wtv.pl > Polityka > Zyskać może prawie pół miliona Polek i Polaków. Emerytura stażowa przysługuje w bardzo młodym wieku, a ile dokładnie wynosi?
Pamela Obuchowska
Pamela Obuchowska 19.03.2022 08:36

Zyskać może prawie pół miliona Polek i Polaków. Emerytura stażowa przysługuje w bardzo młodym wieku, a ile dokładnie wynosi?

wtv
WTV.pl

Temat emerytur stażowych właśnie powrócił do debaty publicznej, dzięki trwającej kampanii przedwyborczej. Kandydaci prześcigują się w pomysłach na poprawienie jakości życia osób starszych. Na ich tle szczególnie wyróżnia się Andrzej Duda.

Emerytury stażowe zostaną w końcu uchwalone? Komu przysługuje?

Pierwszy pomysł w sprawie emerytur stażowych pojawił się niespełna cztery lata temu. Pod projektem obywatelskim podpisało się ponad 100 tys. osób, co wystarczyłoby do jego procedowania w Sejmie. Ustawa została jednak zamrożona.

Nie tak dawno temu, bo na początku maja, za sprawą prezydenta Andrzeja Dudy, który ubiega się o reelekcję w zbliżających się wyborach prezydenckich, znowu głośno zrobiło się o emeryturach stażowych. Prezydent podpisał bowiem z przewodniczącym "Solidarności" Piotrem Dudą drugą umowę programową. Zawarty został w niej m.in. projekt dotyczący emerytury stażowej. W zamian za sygnaturę związek zawodowy miał zapewnić kandydatowi swoje poparcie.

Andrzej Duda w Umowie programowej, podpisanej z NSZZ "Solidarność" zobowiązuje się prowadzić politykę rozwoju, służąca społeczeństwu i pracownikom. Wśród jej elementów zapisano: "kontynuację reformy systemu emerytalnego z uwzględnieniem interesu pracowników o najdłuższym stażu pracy oraz przy zachowaniu prawa do emerytury w ustawowo określonym wieku, nie później niż 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn". Ten element określa się właśnie mianem "emerytur stażowych".

Ile wynosi emerytura stażowa i komu przysługuje dokładnie? Ani żaden konkretny zapis w obecnej umowie, ani zeszłoroczna wypowiedź prezydenta nie są na tyle jasne i konkretne, żeby być czegoś pewnym w tym temacie. Powszechnie mówi się jednak, że miałaby przysługiwać po 40 latach pracy dla mężczyzn i 35 dla kobiet. Aktualnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 

Podsumowując, główne założenie emerytury stażowej polega na tym, że to nie wiek, a staż pracy będzie o niej decydować. Spora część społeczeństwa dużo by więc na tym zyskała i pracowałaby znacznie krócej.

Źródło: pomorska.pl / biznesinfo.pl / bankier.pl