Jadwiga Emilewicz. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 13 Czerwca 2020

Jadwiga Emilewicz nie owijała w bawełnę. Szczerze o niższych zarobkach

Jadwiga Emilewicz została zapytana o kwestię zarobków górników w trakcie pandemii. Rząd podjął ostatnio decyzję o zamknięciu kopalni przy jednoczesnym utrzymaniu pensji górników na poziomie 100%.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz udzieliła wywiadu sobotniemu Super Expressowi. Rozmowa została zdominowana przez tematy związane z pandemią koronawirusa.

Nie płacicie abonamentu RTV? TVP właśnie wystawiło gigantyczny rachunek, może dojść do poważnych zmianNie płacicie abonamentu RTV? TVP właśnie wystawiło gigantyczny rachunek, może dojść do poważnych zmianCzytaj dalej

Jadwiga Emilewicz: Górnicy zarobią mniej

Emilewicz po raz kolejny w ostatnich dniach odpierała zarzut o niesprawiedliwość gwarancji 100% wypłat dla górników w sytuacji, gdy na podobne traktowanie inni pracownicy nie mają co liczyć. - Mamy tu dwa różnicujące elementy - stwierdziła. - Z jednej strony mówimy o dylematach przedsiębiorców, którzy stoją przed wyborem, czy w związku z niższymi zamówieniami zwolnić część pracowników lub obniżyć im wymiar pracy, czy jednak skorzystać z dopłaty do wynagrodzeń - tłumaczyła Emilewicz. - Z drugiej strony sytuacja śląskich górników wygląda zupełnie inaczej, oni są w domach na przymusowej kwarantannie - dodała. - Stąd decyzja o pełnej wypłacie pensji - uzasadniła stanowisko rządu Jadwiga Emilewicz.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nie żyje szanowany, lubiany i kochany polski aktor, znany z filmów Stanisława Barei. Odszedł, a fani są zrozpaczeni, miał 85 lat, Włodzimierz Bednarski
2. Wstrząsające nagranie. W jednej chwili ulica zamieniła się w rwącą rzekę [WIDEO]

- Warto też pamiętać, że części składowe wynagrodzenia górników to nie tylko pensja podstawowa, lecz także szereg dodatków - przypomniała wicepremier. - Proporcjonalnie ich wynagrodzenia w czasie kwarantanny będą porównywalne do tych uzyskiwanych przy obniżeniu wymiaru pracy - stwierdziła. 

Zatrzymanie pracy kopalni ma trwać co najmniej trzy tygodnie. Decyzja została podjęta wspólnie przez Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Zdrowia. Zawarto w tej sprawie porozumienie ze związkami zawodowymi. 

Górnicy są jedyną grupą zawodową, której rząd zdecydował się zagwarantować całe pensje. - Wszyscy górnicy za ten okres postojowego otrzymają sto procent wynagrodzenia, czyli nie poniosą żadnych strat finansowych, strat ekonomicznych - zapewniłał kilka dni temu wicepremier Jacek Sasin. - Bardzo nam zależało na tym, żeby górnicy nie byli ekonomicznie karani za to, że w kopalniach doszło do zarażeń, które nas skłoniły nas do podjęcia takich decyzji - uzasadniał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prawie co trzeci Polak nie ma oszczędności. Pracodawcy jednak coraz bardziej są skłonni do szybkiej pomocy
  2. Andrzej Duda w trasie. Auto SOP uderzyło w pojazd z rodziną z dziećmi
  3. Jolanta Kwaśniewska wg Polek i Polaków najlepszą pierwszą damą? Agata Duda może się niepokoić
  4. Dariusz Piontkowski przekazał ważne wieści dla uczniów. Zmiany wchodzą w życie już dziś
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. Przełom w temacie sieci 5G w Polsce? Jest oficjalne rozporządzenie

Źródło: Super Express