Niebem" 21.06.2020)Źródło: vod.tvp.pl (screen - "Między Ziemią a Niebem" 21.06.2020)
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 5 Lipca 2020

TVP po raz pierwszy o filmie Sekielskich. Ksiądz mówił o zgorszeniu i nękaniu duchownych

Ksiądz Henryk Zieliński postanowił skrytykować TVP za wspomnienie filmu braci Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele katolickim. Zdaniem oburzonego duchownego poruszanie podobnych spraw przez Telewizję Polską jest jawnym przykładem "siania zgorszenia". Kapłan powołuje się przy tym na rozmowy z licznymi, mającymi podobne zdanie, katolikami.

Przez dłuższy czas Telewizja Polska unikała wspominania drugiego dokumentu Tomasza i Marka Sekielskich, w którym poruszono problem krycia księży-pedofilii przez instytucję Kościoła katolickiego w Polsce. Przypomnijmym, że hierarchowie, doskonale zdając sobie sprawą z zarzutach ciążących na duchownych, zwykli przenosić ich z parafii do parafii, tuszując tym samym problem.

Sytuacja w telewizji publicznej uległa zmianie 21 czerwca, gdy na antenie TVP1, w programie "Między Ziemią a Niebem" wspomniano słowa papieża Franciszka mówiącego o "obowiązku uważnego słuchania stłumionego, milczącego krzyku dzieci". Następnie wyemitowano rozmowę z Jakubem Pankowiakiem, jednym z bohaterów "Zabawy w chowanego", ofiary krytego przez biskupa Janiaka ks. Arkadiusza Hajdasza.

Oburzające sceny w Pytanie na Śniadanie TVP. Poleciały talerze, widzowie są źli na prowadzącegoOburzające sceny w Pytanie na Śniadanie TVP. Poleciały talerze, widzowie są źli na prowadzącegoCzytaj dalej

Ksiądz Henryk Zieliński i "utrwalanie mitu księdza pedofila"

Zachowanie telewizji publicznej należałoby uznać za niejaki przełom. Poprzednio stacja wyraźnie unikała wymienienia choćby samej nazwy dokumentu, nie wspominając już o podjęciu merytorycznej dyskusji na temat problemu ukazanego w filmie. W zamian wyemitowano zaś swoistą kontrę do dokumentu Sekielskich – szumnie zapowiadany materiał o problemie pedofilii wśród celebrytów.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Absurdalne kazanie księdza trafiło do sieci. Tłumaczył kobietom, co mają ubierać, wielu będzie oburzonych
2. Dantejskie sceny w PKP. Wkroczyła policja, nie miał maseczki, wrzeszczał

Coś się zatem zmieniło. To wyraźnie nie podoba się jednak księdzu Henrykowi Zielińskiemu, który – jak wskazuje "Wyborcza" – tydzień po emisji programu w Telewizji Polskiej w tygodniku "Idziemy" opublikował artykuł traktujący o zgorszeniu, jakie wśród katolików wywołał program TVP. Duchowny za skandaliczne uznał również postawienie biskupa Edwarda Janiaka w roli "czarnego charakteru".

"GW" zaznacza, że w opinii księdza Zielińskiego Telewizja Polska miałaby tym samym utrwalać w widzach kłamliwe przekonanie, iż "każdy ksiądz to potencjalny pedofil". Duchowny łączy kolejno program TVP z akcją rozwieszania plakatów "Zranieni w Kościele" w polskich diecezjach. Akcji, której – rzecz jasna – przeciwny jest ks. Henryk Zieliński. "Plakaty te były de facto zachętą do składania donosów na księży pod wskazany telefon. Od takich pomysłów już tylko krok do naszywania każdemu księdzu na sutannie tegoż numeru telefonu – najlepiej w żółtym kolorze", twierdzi, cytowany przez dziennik.

Na zakończenie przytoczmy równie zadziwiające słowa duchownego, zdaniem którego "utrwalanie stereotypu, że Kościół jest miejscem zranienia, a nie zbawienia, jest niczym innym, jak rozsiewaniem tego zgorszenia, które realnie czasem się zdarza, a czasem jest tylko domniemane".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szykują nową opłatę, resort jest na "tak". Będziemy musieli dopłacać po 300 zł na zakupach
  2. Chcą wprowadzić zmiany w kodeksie pracy. Wielu ludzi będzie zadowolonych
  3. Jolanta Kwaśniewska po raz pierwszy publicznie poparła jednego z kandydatów na prezydenta. Powiedziała coś, co zaskoczyło wszystkich
  4. Kardynał Stefan Wyszyński wolałby to ukryć? Lokalna społeczność wspomina, jak targał dziewczęta za włosy i wiele innych
  5. Danuta Holecka chciałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej ukochane dziecko wołało o pomoc
  6. Ocieplenie klimatu nie na całym świecie? Jest jedno miejsce, które się ochładza

Źródło: Gazeta Wyborcza / "Między Ziemią a Niebem"