Kościół katolicki. Facebook/Marcin Krystian Wichert/Screen
Źródło: Facebook/Marcin Krystian Wichert/Screen
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 21 Sierpnia 2020

"Nie jesteśmy równi wobec prawa. Kościół powinien osądzać księży, a nie władze świeckie". Duchowny przeciwko karaniu księży pedofili przez sądy

Kościół katolicki, zdaniem księdza Michała Woźnickiego, powinien samodzielnie sądzić kapłanów, którzy wykorzystywali seksualnie nieletnich. Bulwersujące i zaskakujące kazanie wyciekło do sieci. Przedstawiciel związku wyznaniowego czuje się lepszym człowiekiem od "przeciętnego" Polaka.

Temat przestępstw oraz wykroczeń przedstawicieli Kościoła katolickiego od kilku miesięcy dominuje w debacie publicznej. Media nieustannie donoszą o kapłanach przenoszonych z parafii do parafii, księżach agitujących z ambony czy też ofiarach duchownych-pedofilów. W sprawie przestępstw seksualnych powołana została specjalna komisja sejmowa. Nie każdy duszpasterz aprobuje pomysły rządzących. Jeden z nich tłumaczył, dlaczego Kościół powinien utworzyć własne sądy i zakłady karne.

Kościół katolicki powinien samodzielnie sądzić księży? "Ksiądz nie jest zwykłym śmiertelnikiem"

Opinia publiczna od kilku godzin wyraża gniew wobec wypowiedzi członka Kościoła katolickiego. Kolejny skandalizujący duchowny uważa, że władze świeckie i wymiar sprawiedliwości nie są odpowiednią instytucją do skazywania kapłanów, którzy dopuszczali się nadużyć seksualnych względem nieletnich. - Ksiądz powinien iść pod osąd Kościoła i kościelnego sądu. Bo tak kazała katolicka wiara, budować takie instytucje. Łącznie z więzieniami dla księży. Bo mimo wszystko ten, który tej zbrodni dokonał to jest ksiądz, jest wyświęcony. W związku z czym karanie go nie idzie na linii takiej jak sam śmiertelnik. Tezy, że ksiądz to taki sam śmiertelnik jak człowiek, to tak myśli liberał, nie katolik. Ksiądz nie jest zwykłym śmiertelnikiem, nie jesteśmy równi wobec prawa. - tłumaczył ksiądz Michał Woźnicki podczas kazania udostępnionego na Facebooku.

Przypomnijmy, że bracia Sekielscy w skuteczny sposób przypominają o przestępstwach niektórych księży. Ich filmy "Tylko nie mów nikomu" oraz "Zabawa w chowanego" doprowadzały do ogólnopolskich dyskusji w sprawie zaniechań władz poszczególnych parafii względem krzywdzonych nieletnich. Kazanie Michała Woźnickiego zostało wygłoszone właśnie po premierze kolejnej produkcji Sekielskich. Skandaliczne słowa ponownie obiegły internet i wywołały jeszcze większe emocje.

Kościół katolicki nie zawsze reaguje odpowiednio w przypadku, gdy ksiądz staje się oprawcą dzieci. Przypomnijmy, że ofiarami nadużyć padały też przedstawicielki świata show-biznesu. Zarówno Kora, jak i Izabela Trojanowska publicznie opowiadały o okrucieństwie duchownych. Część młodzieży dopiero po latach zbiera odwagę, aby otwarcie przedstawić swoje historie. Niestety takie osoby jak Michał Woźnicki nie są w stanie wykazać się należytym zrozumieniem czy też powagą. 

Źródło: [Facebook/Marcin Krystian Wichert]

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!