wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Tęczowa flaga LGBT zawisła na kolejnym w pomniku w jednym z polskich miast. Demonstracje przeciwko aresztowaniu aktywistki

10 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Informacje płynące z Poznania mówią o kolejnej inicjatywie środowisk LGBT. Aktywiści postanowili nie ustawać w staraniach, tym razem wieszając tęczową flagę na pomniku Adama Mickiewicza w stolicy Wielkopolski. Akcja mieszkańców Poznania to

Protesty środowisk LGBT wobec zatrzymania Margot z dnia na dzień przybierają na sile. Przypomnijmy, że o dwumiesięcznym areszcie dla walczącej w kolektywie Stop Bzdurom niebinarnej aktywistki warszawski sąd zdecydował w ubiegły piątek. Dodajmy, że kilka dni wcześniej, 29 lipca, zawiesiła ona tęczową flagę na pomniku Chrystusa znajdującym się przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Informacje. Tęczowa flaga na pomniku Mickiewicza

Warto pamiętać, że inicjatywa aktywistów była zakrojona znacznie szerzej, a tęczowe symbole pojawiły się również na innych stołecznych zabytkach, w tym pomniku Syrenki Warszawskiej. Po aresztowaniu Margot środowiska LGBT, solidaryzując się z zatrzymaną, postanowiły wywiesić flagi również w innych polskich miastach, w tym m.in. przyozdabiając Smoka Wawelskiego w Krakowie.

Sprawa nie ograniczyła się, rzecz jasna, do dwóch wspomnianych miast. Jak informuje portal o2.pl, powołując się na informacje pochodzące z Grupy Stonewall, minionej nocy tęczowa flaga pojawiła się na pomniku Adama Mickiewicza na centralnym placu Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu. "Halo policja? Coś się stało Adamowi!", czytamy we wpisie zamieszczonym przez organizację.

Temat (będący niejako pokłosiem wyjątkowo agresywnej kampanii wyborczej) od kilku tygodni mocno polaryzuje polskie społeczeństwo. Nie dziwi więc, że i komentarze dotyczące przepasania wieszcza tęczową flagą obrazują dwojakie podejście do działań aktywistów. Podczas gdy jedni wyrażają swe oburzenie, inni przyklaskują inicjatywie, w komentarzach wymieniając ponadto przykłady światowych metropolii, gdzie podobne symbole w przestrzeni publicznej nie oburzają obywateli.

Pod wpisem odnajdziemy obrazy z Londynu, gdzie tęczowe flagi (połączone częstokroć z wydrukowanych na nich słowem "duma") przyozdobiły ulice. Nie inaczej było też choćby w Australii, gdzie kolorami tęczy mieni się słynna Sydney Opera House. "Powiedzcie, komu może przeszkadzać kawałek kolorowej flagi - brawo moje miasto Poznań!!!", pisze jeden z użytkowników Facebooka.

Źródło: o2.pl / Facebook

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >