wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jacek Kurski postawiony pod ścianą. TVP za kilka dni może znaleźć się w poważnych tarapatach

2 Marca 2020

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Jacek Kurski najprawdopodobniej znalazł się właśnie w najtrudniejszej sytuacji od chwili objęcia prezesury w Telewizji Polskiej. Dopiero co Sejm w trakcie burzliwych obrad podjął decyzję o zapewnieniu, zarządzanej przez niego spółce gigantycznego z

Jak dowiedział się przed kilkoma dniami "Dziennik Gazeta Prawna", na dziś w siedzibie TVP zaplanowano spotkanie kierownictwa ze związkami zawodowymi. Powodem miały być planowane, masowe zwolnienia.

- [Celem zebrania] będzie odbycie konsultacji w związku z prawdopodobną koniecznością przygotowania spółki i strony społecznej do przeprowadzenia zwolnień grupowych pracowników Telewizji Polskiej - brzmi, przytaczane przez "Dziennik", sygnowane przez Kurskiego pismo z 28 lutego.

Informacja o zebraniu, którego przebieg nie dotarł jeszcze do mediów, była jednym z kilku sygnałów, sugerujących pogłębienie się problemów finansowych TVP. Do tej pory dziura w budżecie państwowego nadawcy zalepiana była coraz wyższymi "rekompensatami" za zwolnienia z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Innymi słowy - prosto z naszych kieszeni.

Jacek Kurski bez pieniędzy z budżetu?

Tak też miało być w 2020 roku po tym, jak Sejm opowiedział się za przekazaniem publicznym mediom, rekordowych 2 mld zł. Zostałyby one w lwiej części przeznaczone, na procentowo najwyższy z wydatków Telewizji Polskiej - wynagrodzenia pracowników. Właśnie ze względu na tak duże, dotychczasowe koszty pensji, dzisiejsze spotkanie ze stroną społeczną odebrano, jako pokłosie panicznej próby ratowania finansów spółki.

Dziś media obiegła kolejna informacja, zwiastująca możliwe weto prezydenta. Andrzej Duda pilnie wezwał do siebie szefa Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Czabańskiego. Spekuluje się, że spotkanie dotyczyć miało właśnie osławionych już 2 mld zł dla TVP.

Mało tego, w rozmowie z "Super Expressem" sam Andrzej Duda między słowami skrytykował ideę rekompensat. A przynajmniej w jej obecnym kształcie.

- Kiedyś był abonament i media publiczne utrzymywały się z niego, ale Donald Tusk zaczął nawoływać ludzi do jego niepłacenia i ludzie przestali płacić - powiedział prezydent.

Nie da się ukryć, że głosowanie nad rekompensatami było jednym z najtrudniejszych wizerunkowo dla obozu rządzącego. Politykom PiS z pewnością nie pomógł gest posłanki Lichockiej, który odczytany został jako pokazywanie środkowego palca chorym na nowotwory. Przypominamy - podczas gdy Sejm zgodził się na 2 mln rekompensaty dla TVP, oddziały onkologiczne liczyć mogą na ułamek tej kwoty. Prezydenckie weto może się okazać dla Andrzeja Dudy kluczowym zagraniem przed nadchodzącymi wyborami.

Podobne artykuły

Polska

Nie żyje były prezydent Gdańska. Jacek Starościak miał 73 lata

Czytaj więcej >
W Poznaniu przy parku Wilsona znaleziono zwłoki mężczyzny

Polska

W centrum Poznania znaleziono zwłoki mężczyzny

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Piotr Brichacek

Polska

Makabryczna sytuacja przy kościele. Mieli broń pneumatyczną, tragedia była blisko

Czytaj więcej >
Zmarła zakażona zakonnica

Polska

Zmarła zakonnica z Katowic, która była zakażona. Podejrzewa się u niej indyjską mutację

Czytaj więcej >
Ksiądz Stanisław S. stanie przed sądem za składanie fałszywych zeznań.

Polska

Radomski ksiądz Stanisław S. stanie przed sądem. W tle sprawy oskarżenia dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polska

Luzowania obostrzeń jednak nie będzie? Waldemar Kraska niepokoi się mobilnością Polaków podczas majówki

Czytaj więcej >