Kościół Katolicki. (zdj. Il. ) ; Jan Bielecki/East News/www.parafiabledow.pl/
Źródło: (zdj. Il. ) ; Jan Bielecki/East News/www.parafiabledow.pl/
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 17 Września 2020

Parafia namawiała ofiary do spowiadania się z bycia wykorzystywanymi. Treść została usunięta, ale w sieci nic nie ginie

Kościół w Błędowie zachęcał ofiary wykorzystywania seksualnego do wybaczenia swoim oprawcom. Treść "rachunku sumienia" usunięto. Przedstawiciel parafii przedstawił swoje stanowisko. Dawne, skandaliczne pytania wciąż krążą po sieci.

Do debaty publicznej niczym bumerang wraca temat pedofilii w Kościele katolickim. Dzięki pracy braci Sekielskich oraz organizacji pozarządowych ofiary po wielu latach wykorzystywania seksualnego, mogą otwarcie opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Okazuje się, że do podobnych wyznań zachęcali księża z parafii w Błędowie. Kapłani pytali wprost, czy molestowane dzieci wybaczyły swoim rodzicom. Treść "rachunku sumienia" zniknęła z sieci. 

Kościół w Błędowie usunął "rachunek sumienia". Padały pytania o wykorzystywanie seksualne

W mediach społecznościowych opublikowano ujęcia "rachunku sumienia". Przedstawiciele Kościoła katolickiego w Błędowie postanowili za pośrednictwem internetu przedstawić pytania, które każdy wierny powinien poddać reflekcji. "Czy nie wybaczyłem rodzicom bądź krewnym, że wykorzystali mnie seksualnie w dzieciństwie?" - czytamy na dawnej stronie parafii w Błędowie. Oburzające pytanie wywołało reakcję prasy oraz działaczy społecznych.

Do skandalicznych treści odniósł się obecny proboszcz parafii świętego Prokopa Opata w Błędowie. Ksiądz Leszek Bruliński w rozmowie z Gazetą.pl tłumaczył, że przedstawione treści były dostępne w internecie zanim rozpoczął pracę w parafii. Wskazywał, że "rachunek sumienia" budził skrajne emocje wśród wspólnoty wyznaniowej, a jego treść została usunięta, gdy dołączył do błędowskiej społeczności. Odparł zarzuty i powiedział, że nie jest odpowiedzialny za niestosowne pytania.

Kościół zmaga się z problemem pedofilii wśród księży. Pytania zawarte w "rachunku sumienia" były krzywdzące dla ofiar przemocy seksualnej. Ksiądz Brulińsi podszedł do sprawy z dystansem. - Temat może zostać różnie potraktowany. Po zasugerowaniu, że jest to zbyt daleko wkraczające w intymną sferę, wzór rachunku sumienia został skasowany - deklarował przedstawiciel Kościoła dla Gazety.pl. Nie wiemy jednak, co kapłan miał na myśli mówiąc, że temat może zostać "różnie" potraktowany.

Kościół Katolicki