wtv.pl
Jarosław Kaczyński

TVP Info screen

Jarosław Kaczyński zwołał pilną konferencję. Po 5 minutach wszystko stało się jasne

26 Września 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Znamy szczegóły rekonstrukcji rządu. Prawo i Sprawiedliwość podpisało nową umowę koalicyjną ze swoimi partnerami - Solidarną Polską i Porozumieniem. Z rządu odejdzie Jadwiga Emilewicz, wróci do niego Jarosław Gowin, a Jarosław Kaczyński obej

W ciągu ostatnich kilku dni najważniejszym wydarzeniem w polskiej polityce był kryzys koalicyjny w Zjednoczonej Prawicy. Sprawa została jednak rozwiązana i Jarosław Kaczyński zwołał konferencję prasową, na której powiadomił o zmianach w rządzie i koalicji.

Jarosław Kaczyński: nasze porozumienie jest gwarancją

- Mamy radosną wiadomość, zostało zawarte porozumienie, za chwilę będzie podpisane. Mamy przed sobą trzy lata do wyborów parlamentarnych i jestem przekonany, że będą dobrze wykorzystane dla Polski. Nasze porozumienie jest tego gwarancją - mówił podczas konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. 

- Siłą Zjednoczonej Prawicy był pluralizm. Siłą jest też jedność, która dziś potwierdzamy. To będzie bardziej skondensowana struktura rządu, rząd będzie funkcjonował sprawniej - dodał Jarosław Gowin, szef Porozumienia. 

- Czas pokazał, a czas się nie myli, że te pięć lat, które za nami, to dobre lata dla Polski i dlatego mamy prawo wnioskować, że kolejne lata, które przed nami - trzy i ufam następne - to też dobry czas, ale wtedy i tylko wtedy, jeśli będziemy zgodnie współpracować szanując decyzje Polaków, którzy postawili na Zjednoczoną Prawicę, szanując wzajemnie swoją podmiotowość i szanując wspólne cele, jakie wyznaczyliśmy sobie - mówił Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski i dodał: - Myślę, że ta dobra współpraca jest tą zapowiedzią, którą możemy państwu tutaj jeszcze raz powtórzyć, a potwierdzeniem jej jest zawarta właśnie umowa i podpisane porozumienie. 

Na konferencji pojawił się również Mateusz Morawiecki.

- To porozumienie to potwierdzenie naszych zobowiązań wobec milionów wyborców. Mamy stabilny rząd, większość parlamentarną i program. Zwyciężyła odpowiedzialność, zwyciężyła Polska - powiedział premier. 

Dokładne szczegóły porozumienia między partiami nie są znane. Zaraz po jego ogłoszeniu, wszyscy politycy wyszli z sali, nie odpowiadając na pytania dziennikarzy. 

Jarosław Kaczyński wicepremierem

Już w piątek rano było wiadomo, że Jarosław Kaczyński obejmie tekę wicepremiera - wszystko po to, by zakończyć konflikt na linii Ziobro - Morawiecki. Ponadto Kaczyński zostanie szefem ds. bezpieczeństwa, będą mu więc podlegać resorty obrony, spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości. To również pierwsze od 2007 roku stanowisko rządowe Kaczyńskiego.

Zmiany szykują się również w innych ministerstwach - część z nich ma zostać usunięta, a po jednym stanowisku ministerialnym mają otrzymać Porozumienie i Solidarna Polska. Na stanowisku wicepremiera z ramienia Porozumienia Jadwigę Emilewicz zastąpi Jarosław Gowin. Według informacji Faktu, tekę ma stracić również minister środowiska, Michał Woś. Nie wiadomo jednak, czy nie obejmie innego stanowiska. 

źródło: [fakt.pl]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >