Katecheza w szkole. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Karpiuk
Autor Konrad Karpiuk - 11 Września 2020

Lekcje religii coraz częściej znikają z planu lekcji dzieci. Skąd decyzja rodziców o wypisaniu dzieci ze szkolnej katechezy?

Katecheza w szkołach jest coraz mniej popularna, mimo iż oficjalnie nie wycofano lekcji religii. Rodzice coraz częściej decydują się na zwolnienie swoich pociech z zajęć z katechetą lub księdzem, w niektórych placówkach całkowicie wykreślono lekcje z planu.

Katecheza coraz częściej znika z planów lekcji. Od wprowadzenia religii do szkół mija już 30 lat, zainteresowanie uczęszczaniem na zajęcia z religii jednak spada. Zajęcia są nieobowiązkowe, jeśli wcześniej wyrażą na to zgodę rodzice. Kiedyś takie sytuacje były rzadkimi przypadkami, ale obecnie robią się coraz bardziej powszechne. W niektórych szkołach w ogóle nie ma chętnych na katechezę.

Niesamowita wieść tuż przed programem Niesamowita wieść tuż przed programem "Taniec z gwiazdami". Uczestnik podjął odważną decyzję, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Katecheza w szkołach traci na popularność, dalej finansują ją podatnicy

Jak informuje portal naTemat, zwykle pierwsza fala odejść uczniów od katechezy następuje po komunii, a druga po bierzmowaniu. Później wielu uczniów dostaje pisemne zgody od rodziców na nieuczęszczanie na zajęcia religii. Powodem ma być nie tylko niechęć do dodatkowych zajęć, ale także spora ilość materiału do nadrabiania, szczególne wśród "podwójnych" roczników, które najbardziej odczuły reformę edukacji.

Tomasz Komenda nagle wyszedł na scenę i zaskoczył wszystkich zebranych. Niesamowite sceny na premierze filmuTomasz Komenda nagle wyszedł na scenę i zaskoczył wszystkich zebranych. Niesamowite sceny na premierze filmuCzytaj dalej

- Moje dziecko przyszło dzisiaj ze szkoły z informacją, że plan lekcji będzie musiał być zmieniony. We wszystkich czterech klasach połowa i więcej uczniów wypisało się z religii i ta 'lekcja' będzie łączona między klasami. Tak w zeszłym roku nie było - pisał rodzic ucznia uczęszczającego do II klasy LO na Twitterze.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Krystyna Pawłowicz miała złamane serce, a nikt o tym nie mówi. Głęboko skrywane tajemnice jej przeszłości ujrzały światło dzienne
2. Idealne na piątkowy obiad, niezwykle pyszne i chrupiące kotleciki z buraka. Wyjątkowy sos podkreśli ich cudowny smak

Trend był typowy dla dużych miast, ale zaczął pojawiać się także w mniejszych miejscowościach. Dlatego coraz częściej katecheza ląduje na pierwszym lub ostatnim miejscu w planie lekcji. Mimo spadku zainteresowania, lekcje wciąż są finansowane z podatków obywateli. Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w 2018 roku zajęcia prowadziło 21,7 tys. katechetów, co kosztowało budżet państwa 1,5 miliarda zł.

Niespodziewane zapowiedzi ekspertów. Sytuacja mogła nas zmylić, IMGW nie ma wątpliwościNiespodziewane zapowiedzi ekspertów. Sytuacja mogła nas zmylić, IMGW nie ma wątpliwościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny podatek idzie w górę. Uda się go uniknąć tylko nielicznym
  2. Chcieli zniszczyć dokumenty na dwa dni przed awarią Czajki. Mamy odpowiedź MPWiK
  3. Jarosław Kaczyński oszukał wyborców? Nici z obietnicy podwyżek
  4. TVN przekazał przykre informacje. Nie żyje ceniony dziennikarz
  5. Pomóż znaleźć właściciela. Agresywne psy zabiły jamniczka, tragiczne zdarzenie w Krakowie
  6. Mandat na ponad 2 miliony złotych? Rekordziście grozi również więzienie

Źródło: Na Temat