wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Przemysław Czarnek zapowiada promowanie Jana Pawła II wśród młodych. "Są odjaniepawleni"

12 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Minister edukacji uważa, że Jan Paweł II jest postacią nieznaną młodzieży. Wszystko ma wynikać ze źle przygotowanej podstawy programowej. Według Przemysława Czarnka uczniowie zostali "odjaniepawleni". Dorobek papieża może zaś trafić do kanonu le

  • Przemysław Czarnek udzielił obszernego wywiadu dla "Rzeczpospolitej"

  • Przekonywał, że od lat prowadzi się działania oczerniające Jana Pawła II

  • Minister zapowiedział wprowadzenie dorobku hierarchy do kanonu lektur

Postać Jana Pawła II zaczyna wywoływać niemałe emocje w debacie publicznej. Doniesienia o zaniechaniach kapłana pojawiały się znacznie wcześniej, jednak były bagatelizowane. Tym razem, po emisji filmów braci Sekielskich oraz dokumentu "Don Stanisalo", papież coraz częściej przewija się w medialnych nagłówkach. 

Czy Jan Paweł II zagości w spisie szkolnych lektur? "Atak na papieża trwa od lat"

Antyklerykałowie twierdzą, że opinia publiczna musiała dojrzeć do zwątpienia w świętość hierarchy. Jedną z dawniejszych publikacji, traktujących między innymi o pontyfikacie Jana Pawła II, jest książka Geoffreya Robertsona pt. "Czy papież był winny". Aktywista na rzecz praw człowieka w 2013 roku zarzucał zarówno jemu, jak i Benedytkowi XVI rażące zaniedbania oraz próby tuszowania przestępstw na tle seksualnym w Kościele katolickim.

Według dziennikarza obaj duchowni mieli dążyć do odsunięcia świeckich organów ścigania od osądzania księży pedofilów, by procesy przeprowadzać w ramach prawa kanonicznego. Robertson przypomina także o próbach obarczenia winą za przemoc seksualną "kulturę gejowską", czy "złośliwość prasy"

Przemysław Czarnek w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" o Janie Pawle II wypowiada się w nieco innym tonie. - Oni (młodzież - przyp. red) go nie znają. Więc jak się mają jeszcze bardziej "odjaniepawlić", skoro w istocie już są w większości "odjaniepawleni" - komentował.

Członek Rady Ministrów deklaruje, że zna oskarżenia kierowane pod adresem zmarłej głowy Kościoła. W jego opinii jest to forma przekreślenia jego dorobku. - Atak na papieża trwa od lat i nic nie wskazuje, żeby miało się to skończyć. [...] Nie powinniśmy być narodem ignorantów w zakresie dorobku naszego wielkiego rodaka - tłumaczył. 

Członek Zjednoczonej Prawicy podtrzymał propozycję dołączenia twórczości Jana Pawła II do kanonu lektur, by uczniowie mogli zapoznać się z jego działalnością na rzecz wolnego rynku, wdrażania mechanizmów sprawiedliwości społecznej oraz nauk społecznych. - I tę propozycję podtrzymuję. [...] Młodzież nawet nie wie, ile temu człowiekowi zawdzięcza - podawał dla "Rzeczpospolitej". 

Podobne obietnice były składane już wcześniej, lecz nie przebiły się przez wzgląd na trwający Strajk Kobiet.

Zgodnie z definicją PWN-u słowo "odjaniepawlić" oznacza: "Robić rzeczy nonsensowne, niekiedy szkodliwe dla innych. Czasem używane w celu wyrażenia zdziwienia, na przykład w formie – co Ty odjaniepawlasz?". Minister Edukacji, używając tej frazy, miał najprawdopodobniej na myśli próby wymazania pamięci o hierarsze. 

Obecność Czarnka w rządzie Zjednoczonej Prawicy nieustannie budzi kontrowersje. Zgodnie z doniesieniami "Wyborczej" kandydaturę tę miał przeforsować sam założyciel obozu, by móc doprowadzać do sporów "ideologicznych". Dymisji polityka domagają się między innymi Lewica, Strajk Kobiet, Koalicja Obywatelska oraz środowiska młodzieżowe.

Źródło: Rzeczpospolita

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >