wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wg sondażu IBRIS większość Polek i Polaków nie wie, kto jest liderem opozycji

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Na zlecenie "Rzeczpospolitej" IBRIS zapytał Polaków, kogo uznają za lidera opozycji. Ankietowanym nie przedstawiono jednak nazwisk, spośród których mogliby wybrać. Zamiast tego sami mieli wskazać polityka, który ich z

  • IBRIS: Niemal 60 proc. Polaków nie potrafi wskazać lidera opozycji

  • Wśród wytypowanych polityków prym wiedzie Borys Budka z PO

  • Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Szymon Hołownia

  • Według Bronisława Komorowskiego opozycja potrzebuje ponadpartyjnego porozumienia

Jak podaje rmf24.pl, z przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" sondażu IBRIS wynika, że 59,1 proc. Polaków nie potrafi wskazać polityka zasługującego na miano lidera opozycji. Najwyższe notowania - na poziomie 12,6 proc. - uzyskał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka

Za Budką uplasował się prezydent Warszawy i niedawny kandydat w wyborach na prezydenta RP Rafał Trzaskowski, którego wskazało 8,9 proc. badanych. Niewiele gorszy wynik uzyskał jednak - także znany z wyborów prezydenckich 2020 - Szymon Hołownia, w którym lidera opozycji widzi 8 proc. respondentów.

Były prezes rady ministrów i obecny szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk został uznany za lidera opozycji przez 4,5 proc. badanych. Z kolei szef Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Władysław Kosiniak-Kamysz stoi na czele opozycji według 2,1 proc. ankietowanych.

Zbliżone wyniki w sondażu IBRIS uzyskali liderzy Lewicy i Konfederacji. Adrian Zandberg z Lewicy postrzegany jest jako lider opozycji przez 1,3 proc. badanych. Taki sam odsetek respondentów wskazuje na Krzysztofa Bosaka z Konfederacji. 

Według 0,4 proc. badanych liderką opozycji jest przewodząca Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet (OSK) Marta Lempart. Jak wskazuje rfm24.pl, chociaż może się wydawać, że jest to poparcie marginalne, to jednak warto zauważyć, że taki sam wynik uzyskali Grzegorz Schetyna i Małgorzata Kidawa-Błońska z PO - oboje obecni na polskiej scenie politycznej znacznie dłużej niż Lempart.

Sondaż IBRIS: polska opozycja bez lidera?

Wyniki sondażu IBRIS wskazują na poważny problem polskiej opozycji. Chociaż, jak dało się przewidzieć ze względu na poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, politykiem z największym odsetkiem wskazań okazał się Borys Budka, to jednak znacznie ważniejszy jest fakt, że przeważająca większość badanych nie wie, w kim widzieć dziś lidera antyrządowego obozu.

Powodem tego stanu rzeczy może być nie tylko brak charyzmatycznego, wyrazistego polityka, który byłby w stanie odegrać tę rolę na polskiej scenie politycznej, ale także brak ponadpartyjnego porozumienia po stronie opozycji. Jak podaje rmf24.pl, do takiego porozumienia nawoływał ostatnio były prezydent RP Bronisław Komorowski.

- W moim przekonaniu jedyna możliwa sytuacja, która by stworzyła jakiegoś lidera opozycji, to jest lider zbiorowy. To efekt ewentualnego - według mnie bardzo potrzebnego - porozumienia między siłami politycznymi, które wchodzą do parlamentu  - mówił Komorowski w sobotę na antenie RMF FM.

Zdaniem Komorowskiego tego rodzaju porozumienie mogłoby objąć ugrupowania tak różne jak Platforma Obywatelska, Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe i ruch Szymona Hołowni Polska 2050. - Największy rozwój Platforma Obywatelska miała wtedy, kiedy miała triumwirat - było trzech liderów. To dało dynamikę - dodał przywoływany przez rmf24.pl Bronisław Komorowski.

Źródło: rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Zoe Roth, czyli dziecko z mema „disaster girl” zarobiła na swoim zdjęciu już ponad milion złotych

Świat

Dziewczynka z memu z pożarem będzie zarabiała miliony na swoim wizerunku. Pierwszy milion już za nią

Czytaj więcej >
W mieście Bharuch na północy Indii doszło do tragicznego w skutkach pożaru w szpitalu covidowym.

Świat

Fatalny pożar w szpitalu covidowym. Zginęło 18 osób, tragiczne informacje podały władze stanu Gudźarat

Czytaj więcej >
W Malmö na południu Szwecji doszło do trzech eksplozji.

Świat

Nagłe trzy eksplozje w ciągu pół godziny. Ewakuowano okolicznych mieszkańców miejscowości Malmö

Czytaj więcej >

Świat

TOP 5 hoteli w Hiszpanii znanych z TV

Czytaj więcej >

Świat

Tanie mieszkanie w Warszawie - czy to w ogóle możliwe?

Czytaj więcej >
wtv.pl

Świat

Są już nowe zalecenia WHO. Chcą wprowadzić zakaz handlu dzikimi, żywymi ssakami

Czytaj więcej >