wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Stan kardynała Henryka Gulbinowicza jest bardzo ciężki. Najnowsze informacje

10 Listopada 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W poniedziałek media obiegły informacje, że kardynał Henryk Gulbinowicz trafił do szpitala i w wielu domysłach insynuowano, iż stan zdrowia hierarchy to bezpośredni efekt decyzji podjętej przez Watykan. Rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej przekazał nowe

Kiedy podano informacje, że stan zdrowia kardynała Henryka Gulbinowicza stał się na tyle poważny, że konieczne było przetransportowanie go do szpitala, wiele osób było przekonanych, iż to efekt watykańskich sankcji względem hierarchy. Wiadomości przekazane przez ks. dr Rafała Kowalskiego rzucają nowe światło na pojawiające się w mediach doniesienia.

Rzecznik postanowił przekazać mediom nowe informacje na temat pobytu hierarchy pod opieką lekarzy. Jego słowa zupełnie zmieniają pogląd na hospitalizację kardynała Henryka Gulbinowicza. Wiele osób może być zdziwionych tym, co Polskiej Agencji Prasowej ks. Rafał Kowalski.

Pojawiły się nowe informacje na temat stanu zdrowia kardynała Henryka Gulbinowicza

Pierwsze informacje o pobycie hierarchy w szpitalu pojawiły się w poniedziałek wieczorem. Wtedy media przekazały, że kardynał w związku z zagrożeniem zdrowia przetransportowany został do placówki pod opiekę lekarzy. Rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej postanowił przekazać wiadomości z pierwszej ręki, a jego wypowiedź zupełnie zmienia dotychczasowe ustalenia powielane w radio, prasie oraz telewizji.

- Kardynał Gulbinowicz od tygodnia jest w szpitalu; jego stan jest bardzo ciężki, ale stabilny - podał do informacji publicznej rzecznik ks. Rafał Kowalski. Stoi to w sprzeczności w powielanymi doniesieniami, jakoby dopiero piątkowe postanowienia Watykanu spowodowały pogorszenie się stanu zdrowia hierarchy. 

Wiele osób nie wiedziało, że kardynał Henryk Gulbinowicz przebywał w szpitalu jeszcze przed piątkiem, czyli dniem gdy podano informacje na temat pozbawienia go praw do ceremonii pogrzebowej w katedrze oraz pochówku, również w katedrze. Duchowny może zostać pochowany jedynie na zwykłym cmentarzu. To wyjątkowo surowa, jak na standardy kościele, kara.

Rzecznik zaprzeczył jakoby kardynał trafił do szpitala w poniedziałek

Kontrowersje wokół 97-letniego duchownego nie cichną, zwłaszcza po premierze reportażu TVN24 na temat kolejnego skandalu pedofilskiego w najwyższych strukturach polskiego Kościoła katolickiego.

Wcześniej, chociażby Radio Wrocław podawało na swojej antenie, że stan kardynała Henryka Gulbinowicza jest na tyle poważny, że lekarze zmuszeni są walczyć o jego życie. Z hierarchą ma nie być żadnego kontaktu, a ciężki stan jest realnym zagrożeniem życia.

Potwierdziły się zarzuty pod adresem kardynała. Watykan wymierzył karę, a Archidiecezja Wrocławska przeprasza

- [...] w przeszłości pewne osoby zostały poważnie skrzywdzone przez duchownego, który przewodził naszej diecezji. Tym ludziom należy się słowo: 'przepraszam' i im ten wyrok się należał. Wyrażamy szacunek wobec nich i deklarujemy gotowość wsparcia i pomocy - podała w oficjalnym komunikacie Archidiecezja Wrocławska w sprawie kardynała Henryka Gulbinowicza.

Wszystko wskazuje, że powoli sprawiedliwość zaczyna być wymierzana. Hierarcha odznaczony został trzema orderami. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk już podał informacje, iż formalnie poparł odebranie kardynałowi tytułu honorowego obywatela miasta Wrocław. Podobnie sprawy mają się w związku z rozpoczętą procedurą odebrania mu Orderu Uśmiechu. Politycy lewicy żądają również pozbawienia kardynała Henryka Gulbinowicza Orderu Orła Białego nadanego mu przez Lecha Kaczyńskiego.

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >