wtv.pl > Pogoda > IMGW ostrzega: czeka nas prawie -30 stopni mrozu i to już niedługo. Spodziewamy się ataku poważnej zimy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:25

IMGW ostrzega: czeka nas prawie -30 stopni mrozu i to już niedługo. Spodziewamy się ataku poważnej zimy

wtv
WTV.pl

Pogoda długoterminowa na luty. IMGW ostrzega

Jak wynika z prognoz przygotowanych przez IMGW na podstawie modeli TWS (Teweles-Wobus Score) oraz WRF-CFS (Weather Research and Forecasting - Climate Forecasting System), nie powinniśmy jeszcze chować grubych kurtek i zimowych butów. Zima ma uderzyć jeszcze ze zdwojoną siłą. Trzeba spodziewać się kolejnej fali mrozów.

Synoptycy ostrzegają, że znaczne ochłodzenie pojawi się w naszym kraju pod koniec lutego - temperatura ma spaść wtedy nawet poniżej minus 20 stopni. Pomimo tego, że odzwyczailiśmy się już od “prawdziwej” zimy to synoptycy podkreślają, że w naszej strefie klimatycznej nie jest to nadzwyczajne zjawisko.

Pogoda na luty. Kiedy i gdzie spodziewać się największych mrozów?

Przez pierwsze dni lutego możemy spodziewać się mrozów, jednak największe uderzenie ma przyjść 20 lutego. W północno-wschodniej części kraju oraz w rejonach górskich minimalna temperatura powietrza może spaść nawet do minus 20 stopni.

Jak przewidują synoptycy, kolejne ochłodzenie przyjdzie od 25 do 28 lutego. W większej części Polski minimalna temperatura ma spaść do minus 20 stopni, a w Białymstoku nawet do minus 28. Najcieplej za to będzie na zachodzie i południowym zachodzie kraju, gdzie temperatura może wynosić ok. minus 5 stopni.

Wydaje się to nieprawdopodobne, natomiast należy mieć na uwadze, że różnica temperatury pomiędzy biegunem zimna w Suwałkach i biegunem ciepła we Wrocławiu nie raz już potrafiła wynosić kilkanaście stopni - przekazał Instytut.

Instytut zastrzega jednak, że długoterminowa prognoza pogody pokazuje jedynie prawdopodobny scenariusz i nigdy nie można traktować jej jak pewnika.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane