Jacek Kurski publikuje oświadczenie. Wikimedia Commons/Piotr VaGla Waglowski, http://www.vagla.pl/GNUŹródło: Wikimedia Commons/Piotr VaGla Waglowski, http://www.vagla.pl/GNU
Wszystkie wideo autora Oktawian Góral
Autor Oktawian Góral - 21 Lipca 2020

GW: Syn Jacka Kurskiego miał krzywdzić i wykorzystywać 9-latkę. Były prezes TVP wydał pilne oświadczenie

Jacek Kurski publikuje pilne oświadczenie, poszło o oskarżenie jego syna o molestowanie 9-latki. Sprawa jest bardzo kontrowersyjna. Jak zachował się b. prezes TVP?

Jacek Kurski wydał pilne oświadczenie po publikacji Gazety Wyborczej. B. prezes TVP nie pozostawia złudzeń co do oskarżeń jego syna o pedofilię. Przypomnijmy, GW opublikowała dzisiaj obszerny reportaż, w którym opisuje czyny, jakich miał dopuścić się syn Jacka Kurskiego. Zdaniem dziennikarzy miał skrzywdzić 9-letnią wówczas Magdę Nowakowską z Trójmiasta.

Jacek Kurski odpowiada na oskarżenia wobec syna

Dorosła dziś Magda Nowakowska przerywa milczenie. Twierdzi w rozmowie z GW, że od 9. do 12. roku życia była molestowana przez Zdzisława Kurskiego, syna Jacka Kurskiego. W dramatycznym wywiadzie wskazuje, że "przestała wierzyć w wymiar sprawiedliwości", ponieważ sprawa o pedofilię została już dwukrotnie umorzona przez gdańską prokuraturę. Dziennikarze z Czerskiej wskazują, że ojciec oskarżającej o molestwoanie miał otrzymywać od Kurskiego naciski na wycofanie sprawy.

PKO BP wprowadza rewolucyjną usługę, klienci będą zadziwieni. Czy to na pewno bezpieczne?PKO BP wprowadza rewolucyjną usługę, klienci będą zadziwieni. Czy to na pewno bezpieczne?Czytaj dalej

Ojciec kobiety wskazuje, że pierwszy kontakt ze strony Jacka Kurskiego miał miejsce jeszcze w 2015 roku, gdy zawiadomienie wpłynęło do prokuratury po raz pierwszy. Zdaniem mężczyzny Kurski apelował, by ten wpłynął na córkę, by wycofała zeznania. Jak wskazuje GW, Magdalenia miała wówczas 15 lat, a Zdzisław Kurski - 24. W artykule czytamy m.in."zaczął mnie krzywdzić, gdy skończyłam dziewięć. Przestał, gdy dostałam pierwszy okres. Może się bał, że zajdę w ciążę?".

Śledztwo meandruje

Śledztwo w tej sprawie było od 2015 roku prowadzone w Kwidzynie, w 2016 roku przejęła je gdańska placówka organów ścigania. Trójmiejscy śledzy ze względu na "niespójność zeznań" umorzyli sprawę po niespełna roku. Podczas biegu sprawy zarówno Zdzisław, jak i Jacek Kurscy zaprzeczyli całkowicie, że molestowanie miało miejsce. W 2017 roku pełnomocnik rodziny złożył zażalenie na decyzję o umorzeniu śledztwa. Sprawa wraca do Kwidzyna, gdzie w 2018 roku ponownie rozpoczyna się postępowanie. Znów zostaje przejęte przez prokuraturę w Gdańsku. Ponownie zostaje umorzone w 2019 roku. Prokuratorzy powołali się na art. 17 par.1 pkt 1 kodeksu postępowania karnego - "Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy czynu nie popełniono albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia" - relacjonuje GW.

Pilna, niespodziewana konferencja Mateusza Morawieckiego. Padły najnowsze informacje, chodzi o miliardy dla PolskiPilna, niespodziewana konferencja Mateusza Morawieckiego. Padły najnowsze informacje, chodzi o miliardy dla PolskiCzytaj dalej

Magdalena targa się na swoje życie, próba samobójcza jest nieudana. W tle rozgrywają się układanki. Jacek Kurski, zdaniem reporterów Wyborczej, miał nciskać na ojca Magdaleny, by ta wycofała wyznania. W grę miała rzekomo wchodzić nawet propozycja fotela w Lotosie w zamian za miczenie. Reporterzy wskazują, że opisywane rodziny przez długi czas przyjaźniły się. - Tata i mama bardzo długo się obwiniali za przyjaźń z Kurskimi, ale to nie jest ich wina, co się stało. Chciałabym, abyście to wyraźnie zaznaczyli - czytamy w GW.

Twarde negocjacje

Wyborcza wskazuje, że w 2015 roku miało dojść do wymiany maili między Moniką Kurską a matką Magdaleny. Kobieta napisała do przyjaciółki, że córka opowiedziała jej o wszystkim. Kurska poleciła, by jak najszybciej zgłosili sprawę stosownym służbom. Mimo takiej postawy Monika Kurska, podobnie jak jej były mąż, w zeznaniach powiedzieli, że nie wierzą w winę syna.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Uzbrojony mężczyzna uprowadził autobus, przetrzymuje zakładników. W Łucku padły pierwsze strzały, niepokojące doniesienia 2. Urzędnicy skontrolują twój dom. Obowiązkowo musisz się wytłumaczyć czym palisz w piecu, wielu Polaków będzie wściekłych

Magdalena zeznawała w obecności psychologów sądowych. Ci stwierdzili, że jej zeznania są spójne i wiarygodne. Syn Kurskiego zaprzecza, by miało dochodzić do molestowania. Sprawa zostaje umorzona, rodzina składa zażalenie - skuteczne. Ponowne śledztwo jednak zostaje umorzone. Mimo pozytywnych opinii psychologów co do wiarygodności Magdaleny, prokurator nie jest w stanie stwierdzić, czy do molestowania doszło. W uzasadnieniu do wyroku czytamy: „Nie zdołano ustalić, na czym polegało »masowanie« i czy wiązało się z dotykaniem stref erogennych – na co wskazała pokrzywdzona – czy jedynie chwyceniem za tułów lub ramiona pozostającym poza intymnością. (…) W realiach niniejszej sprawy (…) jedynym dowodem są zeznania pokrzywdzonej oparte na powracającej pamięci zdarzeń lub ich fragmentów z dzieciństwa" - przytacza fragmenty GW.

Jacek Kurski publikuje oświadczenie

Jacek Kurski postanowił przerwać milczenie i wydał na swoim Twitterze oświadczenie, w którym stanowczo odcina się od całej sprawy, a artykuł GW nazywa atakiem. W oświadczeniu dementuje wszystkie doniesienia. Ponadto prezes TVP wskazuje, że GW dokonuje ataku osobistego. Jacek Kurski wskazuje, że sprawa może mieć związek rodzinny, gdyż wicenaczelnym GW jest Jarosław Kurski - brat Jacka. Prezes TVP mówi wprost, że jego brat odreagowuje kłamliwym atakiem na rodzinę swoje porażki jako opozycjonisty.

Poniżej publikujemy pełne oświadczenie Jacka Kurskiego:

Jacek Kurski oświadczenie

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ręce opadają, ludzie oburzeni. Wszystko w centrum Warszawy, na środku popularnego miejsca
  2. Polski złoty w odwrocie. Efekt? Wysokie opłaty i drogie kredyty
  3. Tadeusz Rydzyk przerażony? W grę wchodzą astronomiczne pieniądze, które możliwe, że będzie musiał zwrócić
  4. Były minister został zatrzymany. Śledztwo w toku, niespodziewany przebieg akcji
  5. Pitbull ma szczeniaki z husky. Ich wygląd zwala z nóg, wybuchowa mieszanka zachwyca i poraża jednocześnie, niesamowite
  6. Z ostatniej chwili: Walczyli o życie na plaży w Sianożętach. Lądował śmigłowiec