wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Niespodziewany rozłam w samym sercu Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński zainterweniuje?

1 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński może mieć pewne powody do obaw. W obozie Zjednoczonej Prawicy coraz śmielej zdaje się poczynać sobie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Co więcej, wyraźny wydaje się również rozłam wewnątrz samego Prawa i Sprawiedliwości.

Trudno zaprzeczyć, że od kilku tygodni obserwujemy swoistą walkę po prawej stronie sceny politycznej. Wyraźny konflikt między ziobrystami a obozem premiera Mateusza Morawieckiego przysparza PiS coraz większych problemów. Nie jest tajemnicą, że na jesień zapowiedziano rekonstrukcję rządu PiS. Ta rozpoczęła się jednak wcześniej, owocując m.in. zmianami w funkcjach ministra zdrowia oraz szefa resortu spraw zagranicznych. To właśnie ta ostatnia doprowadziła do słownych przepychanek między Beatą Szydło a byłym ministrem Jackiem Czaputowiczem.

Jarosław Kaczyński zareaguje?

Jak wskazuje Gazeta.pl, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Czaputowicz odniósł się do czasu, jaki spędził, przewodnicząc Ministerstwu Spraw Zagranicznych. – Ci, którzy zajmują się polityką zagraniczną z doskoku, widzieli ją inaczej niż ja, który musiałem w tym tkwić głębiej – wskazał polityk PiS. I dalej: – Udało się mi wyprowadzić z kryzysu stosunki z UE, których przyczyną był spór o praworządność. Także z mojej inicjatywy doprowadziliśmy do zasadniczej poprawy stosunków z Niemcami, również gdy idzie o politykę historyczną. Podobnie byłoby z Francją, ale pandemia przerwała ten proces zbliżenia. Do swoich sukcesów zaliczam też wyciągniecie z głębokiego kryzysu stosunków z Ukrainą i Litwą – mówił Czaputowicz, wyliczając swoje osiągnięcia.

Do wypowiedzi byłego szefa MSZ odniosła się Beata Szydło, która na stanowisko mianowała poprzednika Czaputowicza, Witolda Waszczykowskiego. "Minister Czaputowicz sugeruje w wywiadzie dla »Rz«, jak wiele musiał naprawiać po swoim poprzedniku. Wydaje mi się to nieprofesjonalne i krzywdzące wobec Witolda Waszczykowskiego. Równocześnie dziwi mnie wyznanie min. Czaputowicza, że w swoich działaniach unikał prymatu interesu narodowego", czytamy we wpisie byłej pani premier opublikowanym w mediach społecznościowych.

Słowa Czaputowicza skomentował zresztą sam zainteresowany. "Gratulacje za udany eksperyment dla PiS i Mateusza Morawieckiego. Zaproszenia z KOD, TVN, Tok FM, GW, Batory Fund, Konf Ambasadorów i innych totalsów już zapewne w drodze dla Jacka Czaputowicza", czytamy we wpisie Witolda Waszczykowskiego. Gazeta.pl zwraca uwagę, że ów "eksperyment" to nawiązanie do słów Jarosława Kaczyńskiego, który w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie" nominację dla Czaputowicza nazwał "pewnym eksperymentem", wyrażając nadzieję, że będzie on udany.

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zjednoczona Prawica

Polityka

Posłanka PiS krytykuje Ryszarda Terleckiego. Kolejny wewnętrzny konflikt w Zjednoczonej Prawicy?

Czytaj więcej >
Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >