wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Domy seniorów stały się ogniskami koronawirusa, żołnierze masowo wynoszą z nich ciała. W Hiszpanii jest już gorzej niż we Włoszech

24 Marca 2020

Autor tekstu:

Weronika Szatkowska

Udostępnij:

Koronawirus w Hiszpanii zbiera coraz większe żniwa. Doniesienia dotyczące epidemii są niepokojące. W domach opieki panuje plaga chorujących, a wszystko spoczywa na barkach żołnierzy. Choć brzmi to jak mroczny scenariusz filmu, to nim nie jest. Tak obecni

Placówki, które służą do opieki nad starszymi w Hiszpanii, tak jak we Włoszech nie radzą sobie z wirusem. Na Półwyspie Iberyjskim sytuacja wygląda coraz gorzej. Nagminnie rośnie ilość osób zarażonych i niestety ofiar śmiertelnych.  

Koronawirus w domach opieki w Hiszpanii

Wszystko nistety coraz bardziej zaczyna wyglądać, jak we Włoszech. Jest to przykre i przerażające. Władze centralne w Madrycie zaciągnęły do walki z wirusem wojsko. Żołnierze mają w obowiązku dezynfekować placówki, głównie tam gdzie stacjonują seniorzy. Niestety podczas wdrożenia środków bezpieczeństwa, wojskowi donieśli o makabrycznych odkryciach.

Niestety, jak informuje agencja AFP (przytacza Fakt.pl) -  podobno w domach opieki żołnierze znajdują opuszczonych seniorów i nistety również nieżyjących. Jakiś czas temu hiszpański portal donosił, że w jednym z takich miejsc doszło do 17 zgonów.

- Pełny ciężar prawa spadnie na tych, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków - oświadczyła hiszpańska minister obrony Margarita Robles.

W tej sprawie zostało też wszczęte postepowanie ze strony hiszpańskiej prokuratury generalnej. W związku z zaistniałą sytuacją, minister zdrowia oświadczył, że domy spokojnej starości są "priorytetem dla rządu", a placowki będą cały czas monitorowane. 

- 25 osób starszych zmarło w ciągu 23 dni - donosi milano.corriere.it.

Jest to niezwykle przykre, szczególnie dla rodzin ofiar wirusa. Seniorzy są jedną z grup wysokiego ryzyka, zaraz po osobach przewlekle chorych.

Na Półwyspie Iberyjskim domy spokojnej starości nie były całkowicie przygotowane na walkę z wirusem, również pod kątem działań prewencyjnych, odzieży ochronnej oraz izolacji chorych. 

(Źródło: AFP, PAP, milano.corriere.it, fakt.pl)

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Trąba powietrzna

Świat

Co najmniej trzy osoby nie żyją, 200 jest rannych. Czechy zniszczone przez żywioł

Czytaj więcej >