wtv.pl
Jaś Kapela wprost mówi o hipokryzji Kościoła

WTV

Jaś Kapela o hipokryzji polskiego Kościoła. Czy Chrystus mógł być wegetarianinem?

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Jednym z tematów rozmowy Jasia Kapeli z Michaliną Koblą na łamach WTV był Kościół katolicki. Niestety, instytucja nie uzyskała zbyt dobrych not w stosunku do swojej postawy. Zdjęcie ze stołów mięsnych potraw sprawi, że wierni mogliby

  • Jaś Kapela stwierdził, że Biblia wręcz wskazuje, że dieta wegetariańska wynika z nauczania Jezusa

  • W Piśmie Świętym wskazano, że innym istotom należy się szacunek. Dodatkowo pewne jest, iż nikt nie wskazuje, że mięso jest niezbędne w diecie

  • Publicysta Krytyki Politycznej podkreślił jednocześnie, że polski Kościół wyjątkowo źle interpretuje tezę „czyńcie sobie ziemię poddaną”. Wbrew powszechnemu rozumieniu chodzi o to, by ziemię otoczyć troską i darzyć ją szacunkiem

Ostatni czas nie jest dla Kościoła katolickiego zbytnio łaskawy, a opinia Jasia Kapeli nie pomoże w jego naprawie. Publikujący na łamach Krytyki Politycznej poeta, postanowił w rozmowie z WTV skomentować wegetarianizm w odniesieniu do religijnej instytucji.

Co Biblia mówi o wegetarianizmie i czy Kościół oraz jego hierarchowie świadomie to ignorują? Jaś Kapela w mocnych słowach mówi o swoim zdaniu w tej kwestii i pewne jest, że sporej części się to nie spodoba.

Jaś Kapela: „Kościół nie sprzyja wegetarianizmowi, chociaż w historii nie zawsze tak było”

Nie jest tajemnicą, iż sukces Kościoła katolickiego na całym świecie tkwi nie tylko w doktrynie religijnej, ale również w fakcie, że religia ta wyjątkowo mocno dostosowywała się do tradycji w danych regionach. Kwestia spożywania mięsa kiedyś nie była poddawana pod wątpliwość, jednak obecnie wszystko uległo zmianie.

Czy Jezus był wegetarianinem, a w Biblii nie ma nic o jedzeniu mięsa i Kościół świadomie ignoruje wskazania Pisma Świętego względem poszanowania ziemi oraz stosunku do zwierząt? Jaś Kapela zdecydował się jasno wskazać, że Kościół kiedyś był zdecydowanie bardziej pozytywny w stosunku do wykluczenia mięsa w codziennej diecie.

- Kościół nie sprzyja wegetarianizmowi, chociaż w historii nie zawsze tak było i wielu ojców Kościoła mówiło o tym, że mięso wzbudza pożądanie i że powinno się właśnie go nie jeść, żeby grzesznych myśli w sobie nie rodzić, ale potem Kościół szybko pogodził się z przepychem i rozpustą - wskazywał w rozmowie z WTV Jaś Kapela.

Powinniśmy świadomie zrezygnować ze spożywania mięsa?

Michalina Kobla zapytała swojego gościa Jasia Kapelę, czy w czasie dokładnego studiowania tekstów świętych wierni dostają wskazówki dotyczące konieczności dołączania mięsa do codziennych posiłków.

- Nie, nie ma nigdzie w Biblii napisane „jedz mięso”, a wręcz przeciwnie jest o szacunku do wszystkich istot napisane - powiedział publicysta Krytyki Politycznej w rozmowie z WTV.

- Biblia nie jest jakimś fanatycznym zbiorem przepisów i rozkazów spożywania i zarzynania istot, wręcz przeciwnie... Każe się odnosić z szacunkiem. Nawet to „czyńcie sobie ziemię poddaną” jest hasłem źle interpretowanym w polskim Kościele. Chodzi o to żeby z opieką i troską tę ziemię traktować, a nie żeby zamykać zwierzęta w fermach przemysłowych - dodał jeszcze Jaś Kapela.

Całość wywiadu Jasia Kapeli dla WTV obejrzeć można na oficjalnym kanale WTV na YouTube (link do kanału znaleźć możesz >TUTAJ<). W najnowszej rozmowie dowiedzieć można się więcej na temat diety wegetariańskiej - również w ujęciu diety serwowanej zwierzętom - oraz poznać stanowisko poety w stosunku do Kościoła katolickiego i jego obecnych działań.

Źródło: WTV

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią m&oacute;wioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Szpital psychiatryczny

Wywiady

"Małgosia opowiadała mi o pacjentach, którzy próbują krzywdzić się, czym tylko się da". Co się dzieje w szpitalach psychiatrycznych?

Czytaj więcej >
Danuta Holecka

Wywiady

Mowa ciała Danuty Holeckiej zdradza wiele niewygodnych faktów. Eksperta wyjaśnia

Czytaj więcej >
wtv.pl

Wywiady

Iwona Hartwich o Agacie Dudzie: To nie jest moja pani prezydentowa

Czytaj więcej >
Kot Kaczyńskiego

Wywiady

Ekspert skomentował szczegóły opieki Jarosława Kaczyńskiego nad kotem

Czytaj więcej >
wtv.pl

Wywiady

Policja nie zareagowała, bo były mąż "nie połamał Katarzynie nóg". Jej piekło trwa od 5 lat

Czytaj więcej >
W Płocku odbyła się kolejna rozprawa w sprawie Tęczowej Matki Boskiej

Wywiady

Kto kogo tak naprawdę obraża? W Płocku odbyła się kolejna rozprawa w związku z Tęczową Matką Boską

Czytaj więcej >