wtv.pl
Fundacja Kai Godek rozpoczyna kampanię przeciw in vitro.

Piotr Molecki/East News

Kaja Godek nie odpuszcza. Nie wystarczy jej zakaz aborcji, teraz chce walczyć z in vitro

7 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Z ustaleń przedstawicielek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Szczecinie wynika, że Kaja Godek i Fundacja Życie i Rodzina rozpoczynają kampanię wymierzoną zapłodnienie metodą in vitro. Świadczą o tym przygotowane przez fundację plakaty przedstawiają

Jak podaje Wirtualna Polska, przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet (OSK) w Szczecinie zwróciły się w związku z tym do firm outdoorowych zajmujących się dystrybucją i rozwieszaniem plakatów w miejscach publicznych z apelem, żeby firmy te nie przyjmowały zleceń związanych z kampanią Fundacji Życie i Rodzina.

Z plakatów przygotowanych przez fundację Kai Godek miałoby wynikać, że zapłodnienie metodą in vitro sprowadza się do "produkcji dzieci metodą weterynaryjną, handlu dziećmi, wielokrotnej aborcji, mrożenia dzieci na lata i wielkiej kasy dla klinik".

- Dzięki Kai Godek kobiety są już zmuszone do rodzenia dzieci z wadami letalnymi - mówi przywoływana przez Wirtualną Polskę Magda Górecka z OSK, która ostrzega, że kolejnym etapem działalności Kai Godek ma być atak na dzieci urodzone za sprawą in vitro i ich rodziny.

Zdaniem Góreckiej w wyniku kampanii Kai Godek i Fundacji Życie i Rodzina poszkodowane będą wszystkie dzieci urodzone dzięki metodzie in vitro. - Te dzieci żyją, chodzą do szkoły, mają PESEL-e, mają ulubione potrawy, mają uczucia, które Kaja Godek chce zniszczyć - przywołuje słowa aktywistki Wirtualna Polska.

W związku z tym Ogólnopolski Strajk Kobiet zamierza podejmować działania prawne w przypadku rozwieszania wymierzonych w in vitro plakatów. Stąd apel do osób odpowiedzialnych za dystrybucję plakatów, aby nie przyjmowały tego typu zleceń.

- Jeżeli te plakaty zawisną na nośnikach reklamowych, to tu z miejsca osobiście mówię, że kieruję sprawę do sądu. Nie ma naszej zgody na obrażanie naszych rodzin, naszych dzieci. Nasze dzieci są duże, potrafią czytać, tego typu kampanie narażają nasze dobra osobiste - mówi przywoływana przez Wirtualną Polskę radna Dominika Jackowski związana ze Strajkiem Kobiet.

Kaja Godek przeciw in vitro

Jak wskazuje portal natemat.pl, w swojej kampanii przeciw zapłodnieniu metodą in vitro Kaja Godek podąża śladami hierarchów polskiego kościoła katolickiego. - Metoda in vitro jest niemoralna, nie do przyjęcia przez chrześcijan i przez ludzi szanujących fundamentalne prawo każdej ludzkiej istoty do życia - mówił przywoływany przez TVP Info kardynał Stanisław Dziwisz.

Tymczasem in vitro - czyli zapłodnienie pozaustrojowe - pozostaje dla wielu par zmagających się z niepłodnością jedynym sposobem na poczęcie dziecka. "Dokładnie 2 lata temu po raz pierwszy w historii polskiej medycyny zabiegi in vitro zaczęły być finansowane ze środków publicznych. Program ma na celu zapewnienie równego dostępu i możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego niepłodnym parom. Do tej pory dzięki programowi leczenia niepłodności urodziło się 2287 dzieci" - informowało Ministerstwo Zdrowia w roku 2015.

W międzyczasie rząd Zjednoczonej Prawicy wycofał jednak możliwość refundacji zabiegów in vitro, wprowadzając zamiast tego "Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce", dzięki któremu do 2019 roku na świat przyszło - jak podawał tygodnik "Polityka" - zaledwie 70 dzieci.

Źródło: Wirtualna Polska / kobieta.wp.pl, natemat.pl, TVP Info, Polityka

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >