wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

IMGW ostrzega: czeka nas prawie -30 stopni mrozu i to już niedługo. Spodziewamy się ataku poważnej zimy

31 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

IMGW przygotował prognozę pogody na luty. Polacy nie powinni jeszcze żegnać się zimą, temperatury w niektórych częściach kraju mogą spać do -20, a nawet -28 stopni.

Pogoda długoterminowa na luty. IMGW ostrzega

Jak wynika z prognoz przygotowanych przez IMGW na podstawie modeli TWS (Teweles-Wobus Score) oraz WRF-CFS (Weather Research and Forecasting - Climate Forecasting System), nie powinniśmy jeszcze chować grubych kurtek i zimowych butów. Zima ma uderzyć jeszcze ze zdwojoną siłą. Trzeba spodziewać się kolejnej fali mrozów.

Synoptycy ostrzegają, że znaczne ochłodzenie pojawi się w naszym kraju pod koniec lutego - temperatura ma spaść wtedy nawet poniżej minus 20 stopni. Pomimo tego, że odzwyczailiśmy się już od “prawdziwej” zimy to synoptycy podkreślają, że w naszej strefie klimatycznej nie jest to nadzwyczajne zjawisko.

Pogoda na luty. Kiedy i gdzie spodziewać się największych mrozów?

Przez pierwsze dni lutego możemy spodziewać się mrozów, jednak największe uderzenie ma przyjść 20 lutego. W północno-wschodniej części kraju oraz w rejonach górskich minimalna temperatura powietrza może spaść nawet do minus 20 stopni.

Jak przewidują synoptycy, kolejne ochłodzenie przyjdzie od 25 do 28 lutego. W większej części Polski minimalna temperatura ma spaść do minus 20 stopni, a w Białymstoku nawet do minus 28. Najcieplej za to będzie na zachodzie i południowym zachodzie kraju, gdzie temperatura może wynosić ok. minus 5 stopni.

Wydaje się to nieprawdopodobne, natomiast należy mieć na uwadze, że różnica temperatury pomiędzy biegunem zimna w Suwałkach i biegunem ciepła we Wrocławiu nie raz już potrafiła wynosić kilkanaście stopni - przekazał Instytut.

Instytut zastrzega jednak, że długoterminowa prognoza pogody pokazuje jedynie prawdopodobny scenariusz i nigdy nie można traktować jej jak pewnika.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

IMGW wydało ostrzeżenie dla czterech województw. Chodzi o poziom wody

Czytaj więcej >

Pogoda

Kraśnik. Ulewy i burze w powiecie, mamy najnowsze informacje

Czytaj więcej >
Burze w nocy z piątku na sobotę zaowocowały dużymi zniszczeniami

Pogoda

Straż interweniowała ponad 5 tys. razy. Niespokojna noc z piątku na sobotę

Czytaj więcej >
Skutki burz nad Polską: podtopienia, powalone drzewa i nieustanne akcje strażaków

Pogoda

Niedziela przyniosła ze sobą kolejne burze. Powstały osuwiska, podtopione są domy, a część dróg była zupełnie nieprzejezdna

Czytaj więcej >

Pogoda

Uwaga, pogoda będzie bardzo niebezpieczna. Wydali najwyższy stopień ostrzeżeń

Czytaj więcej >
Marek Bazak/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

Kolejna fala upałów od przyszłego tygodnia. Temperatury dochodzić będą do 35 stopni

Czytaj więcej >