koronawirus. publicdomainpictures.netŹródło: publicdomainpictures.net
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 24 Marca 2020

Domy seniorów stały się ogniskami koronawirusa, żołnierze masowo wynoszą z nich ciała. W Hiszpanii jest już gorzej niż we Włoszech

Koronawirus w Hiszpanii zbiera coraz większe żniwa. Doniesienia dotyczące epidemii są niepokojące. W domach opieki panuje plaga chorujących, a wszystko spoczywa na barkach żołnierzy. Choć brzmi to jak mroczny scenariusz filmu, to nim nie jest. Tak obecnie wyglądają realia wielu ludzi walczących z pandemią.

Placówki, które służą do opieki nad starszymi w Hiszpanii, tak jak we Włoszech nie radzą sobie z wirusem. Na Półwyspie Iberyjskim sytuacja wygląda coraz gorzej. Nagminnie rośnie ilość osób zarażonych i niestety ofiar śmiertelnych.  

GIS wydał ważny komunikat do wszystkich Polaków. Przekazano ostrzeżenia, z którymi każdy powinien się zapoznaćGIS wydał ważny komunikat do wszystkich Polaków. Przekazano ostrzeżenia, z którymi każdy powinien się zapoznaćCzytaj dalej

Koronawirus w domach opieki w Hiszpanii

Wszystko nistety coraz bardziej zaczyna wyglądać, jak we Włoszech. Jest to przykre i przerażające. Władze centralne w Madrycie zaciągnęły do walki z wirusem wojsko. Żołnierze mają w obowiązku dezynfekować placówki, głównie tam gdzie stacjonują seniorzy. Niestety podczas wdrożenia środków bezpieczeństwa, wojskowi donieśli o makabrycznych odkryciach.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Seniorzy mają się czego obawiać? Wiceminister wyjawił przyszłość trzynastej i czternastej emerytury
2. IMGW wydało pilne alerty pogodowe. Alam już obowiązuje, konieczna jest ostrożność

Niestety, jak informuje agencja AFP (przytacza Fakt.pl) -  podobno w domach opieki żołnierze znajdują opuszczonych seniorów i nistety również nieżyjących. Jakiś czas temu hiszpański portal donosił, że w jednym z takich miejsc doszło do 17 zgonów.

- Pełny ciężar prawa spadnie na tych, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków - oświadczyła hiszpańska minister obrony Margarita Robles.

W tej sprawie zostało też wszczęte postepowanie ze strony hiszpańskiej prokuratury generalnej. W związku z zaistniałą sytuacją, minister zdrowia oświadczył, że domy spokojnej starości są "priorytetem dla rządu", a placowki będą cały czas monitorowane. 

- 25 osób starszych zmarło w ciągu 23 dni - donosi milano.corriere.it.

Jest to niezwykle przykre, szczególnie dla rodzin ofiar wirusa. Seniorzy są jedną z grup wysokiego ryzyka, zaraz po osobach przewlekle chorych.

Na Półwyspie Iberyjskim domy spokojnej starości nie były całkowicie przygotowane na walkę z wirusem, również pod kątem działań prewencyjnych, odzieży ochronnej oraz izolacji chorych. 

koronawirus

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Który piłkarz zarabia najwięcej na świecie? "France Football" ujawnia najbogatszą trójkę
  2. W sklepie możesz mieć problem przy kasie. Mają prawo odmówić ci sprzedaży
  3. Przez epidemię wiele nadleśnictw ogłosiło zakaz wstępu do lasu. Jeśli do niego wejdziesz, zapłacisz sporą karę
  4. Dyrektor szpitala trafił na kwarantannę. Wcześniej mógł narazić zdrowie położnej z zadziwiającego powodu
  5. Biedronka wprowadza bardzo ważne zmiany. Chodzi o pierwszeństwo wejścia do marketu
  6. Ujawniono, do kiedy Ryanair uziemił samoloty. Wiele osób się zawiedzie

(Źródło: AFP, PAP, milano.corriere.it, fakt.pl)