wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jadwiga Emilewicz nie owijała w bawełnę. Szczerze o niższych zarobkach

13 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Jadwiga Emilewicz została zapytana o kwestię zarobków górników w trakcie pandemii. Rząd podjął ostatnio decyzję o zamknięciu kopalni przy jednoczesnym utrzymaniu pensji górników na poziomie 100%.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz udzieliła wywiadu sobotniemu Super Expressowi. Rozmowa została zdominowana przez tematy związane z pandemią koronawirusa.

Jadwiga Emilewicz: Górnicy zarobią mniej

Emilewicz po raz kolejny w ostatnich dniach odpierała zarzut o niesprawiedliwość gwarancji 100% wypłat dla górników w sytuacji, gdy na podobne traktowanie inni pracownicy nie mają co liczyć. - Mamy tu dwa różnicujące elementy - stwierdziła. - Z jednej strony mówimy o dylematach przedsiębiorców, którzy stoją przed wyborem, czy w związku z niższymi zamówieniami zwolnić część pracowników lub obniżyć im wymiar pracy, czy jednak skorzystać z dopłaty do wynagrodzeń - tłumaczyła Emilewicz. - Z drugiej strony sytuacja śląskich górników wygląda zupełnie inaczej, oni są w domach na przymusowej kwarantannie - dodała. - Stąd decyzja o pełnej wypłacie pensji - uzasadniła stanowisko rządu Jadwiga Emilewicz.

- Warto też pamiętać, że części składowe wynagrodzenia górników to nie tylko pensja podstawowa, lecz także szereg dodatków - przypomniała wicepremier. - Proporcjonalnie ich wynagrodzenia w czasie kwarantanny będą porównywalne do tych uzyskiwanych przy obniżeniu wymiaru pracy - stwierdziła. 

Zatrzymanie pracy kopalni ma trwać co najmniej trzy tygodnie. Decyzja została podjęta wspólnie przez Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Zdrowia. Zawarto w tej sprawie porozumienie ze związkami zawodowymi. 

Górnicy są jedyną grupą zawodową, której rząd zdecydował się zagwarantować całe pensje. - Wszyscy górnicy za ten okres postojowego otrzymają sto procent wynagrodzenia, czyli nie poniosą żadnych strat finansowych, strat ekonomicznych - zapewniłał kilka dni temu wicepremier Jacek Sasin. - Bardzo nam zależało na tym, żeby górnicy nie byli ekonomicznie karani za to, że w kopalniach doszło do zarażeń, które nas skłoniły nas do podjęcia takich decyzji - uzasadniał.

Źródło: Super Express

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >