wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy kościoły powinny zostać zamknięte w czasie pandemii? Ekspert i doradca Mateusza Morawieckiego nie ma wątpliwości

13 Listopada 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Kościół w Polsce powinien rozważyć zamknięcie świątyń w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej. Tego zdania jest jeden z doradców premiera Mateusza Morawieckiego, prof. Andrzej Horban. Specjalista w wywiadzie dla "Rzeczpospolit

Kościół być może będzie wkrótce zmuszony do zamknięcia świątyń na terenie całego kraju. Jeden z doradców premiera Mateusza Morawieckiego w wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej" stwierdził, że być może zajdzie taka potrzeba w przypadku zwiększenia się ilości przypadków zakażeń koronawirusem.  

Czy Kościół ma powody do obaw?

Decyzja rządu dotycząca zamknięcia większości sklepów funkcjonujących w galeriach handlowych, a umożliwiająca dalszą działalność świątyń w czasie pogarszającej się sytuacji epidemicznej wywołała ogromne emocje. Wielu komentatorów twierdziło, że Kościół w Polsce jest niejako uprzywilejowany. 

Owszem, rząd zdecydował się na ograniczenie ilości osób mogących brać udział w nabożeństwach, duchowni też z reguły dbają o zachowanie bezpiecznych odległości między wiernymi, ale metoda ta wydaje się niezbyt skuteczna. Warto pamiętać, że większość osób uczęszczających na msze to ludzie starsi, a często schorowani - tym bardziej narażeni na niebezpieczeństwo w przypadku powikłań. 

Choć druga fala epidemii zbiera zdecydowanie większe żniwo niż pierwsza, Kościół wciąż nie zdecydował się na czasowe zamknięcie polskich świątyń w celu uchronienia swoich wiernych przed skutkami zakażenia się koronawirusem. 

Głos w tej materii zabrał ostatnio jeden z doradców premiera Morawieckiego, prof. Andrzej Horban. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" postanowił wyrazić swoje zdanie na temat kontrowersyjnej decyzji rządu. Niewykluczone, że już wkrótce kościoły będą musiały zostać zamknięte.

Doradca Morawieckiego dopuszcza możliwość zamknięcia świątyń 

Prof. Andrzej Horban jest głównym doradcą premiera Mateusza Morawieckiego w sprawach koronawirusa. Jest także konsultantem krajowym ds. chorób zakaźnych. W ostatnim wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" zapytany został o plan działania rządu w przypadku przekroczenia dziennej ilości 30 000 zakażeń. Specjalista nie pozostawia wątpliwości. 

- Musimy zakazać ludziom wychodzenia z domu bez powodu, jedynie do pracy w zawodach, które są niezbędne do funkcjonowania kraju. Wszystko inne należy zamknąć na miesiąc - powiedział prof. Horban. 

Choć doradca premiera Morawieckiego uważa, że w galeriach handlowych zaobserwować mogliśmy w ostatnim czasie znacznie większy ruch niż w kościołach, stwierdził, że w przypadku przekroczenia ilości 30 000 zakażeń dziennie optował będzie za zamknięciem świątyń. 

- W tej chwili powinno się zamknąć także kościoły - powiedział krótko w rozmowie z "Rzeczpospolitą". 

Sytuacja epidemiczna w kraju wciąż budzi niepokój. Tylko dziś Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o 24 051 nowych zakażeniach koronawirusem oraz 419 zgonach. Łączna liczba przypadków zachorowań na Covid-19 w Polsce to już obecnie 665 547. 

źródło: onet.pl, gov.pl

Źródło: [PAP/ks. Isakowicz-Zaleski]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >