Jarosław Kaczyński ma powody do obaw. Coraz wyraźniejszy rozłam wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości.. (zdj. il.) Piotr Molecki/East NewsŹródło: (zdj. il.) Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 1 Września 2020

Niespodziewany rozłam w samym sercu Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński zainterweniuje?

Jarosław Kaczyński może mieć pewne powody do obaw. W obozie Zjednoczonej Prawicy coraz śmielej zdaje się poczynać sobie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Co więcej, wyraźny wydaje się również rozłam wewnątrz samego Prawa i Sprawiedliwości. Beata Szydło weszła w wymianę zdań z byłym ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

Trudno zaprzeczyć, że od kilku tygodni obserwujemy swoistą walkę po prawej stronie sceny politycznej. Wyraźny konflikt między ziobrystami a obozem premiera Mateusza Morawieckiego przysparza PiS coraz większych problemów. Nie jest tajemnicą, że na jesień zapowiedziano rekonstrukcję rządu PiS. Ta rozpoczęła się jednak wcześniej, owocując m.in. zmianami w funkcjach ministra zdrowia oraz szefa resortu spraw zagranicznych. To właśnie ta ostatnia doprowadziła do słownych przepychanek między Beatą Szydło a byłym ministrem Jackiem Czaputowiczem.

Aż trudno uwierzyć, mocne oskarżenia pod adresem TVP. Artyści są rozgoryczeni, stacja odpowiadaAż trudno uwierzyć, mocne oskarżenia pod adresem TVP. Artyści są rozgoryczeni, stacja odpowiadaCzytaj dalej

Jarosław Kaczyński zareaguje?

Jak wskazuje Gazeta.pl, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Czaputowicz odniósł się do czasu, jaki spędził, przewodnicząc Ministerstwu Spraw Zagranicznych. – Ci, którzy zajmują się polityką zagraniczną z doskoku, widzieli ją inaczej niż ja, który musiałem w tym tkwić głębiej – wskazał polityk PiS. I dalej: – Udało się mi wyprowadzić z kryzysu stosunki z UE, których przyczyną był spór o praworządność. Także z mojej inicjatywy doprowadziliśmy do zasadniczej poprawy stosunków z Niemcami, również gdy idzie o politykę historyczną. Podobnie byłoby z Francją, ale pandemia przerwała ten proces zbliżenia. Do swoich sukcesów zaliczam też wyciągniecie z głębokiego kryzysu stosunków z Ukrainą i Litwą – mówił Czaputowicz, wyliczając swoje osiągnięcia.

Radykalne kroki PKO BP, Santander Bank Polska i NBP. Klienci nie skorzystają już z usługiRadykalne kroki PKO BP, Santander Bank Polska i NBP. Klienci nie skorzystają już z usługiCzytaj dalej

Do wypowiedzi byłego szefa MSZ odniosła się Beata Szydło, która na stanowisko mianowała poprzednika Czaputowicza, Witolda Waszczykowskiego. "Minister Czaputowicz sugeruje w wywiadzie dla »Rz«, jak wiele musiał naprawiać po swoim poprzedniku. Wydaje mi się to nieprofesjonalne i krzywdzące wobec Witolda Waszczykowskiego. Równocześnie dziwi mnie wyznanie min. Czaputowicza, że w swoich działaniach unikał prymatu interesu narodowego", czytamy we wpisie byłej pani premier opublikowanym w mediach społecznościowych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Krzysztof Bosak potwierdził radosną nowinę. Szczerze gratulujemy
2. Zaskakujący krok PKO BP. Znacznie ułatwi życie, ale jest haczyk
3. Fenomenalne odkrycie w Izraelu. Opisano je w samej Biblii

Beata Szydło skomentowała słowa Czaputowicza.

Słowa Czaputowicza skomentował zresztą sam zainteresowany. "Gratulacje za udany eksperyment dla PiS i Mateusza Morawieckiego. Zaproszenia z KOD, TVN, Tok FM, GW, Batory Fund, Konf Ambasadorów i innych totalsów już zapewne w drodze dla Jacka Czaputowicza", czytamy we wpisie Witolda Waszczykowskiego. Gazeta.pl zwraca uwagę, że ów "eksperyment" to nawiązanie do słów Jarosława Kaczyńskiego, który w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie" nominację dla Czaputowicza nazwał "pewnym eksperymentem", wyrażając nadzieję, że będzie on udany.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, wycofano popularny lek. Jeśli masz go w domu, natychmiast wyrzuć
  2. Wiceminister: “opłata cukrowa nie trafi do budżetu państwa”. Nie, Patkowski mija się z prawdą
  3. Powrót do szkół 1 września wcale nie jest bezpieczny? Rodzice nie kryją obaw i wątpliwości, mówią wprost
  4. Publicysta Radio Maryja namawia do użycia amunicji wobec LGBT. Wcześniej obrażał ofiarę księdza-pedofila
  5. Mateusz Morawiecki przyłapany na gorącym uczynku. Jego zasady nie obowiązują?
  6. Ewakuacja ponad 3 tys. osób. Nie mają wyjścia, ratują swoje życie. Europejski dramat poraża