wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Odbyła się pokojowa manifestacja pod Ministerstwem Sprawiedliwości

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Jolanta Brzeska, działaczka z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, została zamordowana 10 lat temu po tym, jak ujawniła informacje dotyczące procederu skandalicznej reprywatyzacji mieszkań w stolicy. Dziś, w tę wyjątkową rocznicę, pod Ministers

  • Dziś przypada 10 rocznica śmierci aktywistki na rzecz warszawskich lokatorów, Jolanty Brzeskiej

  • Przed Ministerstwem Sprawiedliwości trwa manifestacja na rzecz wymierzenia kary osobom odpowiedzialnym za jej zabójstwo

  • Do demonstrantów skierowano funkcjonariuszy policji, którzy wypisują im mandaty karne

Demonstranci manifestują dziś przed Ministerstwem, by po 10 latach odpowiedzialni za śmierć Jolanty Brzeskiej stanęli przed obliczem sprawiedliwości. Relację z wydarzenia prowadzi między innymi Telewizja Obywatelska.

Morderstwo Jolanty Brzeskiej

Jolanta Brzeska była jedną z najaktywniejszych działaczek ruchu lokatorskiego w stolicy. Założone i prowadzone przez nią w 2010 r. Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów miało na celu doprowadzenie do upublicznienia informacji dotyczących procederu niesprawiedliwej reprywatyzacji mieszkań

W 2011 r. została brutalnie zamordowana, a jej zwęglone ciało zostało odnalezione przez przypadkową osobę. Choć motyw zabójstwa wydawał się jasny, wciąż nie odnaleziono i nie skazano osób odpowiedzialnych za ten bestialski czyn

Dziś, dokładnie 10 lat po śmierci działaczki, przed Ministerstwem Sprawiedliwości odbywa się manifestacja upamiętniająca aktywność Jolanty Brzeskiej na rzecz warszawskich lokatorów oraz wzywająca rząd do jak najszybszego wyciągnięcia konsekwencji wobec osób, które doprowadziły do morderstwa. 

Skomplikowany zestaw narzędzi taśmowej reprywatyzacji ukazano mediom, politykom i samym lokatorom. Ten zestaw (...) składa się na oskarżenie wobec polskich elit politycznych i gospodarczych, które pod przykrywką „walki z komuną” i „świętej własności” utorowały drogę do największej grabieży w powojennej historii stolicy - napisano w opisie dzisiejszej manifestacji na Facebooku. 

Policja interweniuje 

Dziś, w dziesiątą rocznicę spalenia Jolanty Brzeskiej, nie mamy wątpliwości co do stanu rzeczy. Oba śledztwa ws Brzeskiej – o zabójstwo oraz udział policji oraz prokuratury w zacieraniu jego śladów – okryto kompletnym milczeniem, zamieciono pod dywan prokuratora generalnego - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie wydarzenia w internecie. 

By wyrazić sprzeciw wobec opieszałości, a jak twierdzą organizatorzy wydarzenia, również tuszowania kwestii związanych z zabójstwem Jolanty Brzeskiej przez instytucje państwowe, zorganizowano dziś manifestację przed Ministerstwem Sprawiedliwości. 

Na miejscu szybko pojawiły się służby mundurowe, które, jak dowiadujemy się z Twittera uczestników demonstracji, rozpoczęły procedurę wydawania mandatów karnych za udział w zbiorowej manifestacji.

- Na demonstracji pod Ministerstwem Sprawiedlowości w 10 rocznicę zabójstwa Jolanty Brzeskiej policja wlepia mandaty pokojowo protestującym - poinformował w mediach społecznościowych prezes ruchu Miasto jest Nasze, Jan Mencwel. 

Jak dodał, jedna z aktywistek, Justyna Kościńska, odmówiła już przyjęcia kary. 

- Trudno o mocniejszy symbol tego,gdzie dziś stoi władza - podsumował interwencję policji wobec manifestujących Jan Mencwel. 

Źródło: facebook.com, twitter.com

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Tusk o Obajtku: Zastanawiałbym się, czy zlecić mu prowadzenie stacji benzynowej

  • Kaja Godek: Kościoły są atakowane, ponieważ liderzy Strajku Kobiet de facto do tego wezwali

  • Mateusz Morawiecki bohaterem klipu PFN. Wyliczono wszystkie jego zasługi

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >