wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Galerie handlowe otwarte już w przyszłym miesiącu? Handlowcy naciskają na rząd

21 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Galerie handlowe wciąż pozostają zamknięte z powodu epidemii wirusa SARS-Cov-2. Mimo nadal wysokiego bilansu zakażeń rząd Prawa i Sprawiedliwość zdecydował się na odmrażanie gospodarki. Epidemiolodzy wskazują, że może być to zbyt szybka decyzja jednak

Trwają negocjacje dotyczące tempa ponownego otwarcia gospodarki. Grupą, która bardzo naciska na rząd w sprawie szybszych rozwiązań są handlowcy. 

Galerie handlowe wprowadzają ograniczenia

Jak argumentują przedstawiciele branży, w związku z epidemią wprowadzono szereg rozwiązań zapewniających ograniczenie transmisji wirusa:– "Bezpieczeństwo polskich konsumentów i pracowników handlu jest najwyższym priorytetem branży handlowej. Dzięki wdrożonym standardom i reżimom sanitarnym, polscy klienci w bezpieczny sposób mogą nabyć żywność i inne towary niezbędne do funkcjonowania gospodarstw domowych. W sieciach handlowych zrzeszonych w POHiD wdrożone zostały rozwiązania wykraczające poza odgórne zalecenia GIS" – zapewnia Renata Juszkiewicz, prezes zarządu Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji w rozmowie z serwisem Wiadomości Handlowe.

POHiD postuluje by galerie mogły być otwarte już w drugim etapie odmrażania gospodarki. Jak twierdzą, ma być to możliwe przy zastosowaniu poniższych zasad:

- ograniczenie liczby klientów przebywających jednocześnie w sklepie- stacje do odkażania i dezynfekcji rąk, rękawiczki lub woreczki foliowe przy wejściach do sklepu- oznaczenie 1,5 m odległości w kolejkach przy kasach- godziny dla seniorów od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00- radiowęzeł i plakaty informacyjne z instrukcjami dotyczącymi zachowania zasad bezpieczeństwa- osłony pleksi, oddzielające kasjera od klienta- maski, przyłbice i rękawiczki dla personelu sklepu- systematyczna dezynfekcja stanowisk kasowych, półek, posadzek oraz wózków i koszyków itp. z użyciem preparatów o podwyższonym działaniu dezynfekującym- codzienna, regularna dezynfekcja toalet- procedury w razie stwierdzenia zakażenia wśród pracowników

Narazie nie jest znane stanowisko rządu. Do dzisiaj na świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziło się prawie 2,5 miliona ludzi, zmarło 171 tysięcy, a wyzdrowiało 660 tysięcy. Epidemia spowodowała całkowity paraliż światowej gospodarki oraz gwałtowny wzrost bezrobocia. Obecny również w Polsce wirus wywołał jak dotąd 9 593 zachorowań oraz 380 zgonów.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >