wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Do prokuratury trafiło zawiadomienie ws. Jarosława Kaczyńskiego. Posłanka ujawniła szczegóły

27 Listopada 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński od kilku dni nie schodzi z nagłówków mediów w całym kraju. Czara goryczy przelała się wczoraj, gdy w "Wyborczej" pojawił się artykuł na temat jego zaangażowania w tłumienie protestów Strajku Kobiet

Koalicja Obywatelska zawiadomiła prokuraturę o możliwości złamania prawa przez Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o odpowiedzialność za decyzje, jakie podjęte zostały podczas protestu Strajku Kobiet 18 listopada. Do "zabezpieczenia" manifestacji zostały oddelegowane służby, które w dyskusyjny sposób "ochroniły" demonstrację.

Rola Jarosława Kaczyńskiego w tłumieniu protestu?

18 listopada przed Sejmem doszło do jednego z największych protestów dotyczących decyzji Trybunału Konstytucyjnego o całkowitym zakazie aborcji embriopatologicznej. Przed budynkiem na Wiejskiej zgromadziły się tysiące manifestantów, którzy wzięli udział w wydarzeniu pod nazwą "Blokada Sejmu" organizowanym przez Strajk Kobiet. 

Protest spotkał się z wyjątkowo brutalną reakcją służb. Wielu manifestantów, w tym również wspierający Strajk Kobiet posłowie, zostało potraktowanych gazem pieprzowym. Do sieci trafiły również filmiki, na których wyraźnie widać mężczyzn, którzy "na oślep" okładają protestujących pałkami teleskopowymi

Wczoraj w "Wyborczej" pojawił się artykuł na temat rzekomego zaangażowania w tłumienie protestu wicepremiera ds. bezpieczeństwa, Jarosława Kaczyńskiego. Stanowcze "odparcie" demonstracji miało być podobno podyktowane życzeniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Do zabezpieczenia manifestacji zostali oddelegowani nie tylko policjanci, ale również antyterroryści i funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego, którzy mieli się pojawić na proteście w cywilnych strojach. 

Do prokuratury został skierowany wniosek o zbadanie udziału Jarosława Kaczyńskiego w działaniach dotyczących zabezpieczenia manifestacji oraz możliwości przekroczenia przez niego uprawnień. Zawiadomienie złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej. 

Zawiadomienie do prokuratury

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Cezary Tomczyk ogłosił zamiar złożenia do prokuratury wniosku o zbadanie sprawy Jarosława Kaczyńskiego

- Składamy zawiadomienie do prokuratury o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego w sprawie tego, co dzieje się na ulicach Polski, w sprawie protestów, w sprawie wysyłania policji na ludzi, bicia pałką teleskopową kobiet - wyliczał Tomczyk w rozmowie z dziennikarzami. 

Choć wielu wątpi w to, że poinformowanie prokuratury o możliwości złamania prawa przez Jarosława Kaczyńskiego przyniesie jakiś efekt, posłanka KO Barbara Nowacka uważa, że to jedyne słuszne rozwiązanie.  W programie "Tłit" Wirtualnej Polski stwierdziła, że jako wicepremier ds. bezpieczeństwa, to właśnie prezes PiS jest odpowiedzialny za nadużycia podczas Strajku Kobiet

- Jeśli widzimy w kraju niepraworządność, nawet przyjmując smutną tezę, że wiadomo, kto rządzi prokuraturą, to co - mamy nic nie robić? Jeśli widzę, że ktoś popełnia przestępstwo, albo jest możliwość, że popełnia przestępstwo, to moim obowiązkiem jako obywatela jest zawiadomienie o tym odpowiednich slużb. - powiedziała w rozmowie z redaktorem "Tłitu" Wirtualnej Polski Barbara Nowacka. 

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapytany o komentarz w tej sprawie stwierdził, że opozycja "jest śmieszna" i nie należy traktowań poważnie jej działań. 

Zdjęcie wyróżniające jest screenem nagrania "Oświadczenie prezesa PiS, Wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego" dostępnego na kanale YouTube Prawa i Sprawiedliwości (youtube.com/Prawo i Sprawiedliwość)

źródło: wp.pl, interia.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >