wtv.pl > Polityka > Najbliższy współpracownik Andrzeja Dudy odwołany ze stanowiska
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:27

Najbliższy współpracownik Andrzeja Dudy odwołany ze stanowiska

wtv
WTV.pl
  • Poinformowano, że Krzysztof Szczerski został odwołany ze stanowiska szefa gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

  • Jego miejsce od 5 stycznia zajmie Paweł Szrot

  • Andrzej Duda skierował Krzysztofa Szczerskiego do pracy przy powstawaniu Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

4 stycznia 2021 r. swoje stanowisko stracił Krzysztof Szczerski. Jest on jednym z najbliższych współpracowników Andrzeja Dudy, jednak nie musi on martwić się brakiem zajęć, gdyż natychmiast mianowano go do wykonywania innej funkcji w imieniu prezydenta RP.

Stanowisko szefa gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zajmował od ponad 3 lat. Powołany został na nie 4 kwietnia 2017 roku, a dziś zgodnie z wolą Andrzeja Dudy zajął je ktoś inny.

Andrzej Duda odwołał Krzysztofa Szczerskiego

Kancelaria Prezydenta podała wiadomości, że Andrzej Duda 4 stycznia 2021 r. odwołał Krzysztofa Szczerskiego z funkcji szefa gabinetu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Informacja ta została opublikowana na stronie rządowej.

To właśnie z komunikatu przedstawionego na kanałach informacyjnych kancelarii dowiedzieć można się, że to, iż Krzysztof Szczerski straci swoją dotychczasową funkcję było pewne już pod koniec zeszłego roku. 28 grudnia 2020 r. podjęte zostały konkretne decyzje w tej sprawie, a ich wykonanie zostało zaplanowane na początek stycznia.

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniami z dnia 28 grudnia 2020 r.: [...] dwołał z dniem 4 stycznia 2021 r. Krzysztofa SZCZERSKIEGO Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Szefa Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ze stanowiska Szefa Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej" czytamy na stronie prezydent.pl.

Jednocześnie w tym samym komunikacie przekazano, że Krzysztof Szczerski, będący jednym z najbliższych współpracowników Andrzeja Dudy, powołany zostaje na inne stanowisko. Także jest ono związane z reprezentowaniem głowy państwa.

Dynamiczne przejście do wykonywania nowych obowiązków

Prezydent Andrzej Duda postanowił wykorzystać wykształcenie Krzysztofa Szczerskiego i skierował go do pracy przy tworzeniu biura polityki międzynarodowej. Dotychczasowy szef gabinetu prezydenta jest bowiem doktorem habilitowanym biegłym w tym temacie. Tytuł naukowy zdobył w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zgodnie z informacjami zawartymi na państwowych stronach, polityk za swoją pracę naukową pod tytułem "Dynamika systemu europejskiego" otrzymał w 2010 r. nagrodę Prezesa Rady Ministrów.

Na stronie prezydenta przeczytać można, iż jednocześnie z odwołaniem z poprzedniej funkcji Andrzej Duda ustanawia "Pana Ministra Pełnomocnikiem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej". 

Szereg zmian w gabinecie prezydenta Andrzeja Dudy

W kwestii zawodowej doszło do sporych zmian nie tylko u Krzysztofa Szczerskiego. W związku z odwołaniem go z funkcji szefa gabinetu prezydenta, miejsce to zajął Paweł Szrot. Zastępcą natomiast mianowano Piotra Ćwika.

Komunikat dostępny na stronie prezydent.pl mówi również o tym, iż Andrzej Duda zdecydował się na powołanie z dniem 1 stycznia 2021 r. nowego Doradcy Społecznego Prezydenta RP. Został nim Paweł Mucha.

Źródło: prezydent.pl / Radio Zet / PAP

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Facebook
Powiązane