wtv.pl
Jarosław Kaczyński ma grozić senatorom PiS, jeśli nie poprą tzw. piątki dla zwierząt.

flickr.com/Piotr Drabik (CC BY 2.0)

Jarosław Kaczyński nie przyjmuje sprzeciwów. W PiS polecą głowy?

1 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński ma dokładać wszelkich starań, by proponowana przez niego nowelizacja ustawy dotyczącej ochrony zwierząt została przyjęta przez Senat. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ma grozić senatorom PiS, jeśli ci nie poprą

Szczegóły kolejnych spięć w obozie rządzącym za Gazetą.pl przytacza internetowy serwis Radia Zet. Konflikt nadal ma dotyczyć proponowanej przez Jarosława Kaczyńskiego nowelizacji ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Projekt mówi m.in. o zakazie hodowli zwierząt na futra, a także znaczne ograniczenie uboju rytualnego. Całość została już przyjęta przez Sejm, wobec czego ustawa trafiła następnie do Senatu. Izba ma rozpatrywać zgłoszone poprawki za dwa tygodnie, 13 października.

Jarosław Kaczyński groził senatorom PiS?

Sprzeciw kilkunastu posłów PiS, jak i całej Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, był jednym z punktów zapalnych konfliktu wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, którego efektem było podpisanie nowej umowy koalicyjnej. Projektowi przeciwni byli ponadto członkowie Konfederacji oraz PSL-u. Za przyjęciem nowelizacji opowiedzieli się z kolei posłowie Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy.

Nie jest tajemnicą, że na przyjęcie projektu mocno naciska Jarosław Kaczyński. O konieczności opowiedzenia się za nowelizacją mieli zostać poinformowani senatorowie Prawa i Sprawiedliwość. Zdaniem Gazety.pl prezes miał wysłać imienne listy, w których poinformował polityków, że oczekuje zagłosowania za ustawą. Tym, którzy nie dostosują się do życzeń Kaczyńskiego, grozić mają poważne konsekwencje, w tym zawieszenie w prawach członków PiS, a nawet wyrzucenie z partii. Groźby lidera Zjednoczonej Prawicy zdają się mieć pełne pokrycie. Dziś z funkcją szefa resortu rolnictwa pożegnał się Jan Krzysztof Ardanowski, jeden z największych przeciwników piątki dla zwierząt.

Jeśli ustawa przejdzie przez Senat, trafia na biurko Andrzeja Dudy. Nadal nie jest jednak jasne, jaką decyzję podejmie prezydent. Głowa państwa nadal ma mieć wątpliwości w sprawie ustawy. Radio Zet wskazuje, że w tym tygodniu Duda spotkał się m.in. z członkami Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz z przedstawicielami branż mięsnej i drobiarskiej. Konsultantem prezydenta ma być ponadto wspomniany Ardanowski, któremu Duda ufa i ma cenić sobie jego rady.

Natychmiastowe podpisanie projektu wydaje się wątpliwe. Kolejnymi możliwościami są zawetowanie ustawy bądź skierowanie jej Trybunału Konstytucyjnego. Ten podporządkowany jest, rzecz jasna, Prawu i Sprawiedliwości. Negatywnie odnosząc się do nowelizacji, Duda mógłby jednak wyjść na obrońcę polskich rolników. Były już minister rolnictwa wskazywał poprzednio, że PiS "zdradził polską wieś".

Źródło: radiozet.pl

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >