wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pisał, że dzieci z in vitro to "produkt zaspokajający potrzeby niepłodnych rodziców". Teraz zostanie biskupem

20 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W sobotę 19 grudnia w diecezji warszawsko-praskiej pojawił się nowy biskup pomocniczy, którego postać znana jest ze względu na jego zaangażowanie w rozprzestrzenianiu nieprawdziwych informacji na temat dzieci poczętych dzięki metodzie in-vitro

  • Wczoraj święcenia biskupie odebrał w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze ksiądz Jacek Grzybowski

  • Duchowny jest współautorem książki poruszającej temat in-vitro

  • W opublikowanej pozycji stwierdzono, że decyzja o wykorzystaniu sztucznej metody zapłodnienia to nic innego, jak "eksperyment na ludziach"

Najbardziej rozpoznawalnym aspektem działalności bp Jacka Grzybowskiego jest fakt angażowania się w krytykę metody in-vitro oraz stygmatyzowanie osób korzystających z szansy na rodzicielstwo. Z wypowiedzi duchownego łatwo wywnioskować, że postęp technologiczny ewidentnie nie przystaje do jego religijnej wizji świata

Niestety nie tylko osoby chcące zostać rodzicami muszą zmierzyć się z krytyką świeżo wyświęconego biskupa. Również dzieci będące owocem in-vitro mogą dowiedzieć się na swój temat paru absurdalnych rzeczy. Pytania są dwa: dlaczego wykształcony człowiek w XXI w. decyduje się na ignorowanie dowodów naukowych oraz dlaczego takie osoby trafiają na wysokie stanowiska?

Nowy biskup słynie z krytyki in vitro

Bp Jacek Grzybowski to jeden z dwóch autorów książki: "Wobec in vitro. Genetyczne, moralne, filozoficzne, teologiczne i prawne aspekty zapłodnienia pozaustrojowego". Zarówno duchowny, który wczoraj, 19 grudnia, otrzymał tytuł biskupa pomocniczego, jak i współautor wątpliwej jakości merytorycznej dzieła kojarzeni są z głośną krytyką sztucznej metody zapłodnienia.

Po publikacji ich "dzieła", które raczej powinno być traktowane w kategoriach religijnego spojrzenia na współczesną medycynę i nowych problemów moralnych z nią związanych, środowiska ginekologiczne mocno skrytykowały zamieszczone w książce tezy.

Jak podaje Gazeta Wyborcza osoby, które zdecydowały się na zajrzenie do książki biskupa Jacka Grzybowskiego, dowiedziały się m.in., iż in-vitro to "wielki eksperyment prowadzony na ludzkich istotach"

Dodatkowo dzieci, które pojawiły się na świecie dzięki metodzie in-vitro, są zdaniem autorów kontrowersyjnej książki, częściej niż naturalnie poczęte dzieci obarczone wadami genetycznymi. Natomiast sam fakt korzystania z tej możliwości medycznej to zdaniem biskupa Jacka Grzybowskiego oraz księdza Franciszkia Longchampsa de Bérierem nic innego jak "produkt zaspokajający potrzeby niepłodnych rodziców do posiadania dziecka".

Nie przeszkodziło mu to w pięciu się po szczeblach kościelnej kariery

Książka "Wobec in vitro. Genetyczne, moralne, filozoficzne, teologiczne i prawne aspekty zapłodnienia pozaustrojowego" została skrytykowana przez specjalistów w dziedzinie ginekologii oraz samych czytelników. Kilka przykładowych opinii do znalezienia w internecie pokazują, że religijne tezy głoszone przez autorów nie trafiają już na podatny grunt.

- Wybitnie bulwersująca pozycja, udająca coś, czym w istocie nie jest i której opis nijak się ma do jej faktycznej zawartości. Autorzy — zgodnie z zapowiedzią — być może są specjalistami w jakiejś dziedzinie, ale nie jest to medycyna rozrodu wspomaganego. Obraźliwa, podła, kłamliwa i pełna manipulacji książka - przeczytać można w sekcji komentarzy w jednej z księgarń.

Wczoraj na Facebooku pojawiła się oficjalna relacja z momentu otrzymywania przez księdza Jacka Grzybowskiego tytułu biskupa pomocniczego w diecezji warszawsko-perskiej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze. Doradzający biskupom w kwestii in-vitro ksiądz, mógł cieszyć się obecnością abp Henryka Hosera, który zaproponował mu wcześniej pracę w komisji Konferencji Episkopatu Polski.

Filozof teolog, wykładowca, autor książki włączonej w kanon lektur

Swoją pracę, jako duchowny rozpoczynał w parafiach w Ząbkach i Stanisławowie. Urodzony w 1973 roku biskup Jacek Grzybowski jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Praca doktorska o tytule "Filozoficzne konsekwencje średniowiecznego sporu o legitymizację władzy. Ujęcie św. Tomasza z Akwinu i Dantego Alighieri" została obroniona przez biskupa Jacka Grzybowskiego w 2004 roku na warszawskim UKWS. To właśnie również wtedy zaczął być wykładowcą filozofii, filozofii Boga oraz antropologii filozoficznej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie oraz w seminarium warszawsko-praskim.

Mimo kontrowersji związanych z tezami na temat in-vitro głoszonymi na kartach książki autorstwa nowego biskupa pomocniczego Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski postanowiła włączyć ją w roku szkolnym 2017/2018 roku do lektur uzupełniających w liceach.

Źródło: Gazeta Wyborcza / Facebook.com @Diecezja Warszawsko-Praska

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >