wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ksiądz został zawieszony po wiadomościach do uczennicy. "Z twojej macicy żadne dziecko wychodzić nie będzie przecież"

7 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Oburzająca sytuacja miała miejsce w Szczecinie. Ksiądz w prywatnych wiadomościach zaatakował uczennicę, która wzięła udział w Strajku Kobiet. Zachowanie duchownego zostało stanowczo skrytykowane przez Kościół.

Kościół katolicki, choć w ostatnim czasie nie cieszy się najlepszą opinią wśród Polek i Polaków, tym razem zajął zdecydowane stanowisko. Sytuacja miała miejsce w jednej ze szczecińskich szkół. Katecheta, który uczył młodych ludzi religii, w bulwersujący sposób zachował się w stosunku do uczennicy. Jak się okazało, ksiądz wszedł w posiadanie zdjęcia ze Strajku Kobiet, na którym 18-latka trzyma transparent wyrażający krytykę dla orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, a także potępiający zachowanie Kai Godek. 

Ksiądz: "Z twojej macicy żadne dziecko wychodzić nie będzie przecież"

Duchowny zdecydował się na wysłanie zdjęcia do swojej uczennicy, na co zdziwiona dziewczyna zareagowała pytaniem o to, w jaki sposób katecheta wszedł w jego posiadanie. Ignorując jej wiadomość, ksiądz pisze: - Dobrze, że na kiblu siedzę, bo jak się zlałem ze śmiechu, to chociaż na miejscu byłem. 

Młoda kobieta nie rozumie jego rozbawienia i tłumaczy, że walczy o swoją wolność. Stanowczo krytykuje zachowanie duchownego, na co ten odpowiada, że "z twojej macicy żadne dziecko wychodzić nie będzie przecież". Gdy dziewczyna pyta o powód, dla którego jest przez katechetę stalkowana, w odpowiedzi otrzymuje jedynie okraszone "całuśnymi" emotikonami słowo "demokracja".

Oburzona uczennica poprosiła o pomoc radnego, Przemysława Słowika, który natychmiast interweniował. Samorządowiec potępił postawę księdza, podkreślając, że jest to szykanowanie i piętnowanie 18-latki za jej osobiste poglądy. Dodatkowo, dziewczyna została wykluczona z lekcji religii, w których z własnej woli uczestniczyła, co nie powinno mieć miejsca.

Głos w sprawie zabrała również Małgorzata Matyja z Zielonych w Szczecinie, zaznaczając, że jest to przekroczenie przez duchownego granicy, która powinna dzielić jego i uczennicę oraz wejście w jej prywatne życie, mimo że nie zachowywała niestosownie na lekcjach religii. - W każdym normalnym kraju taki nauczyciel poniósłby konsekwencje, a u nas to ksiądz wykreślił uczennicę z lekcji religii nie informując o tym ani jej, ani szkoły - dodaje Matyja.

Kościół odgradza się od słów katechety. "Bulwersujące"

Portal Onet.pl, po uzyskaniu wiedzy o poważnych zarzutach wobec duchownego, postanowił poprosić o komentarz organizację kościelną. Do dyrektora Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie zostały wysłane screeny z bulwersującej rozmowy oraz szczegóły sprawy.

Jak się okazało, Kościół wyraził oburzenie zachowaniem księdza, stanowczo krytykując zarówno jego słowa, jak i wykluczenie uczennicy z lekcji religii. - Pani Redaktor, nie jest to dopuszczalne. Dla mnie osobiście jest bulwersujące. Takiego prawa (do usunięcia z lekcji religii - red.) nie ma żaden nauczyciel. Dokumenty oświatowe i kościelne jasno to precyzują. Lekcje religii organizuje się na życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów. Nic się w tej kwestii nie zmieniło - zapewnia ksiądz dr Paweł Płaczek.

Dyrektor organizacji kościelnej ogłosił, że wobec katechety natychmiastowo wyciągnięte zostaną konsekwencje. Oprócz zawieszenia duchownego w nauczycielskich obowiązkach, odbędzie się postępowanie wyjaśniające zaistniałą sytuację, przeprowadzone z ramienia Kurii. Ks. Płaczek ufa jednak, że nauczyciel zrozumiał swoje błędne zachowanie i przeprosi uczennicę.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >