Najlepsza recepta na komary? Lekarz rozwiewa wszystkie wątpliwości
Komary to jeden z symboli lata. W tym roku warunki pogodowe sprzyjają intensywności ich „ataków”. Sylwia Stachura z Onet.pl przeprowadziła rozmowę z ekspertem, który przedstawił sposoby zmniejszające objawy ugryzienia owadów.
Pogoda sprzyja komarom
Komary w tym roku szczególnie nam dokuczają. Wpływ na to ma przede wszystkim pogoda, która wyjątkowo im sprzyja. Duża wilgoć i wysoka temperatura to idealne warunki dla gryzących owadów. Możemy je spotkać już nie tylko na wsi, ale również w centrum miasta. Ich ukąszenie wiąże się z zaczerwieniem, opuchlizną i nieprzyjemnym swędzeniem. Ugryzienie komara nie jest problemem, jeśli dana osoba nie posiada uczulenia, jednakże mimo wszystko, jest ono nieprzyjemne i problematyczne. Na szczęście w Polsce owady nie przenoszą tak groźnych chorób jak malaria, filarioza czy żółta gorączka. Najczęstsza spotykamy się z powstaniem odczynu zapalnego, który po kilku dniach znika.
Jak przeciwdziałać objawom ugryzienia komara?
Aby złagodzić objawy ugryzienia komara stosuje się zazwyczaj kremy i żele przeciwhistaminowe. Łagodzą one uczucie swędzenia, sprawiają że znika zaczerwienie i zmniejszenie obrzęku wokół ugryzienia. Mogą one zawierać chłodzące substancje, które dodatkowo łagodzą delikatny ból.
Jak twierdzi ekspertka, którą zapytał Onet, dr Joanna Pietroń, internistka z Centrum Medycznego Damiana, najlepszymi domowymi sposobami na ugryzienie jest miejscowe przykładanie limonki czy aloesu. Dodatkowo, nie wszystkie sposoby działają w ten sam sposób na ukąszenie komara, gdyż zależy to od reakcji organizmu. Po ugryzieniu komara najgorsze co możemy zrobić to drapać to miejsce. Pod paznokciami znajduje się wiele bakterii, które mogą doprowadzić do zapalenia skóry.
Źródło: [Onet]