wtv.pl > Polityka > Co naprawdę robi w rządzie Jarosław Kaczyński? Wreszcie poznaliśmy odpowiedź
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:28

Co naprawdę robi w rządzie Jarosław Kaczyński? Wreszcie poznaliśmy odpowiedź

wtv
WTV.pl
  • 14 października Aleksander Miszalski skierował pytanie o zadania, jakie wykonuje Jarosław Kaczyński

  • Odpowiedź przyszła z opóźnieniem. Podsekretarz stanu w KPRM Jarosław Wenderlich przekazał dokument 3 grudnia

  • Doliczyliśmy się 25 obowiązków, spoczywających na barkach prezesa PiS-u.

24 września wiodącym temacie w debacie publicznej była rekonstrukcja rządu. Już wtedy dochodziło do pierwszych napięć z koalicji Jarosława Kaczyńskiego. Chodziło między innymi o to, kto będzie musiał zrezygnować z posad w administracji państwowej. Wówczas nieoficjalnie mówiono o wejściu do rządu samego lidera Zjednoczonej Prawicy.

Ostatecznie, już 30 września wieści te zostały oficjalnie potwierdzone. Wywołało to interwencję posła Aleksandra Miszalskiego, który w natłoku doniesień dwa tygodnie później skierował szereg zapytań do Wiceprezesa Rady Ministrów. 

Co konkretnie robi Jarosław Kaczyński? Ujawniono oficjalny dokument

"Zmiany strukturalne w rządzie są na tyle daleko idące, że opinia publiczna nie jest w stanie dziś jednoznacznie określić, jakie kompetencje przysługują Panu" - czytamy w dokumencie skierowanym do Jarosława Kaczyńskiego. 

Miszalski żądał wyjaśnień dotyczących kompetencji wicepremiera do sprawowania funkcji przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Pytano również o to, kto będzie wydawał wiążące i ostateczne decyzje dla Wojska Polskiego, służb wewnętrznych państwa, wymiaru sprawiedliwości państwa, czy też spraw zagranicznych.

Poseł dociekał w sprawie pieniędzy, jakie zostaną przeznaczone na funkcjonowanie komitetu, zarządzanego przez Jarosława Kaczyńskiego. Poruszono kwestię wynagrodzenia dla lidera Prawa i Sprawiedliwości.

Co ciekawe, członek Platformy Obywatelskiej poruszył sprawę Andrzeja Leppera. "W jaki sposób zagwarantuje Pan, że służby specjalne nie będą wykorzystywane do inwigilowania polityków opozycji i działania przeciwko nim, co miało miejsce w latach 2006–2007, kiedy jako premier sprawował Pan nadzór nad Centralnym Biurem Antykorupcyjnym kierowanym przez obecnego ministra spraw wewnętrznych i administracji pana Mariusza Kamińskiego, którego działania m.in. względem Andrzeja Leppera sąd uznał za bezprawne?" - czytamy. 

Z odpowiedzi Wenderlicha wynika, że Jarosława Kaczyńskiego obowiązuje między innymi wykonywanie analiz w zakresie dotyczącym spraw wewnętrznych, porządku publicznego, obronności oraz wymiaru sprawiedliwości, w tym dotyczących praworządności.

Założyciel prawicowej koalicji może opiniować ustawy kluczowe dla polskiej obronności. W skład Komitetu wchodzi minister obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, minister sprawiedliwości oraz minister ds. służb specjalnych. W przypadku konfliktu ostateczny, decydujący głos będzie należeć właśnie do Jarosława Kaczyńskiego, przy dopuszczeniu zaprotokołowania głosów odrębnych, czyli votum separatum. 

Warto zaznaczyć, że Komitet może powoływać i odwoływać Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Agencji Wywiadu, Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Szefa Służby Wywiadu Wojskowego oraz Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Organ podległy Jarosławowi Kaczyńskiemu wyznacza także kierunek i plan działania służb specjalnych. Przedstawiciel KPRM spekulacje o wykorzystywaniu służb do inwigilacji polityków uznał za bezpodstawne. 

Lider Zjednoczonej Prawicy nie pobiera dodatkowego wynagrodzenia z tytuły sprawowanej funkcji.

Źródło: [Sejm.gov]

Powiązane