Emerytury stażowe to temat stale powracające, zwłaszcza przed wyborami. Ile dokładnie wynosi taka emerytura?. (zdj. il.) ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: (zdj. il.) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 9 Czerwca 2020

Zyskać może prawie pół miliona Polek i Polaków. Emerytura stażowa przysługuje w bardzo młodym wieku, a ile dokładnie wynosi?

Emerytury stażowe to temat stale powracający, zwłaszcza przed wyborami. Tak jest i tym razem. Kilku kandydatów złożyło już swoją obietnicę o wprowadzeniu emerytury stażowej. Jak wynika z danych Instytutu Emerytalnego, gdyby ten projekt został wprowadzony od 2021 roku, to aż 400 tys. Polaków mogłoby w młodym wieku zakończyć pracę i dużo nam tym zyskać. Jednak czy aby na pewno jest to korzystne dla państwa i pracodawców? Ile dokładnie wynosi taka emerytura?

Temat emerytur stażowych właśnie powrócił do debaty publicznej, dzięki trwającej kampanii przedwyborczej. Kandydaci prześcigują się w pomysłach na poprawienie jakości życia osób starszych. Na ich tle szczególnie wyróżnia się Andrzej Duda.

Górnicy złamali wytyczne rządu, co tam się stało? Niepokojące doniesienia ze ŚląskaGórnicy złamali wytyczne rządu, co tam się stało? Niepokojące doniesienia ze ŚląskaCzytaj dalej

Emerytury stażowe zostaną w końcu uchwalone? Komu przysługuje?

Pierwszy pomysł w sprawie emerytur stażowych pojawił się niespełna cztery lata temu. Pod projektem obywatelskim podpisało się ponad 100 tys. osób, co wystarczyłoby do jego procedowania w Sejmie. Ustawa została jednak zamrożona.

Nie tak dawno temu, bo na początku maja, za sprawą prezydenta Andrzeja Dudy, który ubiega się o reelekcję w zbliżających się wyborach prezydenckich, znowu głośno zrobiło się o emeryturach stażowych. Prezydent podpisał bowiem z przewodniczącym "Solidarności" Piotrem Dudą drugą umowę programową. Zawarty został w niej m.in. projekt dotyczący emerytury stażowej. W zamian za sygnaturę związek zawodowy miał zapewnić kandydatowi swoje poparcie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Mateusz Morawiecki przekazał przykre informacje w sprawie Śląska. Nie ukrywał, że sytuacja jest bardzo trudna
2. Pilnie zamykają muzeum w Polsce. Przypadek zakażenia

Andrzej Duda w Umowie programowej, podpisanej z NSZZ "Solidarność" zobowiązuje się prowadzić politykę rozwoju, służąca społeczeństwu i pracownikom. Wśród jej elementów zapisano: "kontynuację reformy systemu emerytalnego z uwzględnieniem interesu pracowników o najdłuższym stażu pracy oraz przy zachowaniu prawa do emerytury w ustawowo określonym wieku, nie później niż 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn". Ten element określa się właśnie mianem "emerytur stażowych".

Ile wynosi emerytura stażowa i komu przysługuje dokładnie? Ani żaden konkretny zapis w obecnej umowie, ani zeszłoroczna wypowiedź prezydenta nie są na tyle jasne i konkretne, żeby być czegoś pewnym w tym temacie. Powszechnie mówi się jednak, że miałaby przysługiwać po 40 latach pracy dla mężczyzn i 35 dla kobiet. Aktualnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 

Podsumowując, główne założenie emerytury stażowej polega na tym, że to nie wiek, a staż pracy będzie o niej decydować. Spora część społeczeństwa dużo by więc na tym zyskała i pracowałaby znacznie krócej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
  2. Wszystko ma zacząć się dosłownie za chwilę. Krzysztof Jackowski ostrzega Warszawiaków. Zdradzamy co powiedział
  3. Wielkopolska. Doszło do dramatycznego zdarzenia. Kobieta w ciąży i dzieci zostały ranne
  4. Wiadomości TVP znów biją rekordy żenady? W tym wydaniu nagle wydarzyło się coś kuriozalnego
  5. Monika Olejnik zbiła z tropu prezesa PiS pytaniem o brata. Jarosław Kaczyński nie był przygotowany
  6. Nowa rządowa aplikacja. Minister chce żeby zainstalował ją każdy Polak

Źródło: pomorska.pl / biznesinfo.pl / bankier.pl