J.K Rowling. https://www.facebook.com/JKRowling/photos/a.277505099024780/811794292262522/?type=3&theater
Źródło: https://www.facebook.com/JKRowling/photos/a.277505099024780/811794292262522/?type=3&theater
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 22 Grudnia 2019

Twórczyni Harry`ego Pottera "złamała serca" swoim fanom. Za wzór podają Emmę Watson

J.K. Rowling, uwielbiana na całym świecie autorka "Harry'ego Pottera", tym razem musiała zmierzyć się z ogromną ilością krytyki. Chodzi o jej komentarz wyrażający wsparcie dla oskarżanej o transfobię kobiety.

Wszystko przez wsparcie wyrażone dla Mayi Forstater. Badaczka została zwolniona z pracy w organizacji Centre for Global Development po tym, jak stwierdziła, że transpłciowe kobiety nie mogą zmienić swojej płci biologicznej. Kobieta została zwolniona z powodu używania "obraźliwego i wykluczającego języka"

Forstater broniła się przed sądem, argumentując, że jest dyskryminowana ze względu na swoje poglądy. Sąd nie przyznał racji kobiecie, twierdząc, że jej poglądy są "niekompatybilne z ludzką godnością i fundamentalnymi prawami innych ludzi".

Swoje wsparcie dla badaczki wyraziła w mediach społecznościowych J.K. Rowling, za co spotkała ją ogromna krytyka, w tym komentarze internautów mówiące o ich "załamanym sercu".

J. K. Rowling w ogniu krytyki internautów

„Ubieraj się jak chcesz. Nazywaj się jak tylko chcesz. Sypiaj z każdym dorosłym, który tylko będzie cię chciał. Żyj możliwie najlepszym życie w pokoju i bezpieczeństwie. Ale zwalniać kobiety z pracy za stwierdzenie, że płeć to coś rzeczywistego? #IStandWithMaya #ThisIsNotADrill”, napisała na swoim koncie na Twitterze autorka. Hashtagi może tłumaczyć kolejno jako "Jestem z Mayą" oraz "To nie żart".

Słowa Rowling wywołały istną burzę w internecie. Na ten moment na kometarz pisarki odpowiedziało już prawie 35 tys. internautów. Wśród nich m.in. Sara Ramirez, gwiazda serialu "Chirurdzy".

J.K. Rowling i Sara Razimer - Twitter

Ramirez nazywa Rowling "przebraną za feministkę bigotką".

Swoje oburzenie postanowili wyrazić również fani popularnej sagi o Harrym Potterze.

"Jako gej, który w dzieciństwie znalazł schronienie w Hogwarcie, myśl o tym, że osoby transpłciowe nie mogłyby liczyć na to schronienie, łamie mi serce", komentuje jeden z internautów.

Inni jako przykład podają Emmę Watson, jedną z gwiazd filmów opartych na prozie J.K. Rowling. Aktorka ma na sobie t-shirt ze znamiennym napisem.

Emma Watson - Twitter