wtv.pl
(screen) Twitter/BFMTV

(screen) Twitter/BFMTV

Prezydent zaatakowany podczas spotkania z wyborcami. Przywitał się z mężczyzną, a ten uderzył Macrona dłonią w twarz

8 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

We Francji trwa kampania prezydencka. Emmanuel Macron ubiega się o reelekcję. Na jednym z wieców poparcia doszło jednak do niespodziewanego wypadku. Podczas witania się z jednym z wyborców, prezydent został spoliczkowany. Natychmiast zareagowały służby.

Jak podaje portal BFMTV, zatrzymano w tej sprawie dwie osoby.

Mężczyzna spoliczkował Emmanuela Macrona na jego wiecu poparcia

We Francji trwa kampania prezydencka. Wśród kandydatów znaleźli się m.in. oponenci z poprzednich wyborów, czyli Emmanuel Macron i Marine Le Pen.

Niezadowolenie z rządów Macrona jest duże, o czym świadczą wygasłe w tej chwili, ale wciąż żywe w pamięci wielu Francuzów protesty żółtych kamizelek - ruchu zawiedzionego tym, w jaki sposób funkcjonuje ich kraj.

Jest to widoczne nie tylko w ogólnych nastrojach społecznych, ale również w działaniach ludzi już podczas politycznych wieców. Na jednym z nich doszło do zaskakującego zdarzenia.

niemcy autobus

Kontrowersyjna reklama w Niemczech, naigrywają się z Polaków. Internauci żądają reakcji polskiego MSZ

CZYTAJ DALEJ

Macron witał się ze swoimi zwolennikami. Kiedy podał jednemu rękę, ten, zamiast ją uchwycić, spoliczkował prezydenta. Od razu do gry weszły służby. Jak podał portal BFMTV, zatrzymano w tej sprawie dwie osoby.

Wybory prezydenckie we Francji

Specjaliści od francuskiej polityki wskazują, że Macron był kimś takim, jak teraz w Polsce jest Hołownia. Pojawił się jako niezależny kandydat po skompromitowanych prezydentach i miał zmienić oblicze francuskiej polityki.

Tak się jednak nie stało - głosy niezadowolenia wynikały z zastoju państwa i braku reakcji na postulaty wielu Francuzów. Jego popularność malała z każdym rokiem rządów.

Główną konkurentką Macrona do objęcia fotela prezydenckiego jest Marine Le Pen, liderka Zjednoczenia Narodowego, nacjonalistycznej partii francuskiej. W poprzednich wyborach to również ona była główną oponentką urzędującego prezydenta.

W tym roku sięgnęła jednak po inną broń, m.in. politykę ekologiczną i złagodzenie języka debaty. Dzięki temu zgromadziła wokół siebie również niezadowolonych z rządów Macrona liberałów i progresywistów.

We Francji obowiązuje system prezydencki, co oznacza, że prezydent pełni najważniejszą rolę w państwie. Wybory organizowane są co cztery lata.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [gazeta.pl]

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East News

Świat

Papież Franciszek apeluje o modlitwę w liście do duchownych. “Jestem trochę stary i trochę chory”

Czytaj więcej >
Samolot

Świat

Polski samolot musiał lądować w Etiopii. Pasażerowie donoszą o wybuchu ognia i panice na pokładzie

Czytaj więcej >

Świat

Etiopia. Awaryjne lądowanie polskiego samolotu. Maszyna zapaliła się podczas startu

Czytaj więcej >

Świat

TikTok wykładany na uniwersytecie? To nie żart

Czytaj więcej >

Świat

Premier Hiszpanii wznawia dialog z Katalonią. Mowa o referendum niepodległościowym

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Świat

Parlament Europejski przyjął rezolucję o prawach osób LGBTIQ. Apeluje o równe traktowanie i uznawanie małżeństw jednopłciowych

Czytaj więcej >