wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Konferencja premiera. Zmiany harmonogramu szczepień

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Podczas dzisiejszej konferencji głos zabrali premier Mateusz Morawiecki, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Tematem spotkania były postępy w procesie wakcynacji Polek i Polaków. Zap

W trakcie konferencji pochwalono się dotychczasowymi osiągnięciami dotyczącymi szczepień. Powiadomiono również o przewidywanych zmianach w harmonogramie wakcynacji Polek i Polaków

Konferencja Kancelarii Premiera 

Szczepienia przeciwko koronawirusowi to niewątpliwie jeden z najważniejszych tematów ostatnich miesięcy. Nic dziwnego – Polki i Polacy mają już dość życia w ciągłym strachu przed zakażeniem i chcą jak najszybciej powrócić do normalnego sposobu funkcjonowania. Pełni nadziei na to, że rząd zapewni im szybki dostęp do wakcynacji, oczekują na swoją kolejkę. 

Jeszcze dziś rano w rozmowie z Radiem Zet Michał Dworczyk zapewniał, że już wkrótce nastąpią zmiany w harmonogramie szczepień. 

System będzie prostszy, bardziej elastyczny. Będzie można szczepić więcej osób. Będzie przyjeżdżało do Polski o wiele więcej szczepionek – zapewniał szef Kancelarii Premiera. 

Pojawić mają się również nowe możliwości dotyczące lokali, w których będzie można się szczepić. Rząd chce, by Polacy mogli dokonywać wakcynacji nawet w zakładach pracy – wszędzie tam, gdzie warunki okażą się na tyle bezpieczne, by przeprowadzić taki proces. 

"To jest egzamin z odpowiedzialności"

W trakcie wtorkowej konferencji prasowej przedstawiono nowy harmonogram oraz zmiany dotyczące Narodowego Programu Szczepień. Jako pierwszy głos zabrał premier Mateusz Morawiecki.

To jest egzamin z odpowiedzialności, ze sprawności działania, egzamin ze struktur państwa i naszych zdolności mobilizacyjnych i organizacyjnych. Jest programem, od którego zależy szybki powrót do normalności – mówił szef rządu, odnosząc się do programu szczepionkowego.

Premier poinformował, że do tej pory wykonano 6 mln zabiegów szczepionkowych, i zapewnił, że do końca II kwartału 2021 roku służba zdrowia dokona 20 mln szczepień.

Podjęliśmy decyzje co do poszerzenia zakresu i miejsc, w których można wykonać szczepienia – przekazał Mateusz Morawiecki.

Szczegóły zmian w Narodowym Programie Szczepień przedstawił szef KPRM Michał Dworczyk. Według zapewnień wkrótce powstaną nowe punkty szczepień. Choć szkieletem systemu mają być szpitale tymczasowe, w każdym powiecie ma istnieć jeden punkt prowadzony przez samorząd.

Przekazano, że od 12 kwietnia ruszy rejestracja dla rocznika 1962. Z czasem program ma obejmować coraz do młodsze roczniki, aż do 1973. – Każdego dnia uruchomimy kolejną grupę – mówił Michał Dworczyk.

Wprowadzamy możliwość rewolucyjną. Do tej pory mogły szczepić jedynie podmioty prowadzące działalność leczniczą. W drugim kwartale wprowadzimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych i pielęgniarek – dodał szef KPRM.

Wprowadzimy punkty drive thru oraz szczepienia w zakładach pracy i aptekach – zapewnił Dworczyk.

Adam Niedzielski wskazał z kolei, że wobec rozwoju trzeciej fali epidemii konieczne jest przyspieszenie programu szczepionkowego. – Musimy dojść do tych poziomów, które staną się naturalną barierą dla rozwoju pandemii – mówił szef Ministerstwa Zdrowia.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Stanisław Karczewski bronił Daniela Obajtka w WP

  • Wiceminister Buda o stanie nadzwyczajnym: Możliwość jest brana pod uwagę

  • Prymas Polak: Kościołów zamykać nie trzeba, trzeba przestrzegać obostrzeń

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >