wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Film z raportu podkomisji smoleńskiej może budzić kontrowersje

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Dziś jednym z głównych tematów jest katastrofa smoleńska. Dosłownie kilka dni temu Antoni Macierewicz wskazał, że podkomisja smoleńska zakończyła badać sprawę i gotowa jest przedstawić raport. 10 kwietnia na antenie Telewizji Republika wyemi

Od wielu lat to podkomisja pod wodzą Antoniego Macierewicza miała być tworem, który wyjaśni przyczyny katastrofy smoleńskiej. W zeszłym tygodniu były minister obrony przekazał, iż raport jest już gotowy.

Równo w 11 lat po katastrofie smoleńskiej w Telewizji Republika opublikowała materiał, w którym podsumowano ustalenia podkomisji smoleńskiej. Nie zabrakło w nim kontrowersyjnych stwierdzeń i pewne jest, że jego treść budzić będzie polemikę.

Podkomisja przekazała raport na temat katastrofy smoleńskiej

W czasach, gdy u władzy była Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość głośno mówiło o tym, że katastrofa smoleńska powinna być zbadana przez podkomisję. Powołano ją do życia, a na jej czele stanął Antoni Macierewicz. Należał on do największych komentatorów tej tragedii i wytykania przeciwnikom politycznym bierności w ustaleniu tego, co doprowadziło do śmierci  prezydenta Lecha Kaczyńskiego i reszty osób podróżującym samolotem TU-154.

W czasie materiału widzowie dowiedzieli się m.in., iż nawigatorzy rosyjscy przekazywali pilotom prowadzącym TU-164 lecącemu z Polski fałszywe informacje. Miały one pojawiać się w komunikatach dotyczących miejsca wejścia na ścieżkę, warunków pogodowych, kręgów nadlotniskowych oraz odległości dzielącej od pasa lotniska.

To jednak nie wszystko. Podkomisja badająca katastrofę smoleńską stwierdziła dodatkowo, iż Federacja Rosyjska przedstawiła tezy, które miały nie mieć naukowych podstaw do uznania ich słuszności. W raporcie podkomisji Antoniego Macierewicza pojawiły się również informacje na temat dwóch wybuchów.

Kontrowersje dotyczące wybuchów

Zapewne największą dyskusję wywoła stwierdzenie, iż katastrofa smoleńska ściśle powiązana jest z wybuchami, które uszkodziły maszynę. Niemal od początku dyskusji na ten temat był to argument podnoszony przez jedną ze stron oraz wyśmiewany przez drugą i służący do deprecjonowania teorii określając je mianem „teorii spiskowych”.

Antoni Macierewicz w raporcie podkomisji smoleńskiej nie ominął tego tematu. Telewizja Republika w materiale opisującym ustalenia podkomisji przekazała, że na skrzydłach gdzieniegdzie zauważyć można było „charakterystyczne loki powybuchowe, a kształt destrukcji wskazuje na powybuchowy charakter zniszczeń”.

- Eksplozja rozsadziła lewe skrzydło samolotu tak, że odcięła jego końcówkę, a następnie doszło do zniszczenia slotów i klapy zaskrzydłowej, co ostatecznie uniemożliwiło zrównoważenie utraty siły nośnej i doprowadziło do obrotu samolotu na lewe skrzydło - usłyszeli widzowie materiału.

Drugi z wybuchów miał objąć natomiast kadłub. Ta eksplozja, zdaniem podkomisji smoleńskiej, miała być odpowiedzialna za śmierć pasażerów znajdujących się w salonikach samolotu TU-154. To właśnie wybuch w centropłacie miał w efekcie rozrzucić fragmentu ciał pasażerów samolotu na niemal 100 m.

W podkomisji ustalenia nie są podważane

Jak przekazuje Telewizji Republika relacjonująca ustalenia na temat katastrofy smoleńskiej, nikt w podkomisji nie ma wątpliwości, iż sama tragedia to efekt szeregu świadomych działań. Przekazano, iż błędy, które doprowadziły do tej sytuacji to również m.in. przygotowania do odbycia delegacji, jak i remontu samej maszyny, którą podróżował prezydent Lech Kaczyński.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Kuba Wojewódzki na wojnie z Michałem Pirógiem. Poszło o orientację

  • Dziś odbyła się msza pogrzebowa w intencji Krzysztofa Krawczyka

  • Podczas uroczystości pogrzebowych Krzysztofa Krawczyka przeczytano list od prezydenta

Źródło: Telewizja Republika / Interia

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >