jolanta brzeska. Facebook / Telewizja Obywatelska
Źródło: Facebook / Telewizja Obywatelska
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 1 Marca 2021

10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Odbyła się pokojowa manifestacja pod Ministerstwem Sprawiedliwości

Jolanta Brzeska, działaczka z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, została zamordowana 10 lat temu po tym, jak ujawniła informacje dotyczące procederu skandalicznej reprywatyzacji mieszkań w stolicy. Dziś, w tę wyjątkową rocznicę, pod Ministerstwem Sprawiedliwości odbywa się manifestacja.

  • Dziś przypada 10 rocznica śmierci aktywistki na rzecz warszawskich lokatorów, Jolanty Brzeskiej
  • Przed Ministerstwem Sprawiedliwości trwa manifestacja na rzecz wymierzenia kary osobom odpowiedzialnym za jej zabójstwo
  • Do demonstrantów skierowano funkcjonariuszy policji, którzy wypisują im mandaty karne

Demonstranci manifestują dziś przed Ministerstwem, by po 10 latach odpowiedzialni za śmierć Jolanty Brzeskiej stanęli przed obliczem sprawiedliwości. Relację z wydarzenia prowadzi między innymi Telewizja Obywatelska.

Morderstwo Jolanty Brzeskiej

Jolanta Brzeska była jedną z najaktywniejszych działaczek ruchu lokatorskiego w stolicy. Założone i prowadzone przez nią w 2010 r. Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów miało na celu doprowadzenie do upublicznienia informacji dotyczących procederu niesprawiedliwej reprywatyzacji mieszkań

W 2011 r. została brutalnie zamordowana, a jej zwęglone ciało zostało odnalezione przez przypadkową osobę. Choć motyw zabójstwa wydawał się jasny, wciąż nie odnaleziono i nie skazano osób odpowiedzialnych za ten bestialski czyn

Kempa o robieniu politycznej kariery przez kobiety: Musi być pełna akceptacja drugiej połówkiKempa o robieniu politycznej kariery przez kobiety: Musi być pełna akceptacja drugiej połówkiCzytaj dalej

Dziś, dokładnie 10 lat po śmierci działaczki, przed Ministerstwem Sprawiedliwości odbywa się manifestacja upamiętniająca aktywność Jolanty Brzeskiej na rzecz warszawskich lokatorów oraz wzywająca rząd do jak najszybszego wyciągnięcia konsekwencji wobec osób, które doprowadziły do morderstwa. 

Skomplikowany zestaw narzędzi taśmowej reprywatyzacji ukazano mediom, politykom i samym lokatorom. Ten zestaw (...) składa się na oskarżenie wobec polskich elit politycznych i gospodarczych, które pod przykrywką „walki z komuną” i „świętej własności” utorowały drogę do największej grabieży w powojennej historii stolicy - napisano w opisie dzisiejszej manifestacji na Facebooku. 

Policja interweniuje 

Dziś, w dziesiątą rocznicę spalenia Jolanty Brzeskiej, nie mamy wątpliwości co do stanu rzeczy. Oba śledztwa ws Brzeskiej – o zabójstwo oraz udział policji oraz prokuratury w zacieraniu jego śladów – okryto kompletnym milczeniem, zamieciono pod dywan prokuratora generalnego - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie wydarzenia w internecie. 

By wyrazić sprzeciw wobec opieszałości, a jak twierdzą organizatorzy wydarzenia, również tuszowania kwestii związanych z zabójstwem Jolanty Brzeskiej przez instytucje państwowe, zorganizowano dziś manifestację przed Ministerstwem Sprawiedliwości. 

Na miejscu szybko pojawiły się służby mundurowe, które, jak dowiadujemy się z Twittera uczestników demonstracji, rozpoczęły procedurę wydawania mandatów karnych za udział w zbiorowej manifestacji.

- Na demonstracji pod Ministerstwem Sprawiedlowości w 10 rocznicę zabójstwa Jolanty Brzeskiej policja wlepia mandaty pokojowo protestującym - poinformował w mediach społecznościowych prezes ruchu Miasto jest Nasze, Jan Mencwel. 

Jak dodał, jedna z aktywistek, Justyna Kościńska, odmówiła już przyjęcia kary. 

- Trudno o mocniejszy symbol tego,gdzie dziś stoi władza - podsumował interwencję policji wobec manifestujących Jan Mencwel. 

Źródło: facebook.com, twitter.com

Artykuły polecane przez redakcję WTV: