wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rozpędzony kurier wjechał prosto w gołębie na krakowskim Rynku Głównym. Na monitoringu widać, jak odjeżdża bez zatrzymania

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Do przykrego wydarzenia doszło na rynku w Krakowie. Rozpędzony kurier wjechał swoim rowerem w stado gołębi, rozjeżdżając dwa z nich. Zdarzenie było widoczne na nagraniu z monitoringu i sprawca został szybko ujęty przez straż miejską. Teraz odpowie za swoj

  • W sobotę na krakowskim rynku doszło do przykrego zdarzenia - kurier rowerowy wjechał w stado gołębi i rozjechał dwa z nich

  • Wszystko nagrał miejski monitoring i dzięki temu sprawcę szybko ujęła straż miejska

  • Teraz odpowie przed sądem. Grożą mu nawet 3 lata pozbawienia wolności

Taka kara wydaje się jednak mało prawdopodobna. 

Kraków: kurier rozjechał rowerem dwa gołębie. Stanie przed sądem

Do przykrego zdarzenia doszło w sobotę na krakowskim rynku. Kurier rowerowy jadący przez środek placu, wjechał w stado gołębi - niestety dwoje zwierząt zginęło pod kołami pojazdu, a mężczyzna nawet się nie zatrzymał.

Zdarzenie uchwycił miejski monitoring. Jak poinformowała Edyta Ćwiklik ze straży miejskiej, rozpędzonego mężczyznę zauważył dyżurny. Po godzinie udało się go namierzyć - kamery pokazały moment, w którym zsiadł z roweru i udał się do jednej z restauracji mieszczących się przy ul. Grodzkiej. 

To właśnie na Grodzkiej ujął go patrol straży miejskiej i zaprowadził na komisariat policji. Mężczyzna odpowie przed sądem.

Jaka kara grozi kurierowi?

Według oceny radcy prawnego, kurier będzie odpowiadał za złamanie przepisów dot. zabijania zwierząt z Ustawy o ochronie zwierząt. Sprawa dotyczy konkretnie art. 35 w rozdziale 11, czyli „Odpowiedzialności karnej za zabijanie, uśmiercanie lub dokonywania uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy albo znęcania się nad zwierzęciem”.

- W ust. 1 możemy przeczytać o tym, że za zabicie zwierzęcia grozi kara nawet 3 lat pozbawienia wolności - zauważył radca.

Czy prawdopodobnym jest jednak nałożenie tak wysokiej kary za śmierć gołębi? Zdaje się, że nie. 

- Bardziej prawdopodobna w wypadku takiego zdarzenia jest wpłacona nawiązka na organizacje prozwierzęce lub umorzenie sprawy, jeśli był to pierwszy raz, kiedy oskarżony dokonał podobnego czynu - dodał. 

Kary za zabijanie zwierząt wciąż są w Polsce niskie - choć w wypadku kuriera, który rozjechał ptaki, można jeszcze mówić o wypadku, podobnie jak w momencie, w którym zwierzę wyskakuje na drogę, to w wielu przypadkach sprawy dotyczą ludzi znęcających się nad zwierzętami - makabryczne historie pojawiają się w każdym tygodniu.

Tym razem warto zwrócić uwagę głównie na brak wrażliwości, to że gdyby nie strażnicy miejscy, prawdopodobnie nikt by nie zareagował, bo gołębie to nie psy ani koty, a jedynie bardzo powtarzalne i często widoczne w miejskiej przestrzeni ptaki. Warto więc spojrzeć na nie nieco życzliwszym okiem, podobnie jak patrzymy na inne zwierzęta. 

źródło: [regiony.tvp.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >