wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Lekcje religii coraz częściej znikają z planu lekcji dzieci. Skąd decyzja rodziców o wypisaniu dzieci ze szkolnej katechezy?

11 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Katecheza w szkołach jest coraz mniej popularna, mimo iż oficjalnie nie wycofano lekcji religii. Rodzice coraz częściej decydują się na zwolnienie swoich pociech z zajęć z katechetą lub księdzem, w niektórych placówkach całkowicie wykreślono

Katecheza coraz częściej znika z planów lekcji. Od wprowadzenia religii do szkół mija już 30 lat, zainteresowanie uczęszczaniem na zajęcia z religii jednak spada. Zajęcia są nieobowiązkowe, jeśli wcześniej wyrażą na to zgodę rodzice. Kiedyś takie sytuacje były rzadkimi przypadkami, ale obecnie robią się coraz bardziej powszechne. W niektórych szkołach w ogóle nie ma chętnych na katechezę.

Katecheza w szkołach traci na popularność, dalej finansują ją podatnicy

Jak informuje portal naTemat, zwykle pierwsza fala odejść uczniów od katechezy następuje po komunii, a druga po bierzmowaniu. Później wielu uczniów dostaje pisemne zgody od rodziców na nieuczęszczanie na zajęcia religii. Powodem ma być nie tylko niechęć do dodatkowych zajęć, ale także spora ilość materiału do nadrabiania, szczególne wśród "podwójnych" roczników, które najbardziej odczuły reformę edukacji.

- Moje dziecko przyszło dzisiaj ze szkoły z informacją, że plan lekcji będzie musiał być zmieniony. We wszystkich czterech klasach połowa i więcej uczniów wypisało się z religii i ta 'lekcja' będzie łączona między klasami. Tak w zeszłym roku nie było - pisał rodzic ucznia uczęszczającego do II klasy LO na Twitterze.

Trend był typowy dla dużych miast, ale zaczął pojawiać się także w mniejszych miejscowościach. Dlatego coraz częściej katecheza ląduje na pierwszym lub ostatnim miejscu w planie lekcji. Mimo spadku zainteresowania, lekcje wciąż są finansowane z podatków obywateli. Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w 2018 roku zajęcia prowadziło 21,7 tys. katechetów, co kosztowało budżet państwa 1,5 miliarda zł.

Źródło: Na Temat

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >