wtv.pl > Polityka > Komisja Kultury i Środków Przekazu zagłosowała ws. "Lex TVN". Pod uwagę był brany wniosek opozycji
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:17

Komisja Kultury i Środków Przekazu zagłosowała ws. "Lex TVN". Pod uwagę był brany wniosek opozycji

Lex TVN
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Komisja Kultury i Środków Przekazu zagłosowała ws. wniosku opozycji dot. odrzuceniu projektu "Lex TVN". Głosami partii rządzącej, wniosek został odrzucony.

To oznacza, że ustawa będzie dalej procedowana. Opozycja ma duże wątpliwości w tej sprawie.

Komisja Kultury i Środków Przekazu zagłosowała ws. "Lex TVN"

27 lipca posłowie zasiadający w Komisji Kultury i Środków Przekazu dyskutowali nad kwestią "Lex TVN", czyli nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która w skrócie ma pozbawić nadawców finansowanych spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego koncesji. Ze względu na to, że TVN jest cześcią amerykańskiego koncernu Discovery, może tej koncesji nie uzyskać i zniknąć z polskich telewizorów.

Przeciwko dalszemu procedowaniu "Lex TVN" byli posłowie opozycji, którzy wyraźnie zaznaczali, że wprowadzenie nowego prawa może mieć wyraźne skutki w polityce międzynarodowej, a przede wszystkim w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.

Po godzinie 14 rozpoczęło się głosowanie nad odrzuceniem projektu. Za było 12 posłów, 16 - przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

To sprawia, że "Lex TVN" będzie dalej procedowane, mimo że występują dodatkowe problemy z prawnym statusem nowelizacji.

- Biuro Legislacyjne Sejmu przyznaje, że "Lex TVN" jest wątpliwe pod względem konstytucyjnym. Chodzi m.in. o naruszenie zasady demokratycznego państwa prawnego czy ochronę prawa własności - pisał Patryk Michalski z Wirtualnej Polski.

TVN zniknie z telewizji?

W nowym brzmieniu ustawa ma brzmieć w art. 35 tak - "osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

TVN wniosek o przedłużenie koncesji złożył ponad rok temu i jak dotąd nie otrzymał informacji z KRRiT w tej sprawie. Koncesja wygasa 26 września. Jak na razie KRRiT wysyła wciąż zapytania związane ze strukturą właścicielską oraz powiązanianiami między Discovery i Warner Media.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, wprost.pl zdjęcie główne: wtv.pl

Powiązane