Rajmund Kaczyński miał krytykować swoich synów.. Wikimedia Commons, Adrian Grycuk, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en [zdjęcie wykadrowane]Źródło: Wikimedia Commons, Adrian Grycuk, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en [zdjęcie wykadrowane]
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 23 Lutego 2021

Newsweek dotarł do koleżanek Jadwigi Kaczyńskiej. Miały opowiedzieć o ojcu prezesa PiS

Ojciec prezesa PiS i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego jest postacią mało znaną, co może wiązać się z przypisywanymi mu dość niepochlebnymi wypowiedziami na temat jego synów. Newsweek rozmawiał z przyjaciółkami Jadwigi Kaczyńskiej, które opowiedziały o jej związku z Rajmundem.

  • Rajmund Kaczyński brał udział w Powstaniu Warszawskim
  • Po wojnie nauczał na Politechnice Warszawskiej
  • Newsweek przytaczał jego krytyczne wypowiedzi pod adresem własnych synów
  • Tygodnik dotarł także do przyjaciółek jego żony, które wypowiedziały się na temat ich małżeństwa

Od pewnego czasu w mediach pojawia się coraz więcej informacji na temat dotychczas w dużej mierze przemilczanej postaci Rajmunda Kaczyńskiego, ojca Jarosława i Lecha Kaczyńskich. 

Jak relacjonowało za Newsweekiem Radio TOK FM, w czasie II wojny światowej Rajmund Kaczyński walczył w Powstaniu Warszawskim, w związku z czym został odznaczonym Krzyżem Walecznych.

Rafał Trzaskowski i Borys Budka zebrali wystarczającą liczbę podpisów, aby wnieść inicjatywę ustawodawczą ws. likwidacji TVP InfoRafał Trzaskowski i Borys Budka zebrali wystarczającą liczbę podpisów, aby wnieść inicjatywę ustawodawczą ws. likwidacji TVP InfoCzytaj dalej

Po wojnie Rajmund Kaczyński podjął pracę na Politechnice Warszawskiej. Nie należał do PZPR, nie był jednak także zaangażowanych w działalność antykomunistyczną i pozostawał w dobrych stosunkach z uczelnianą organizacją partyjną.

Jak podaje czytamy na portalu tokfm.pl, w latach 70. został nawet odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Radę Państwa. Dla synów Rajmunda Kaczyńskiego przeszłość ojca mogła być - jak sugeruje Newsweek - niewygodna, dlatego też po jego śmierci w roku 2005 nie ukazał się nawet nekrolog.

Rajmund Kaczyński krytykował synów?

Powodem milczenia synów na temat Rajmunda Kaczyńskiego mogły być także chłodne stosunki, jakie panowały między ojcem a synami. Jak podaje natemat.pl, według uczestniczki Powstania Warszawskiego Hanny Stadnik, która znała się z ojcem Kaczyńskich, krytycznie wypowiadał się on na temat swoich synów.

- Moim dzieciom nie wolno dawać władzy. Zniszczą każdego, kto jest od nich lepszy, bo są złośliwi - miał powiedzieć według Hanny Stadnik Rajmund Kaczyński, gdy prezydentem Warszawy został jego syn Lech.

Jak podaje portal natemat.pl, podobną wypowiedź Rajmunda Kaczyńskiego Newsweek przywoływał w roku 2012. - Boże, uchroń Polskę przed moimi synami narwańcami - miał powiedzieć według relacji Newsweeka swojej koleżance na krótko przed śmiercią.

Portal o2.pl przywołuje także za Newsweekiem wypowiedzi koleżanek Jadwigi Kaczyńskiej dotyczące jej męża, Rajmunda, który miał być osobą cichą, niską i dość chudą, a przy tym wstydliwą.

- Jadwiga sugerowała nam, że nie był to ten rycerz na białym koniu, na którego czekała całe życie, ale raczej przypadkowe małżeństwo - czytamy wypowiedź jednej z tych koleżanek na portalu o2.pl.

Źródło: o2.pl, tokfm.pl, Newsweek, natemat.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: