Konferencja premiera. Zmiany harmonogramu szczepień
W trakcie konferencji pochwalono się dotychczasowymi osiągnięciami dotyczącymi szczepień. Powiadomiono również o przewidywanych zmianach w harmonogramie wakcynacji Polek i Polaków.
Konferencja Kancelarii Premiera
Szczepienia przeciwko koronawirusowi to niewątpliwie jeden z najważniejszych tematów ostatnich miesięcy. Nic dziwnego – Polki i Polacy mają już dość życia w ciągłym strachu przed zakażeniem i chcą jak najszybciej powrócić do normalnego sposobu funkcjonowania. Pełni nadziei na to, że rząd zapewni im szybki dostęp do wakcynacji, oczekują na swoją kolejkę.
Jeszcze dziś rano w rozmowie z Radiem Zet Michał Dworczyk zapewniał, że już wkrótce nastąpią zmiany w harmonogramie szczepień.
– System będzie prostszy, bardziej elastyczny. Będzie można szczepić więcej osób. Będzie przyjeżdżało do Polski o wiele więcej szczepionek – zapewniał szef Kancelarii Premiera.
Pojawić mają się również nowe możliwości dotyczące lokali, w których będzie można się szczepić. Rząd chce, by Polacy mogli dokonywać wakcynacji nawet w zakładach pracy – wszędzie tam, gdzie warunki okażą się na tyle bezpieczne, by przeprowadzić taki proces.
"To jest egzamin z odpowiedzialności"
W trakcie wtorkowej konferencji prasowej przedstawiono nowy harmonogram oraz zmiany dotyczące Narodowego Programu Szczepień. Jako pierwszy głos zabrał premier Mateusz Morawiecki.
– To jest egzamin z odpowiedzialności, ze sprawności działania, egzamin ze struktur państwa i naszych zdolności mobilizacyjnych i organizacyjnych. Jest programem, od którego zależy szybki powrót do normalności – mówił szef rządu, odnosząc się do programu szczepionkowego.
Premier poinformował, że do tej pory wykonano 6 mln zabiegów szczepionkowych, i zapewnił, że do końca II kwartału 2021 roku służba zdrowia dokona 20 mln szczepień.
– Podjęliśmy decyzje co do poszerzenia zakresu i miejsc, w których można wykonać szczepienia – przekazał Mateusz Morawiecki.
Szczegóły zmian w Narodowym Programie Szczepień przedstawił szef KPRM Michał Dworczyk. Według zapewnień wkrótce powstaną nowe punkty szczepień. Choć szkieletem systemu mają być szpitale tymczasowe, w każdym powiecie ma istnieć jeden punkt prowadzony przez samorząd.
???? Nowe punkty i miejsca szczepień w 2. kwartale:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 30, 2021
➡️ szpitale tymczasowe
➡️ 1 szpital i 1 punkt samorządowy w każdym powiecie
➡️ samodzielni ratownicy i pielęgniarki
➡️ punkty drive thru
➡️ zakłady pracy
➡️ apteki
➡️ przychodnie POZ#SzczepimySię pic.twitter.com/VvlxoQ854E
Przekazano, że od 12 kwietnia ruszy rejestracja dla rocznika 1962. Z czasem program ma obejmować coraz do młodsze roczniki, aż do 1973. – Każdego dnia uruchomimy kolejną grupę – mówił Michał Dworczyk.
❗ Zmiany w #NarodowyProgramSzczepień ????
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 30, 2021
Zamiana etapu II i III na przyspieszone szczepienia populacyjne ⤵️
Więcej informacji:
➡️ https://t.co/o9JpKQ77ba pic.twitter.com/OcXuBWTnil
– Wprowadzamy możliwość rewolucyjną. Do tej pory mogły szczepić jedynie podmioty prowadzące działalność leczniczą. W drugim kwartale wprowadzimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych i pielęgniarek – dodał szef KPRM.
– Wprowadzimy punkty drive thru oraz szczepienia w zakładach pracy i aptekach – zapewnił Dworczyk.
Adam Niedzielski wskazał z kolei, że wobec rozwoju trzeciej fali epidemii konieczne jest przyspieszenie programu szczepionkowego. – Musimy dojść do tych poziomów, które staną się naturalną barierą dla rozwoju pandemii – mówił szef Ministerstwa Zdrowia.
???? Przyspieszenie #NarodowyProgramSzczepień w 2. kwartale - planowane rozszerzenia w zakresie kwalifikacji i wykonywania szczepień ⤵️ pic.twitter.com/SsuWq6yCe1
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 30, 2021
Artykuły polecane przez redakcję WTV: