Protesty środowisk LGBT w Warszawie.. Jakub Kaminski/East News
Źródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 10 Sierpnia 2020

Tęczowa flaga LGBT zawisła na kolejnym w pomniku w jednym z polskich miast. Demonstracje przeciwko aresztowaniu aktywistki

Informacje płynące z Poznania mówią o kolejnej inicjatywie środowisk LGBT. Aktywiści postanowili nie ustawać w staraniach, tym razem wieszając tęczową flagę na pomniku Adama Mickiewicza w stolicy Wielkopolski. Akcja mieszkańców Poznania to kolejny przykład działań, które obserwowaliśmy poprzednio w Warszawie oraz Krakowie.

Protesty środowisk LGBT wobec zatrzymania Margot z dnia na dzień przybierają na sile. Przypomnijmy, że o dwumiesięcznym areszcie dla walczącej w kolektywie Stop Bzdurom niebinarnej aktywistki warszawski sąd zdecydował w ubiegły piątek. Dodajmy, że kilka dni wcześniej, 29 lipca, zawiesiła ona tęczową flagę na pomniku Chrystusa znajdującym się przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Informacje. Tęczowa flaga na pomniku Mickiewicza

Warto pamiętać, że inicjatywa aktywistów była zakrojona znacznie szerzej, a tęczowe symbole pojawiły się również na innych stołecznych zabytkach, w tym pomniku Syrenki Warszawskiej. Po aresztowaniu Margot środowiska LGBT, solidaryzując się z zatrzymaną, postanowiły wywiesić flagi również w innych polskich miastach, w tym m.in. przyozdabiając Smoka Wawelskiego w Krakowie.

Sprawa nie ograniczyła się, rzecz jasna, do dwóch wspomnianych miast. Jak informuje portal o2.pl, powołując się na informacje pochodzące z Grupy Stonewall, minionej nocy tęczowa flaga pojawiła się na pomniku Adama Mickiewicza na centralnym placu Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu. "Halo policja? Coś się stało Adamowi!", czytamy we wpisie zamieszczonym przez organizację.

Tęczowa flaga na pomniku Mickiewicza w Poznaniu.

Temat (będący niejako pokłosiem wyjątkowo agresywnej kampanii wyborczej) od kilku tygodni mocno polaryzuje polskie społeczeństwo. Nie dziwi więc, że i komentarze dotyczące przepasania wieszcza tęczową flagą obrazują dwojakie podejście do działań aktywistów. Podczas gdy jedni wyrażają swe oburzenie, inni przyklaskują inicjatywie, w komentarzach wymieniając ponadto przykłady światowych metropolii, gdzie podobne symbole w przestrzeni publicznej nie oburzają obywateli.

Pod wpisem odnajdziemy obrazy z Londynu, gdzie tęczowe flagi (połączone częstokroć z wydrukowanych na nich słowem "duma") przyozdobiły ulice. Nie inaczej było też choćby w Australii, gdzie kolorami tęczy mieni się słynna Sydney Opera House. "Powiedzcie, komu może przeszkadzać kawałek kolorowej flagi - brawo moje miasto Poznań!!!", pisze jeden z użytkowników Facebooka.

Źródło: o2.pl / Facebook

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!