wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy kolejna historia wstrząśnie Kościołem? Raport o byłym kardynale może wzbudzić poruszenie

10 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Raport Watykanu może wstrząsnąć Kościołem katolickim. Swoista "operacja przejrzystości" dotyczy wydalonego ze stanu kapłańskiego za pedofilię kardynała Theodore'a McCarricka. Opublikowanie dokumentu, który powstał na zlecenie papieża Fran

Przez lata były już kardynał Theodore McCarrick był jednym z najbardziej wpływowych hierarchów w całych Stanach Zjednoczonych. Wspinanie się na szczyt instytucji duchowny rozpoczął w latach 70., przypomina Interia. Mianowany przez papieża Pawła VI w roku 1977 został biskupem pomocniczym w Nowym Jorku.

Cztery lata później McCarricka wybrano biskupem Metuchem. Kolejno otrzymał nominację na arcybiskupa Newark. Prawdziwą karierę rozpoczął na początku nowego milenium. W roku 2000 duchowny odebrał nominację na arcybiskupa metropolitę Waszyngtonu z rąk Jana Pawła II. W kolejnym roku papież nadał mu godność kardynalską.

W 2006 r., już za pontyfikatu Benedykta XVI, McCarrick złożył swą rezygnację z urzędu metropolity amerykańskiej stolicy. Oficjalne doniesienia dotyczące czynów pedofilskich, jakich dopuszczać miał się hierarcha, pojawiły się w roku 2018. Do Watykanu miały jednak dotrzeć znacznie wcześniej.

Historia McCarricka wstrząsnęła Kościołem

Dwa lata temu wyszło na jaw, że przyszły kardynał wykorzystywał seksualnie nieletnich już w latach 70, gdy sprawował posługę w Nowym Jorku. Po potwierdzeniu doniesień amerykańskiej archidiecezji sprawą zajął się Watykan. Wkrótce kapłan otrzymał zakaz sprawowania posługi.

W kolejnych miesiącach rosła ilość głosów dotyczących czynów księdza-pedofila. Wkrótce sprawa objęła wszystkie diecezję, w których w trakcie swej długiej kariery działał Theodore McCarrick. Skala skandalu w naturalny sposób zrodziła pytania, od jak dawna o nadużyciach hierarchy wiedziała Stolica Apostolska i czy były one tuszowane.

Proces kanoniczny zaowocował wydaniem dekretu Kongregacji Nauki Wiary na początku 2019 roku. Kardynał został uznany winnym wykorzystywania nieletnich i dorosłych. W dokumencie wskazano na "wykorzystywanie władzy" ze strony McCarricka. W efekcie, jak przypomina Interia, papież Franciszek wydalił go ze stanu Kapłańskiego.

Raport, jakiego jeszcze nie było

Dziś po południu spodziewana jest publikacja raportu dotyczącego wiedzy posiadanej przez Watykan w sprawie pedofilskich czynów McCarricka, a także samego procesu decyzyjnego w Stolicy Apostolskiej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że będzie on "trzęsieniem ziemi dla Kościoła w USA i dla Watykanu".

Należy spodziewać się, że dokument będzie dotyczył ewentualnego tuszowania lub lekceważenia wiadomości dotyczących wykorzystywania seksualnego, którego dopuszczał się były kardynał. Raport ma wykazać, kiedy owe sygnały dotarły do władz Watykanu, a także komu zostały ona przekazane.

Kluczowe będzie, rzecz jasna, udowodnienie, czy wiedzę dotyczącą McCarricka mieli kolejni papieże.

Zdaniem wspomnianego portalu możemy otrzymać informacje dotyczące roli ważnych watykańskich instytucji w całej sprawie, mianowicie: doradzającej głowie Kościoła w kwestii nominacji Kongregacji do spraw Biskupów oraz Sekretariatu Stanu. Należy przypuszczać, że w dokumencie pojawią się nazwiska zarówno amerykańskich dostojników, jak i tych ze Stolicy Piotrowej.

źródło: Interia

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >