EMA wydała oświadczenie ws. szczepionki Johnson & Johnson
W piątek pojawiło się oficjalne stanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA) na temat preparatu Johnson&Johnson. Stanowisko ekspertów w stosunku do preparatu stosowanemu przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 jest jasne. Z komunikatu wprost wynika, że o ile ryzyko związane z niepożądanymi efektami po szczepieniu jest możliwe, o tyle korzyści z zastosowania preparatu Johnson&Johnson je znacząco przewyższają.
Komunikat Europejskiej Agencji Leków (EMA) na temat szczepionki Johnson&Johnson to dla wielu osób wyczekiwana wiadomość. Od początku szczepień przeciwko koronawirusowi pojawia się wiele kontrowersji związanych ze szczepionkami poszczególnych firm.
Nie ulega wątpliwości, że zdecydowanie większymi problemami w zakresie zaufania pod kątem niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) największy kryzys wizerunkowy nie przeszedł preparat Johnson&Johnson a AstraZeneca . Niemniej EMA zdecydowała się oficjalnie zabrać głos w tej sprawie.
EMA wydała komunikat w sprawie szczepionki Johnson&Johnson
Komunikat przekazany mediom w związku z kontrowersjami wokół szczepionki Johnson&Johnson jest jasny. EMA w piątek postanowiła oficjalnie zabrać głos w tej sprawie.
W oficjalnym oświadczeniu przeczytać można, iż komitet bezpieczeństwa EMA zakończył pracę nad oceną preparatu. Wynika z nich, iż „ korzyści ze stosowania szczepionki firmy Johnson & Johnson w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko ewentualnych skutków ubocznych”. Pojawiły się jednak jasne wskazania w kierunku firmy.
Konieczne jest lepsze opracowanie ulotki?
EMA zdecydowała się jednocześnie na wyjawienie w komunikacie prasowym, iż Johnson&Johnson powinien doprecyzować ulotkę przy preparacie używanym do przeciwdziałania COVID-19. Okazuje się, że również w przypadku tej szczepionki chodzi o kwestię ryzyka zakrzepicy .
Szczepionka Johnson&Johnson ma zostać dokładniej opisana pod kątem możliwości wystąpienia zakrzepicy . Jest to jednak opcja rozpatrywana pod kątem rzadkiego zdarzenia.
Zakrzepica wystąpić może przy małej liczbie płytek krwi, czyli trombocytopenii. EMA zaleciła również, by Johnson&Johnson na ulotce zawarł zalecenie dotyczące pacjentów z orzeczoną małopłytkowością.
W ich przypadku powinno być konieczne, by nawet przez trzy tygodnie od momentu przyjęcia szczepionki znajdowali się pod kontrolą w związku z możliwym wystąpieniem zakrzepicy. Sytuacja jest analogiczna w przypadku osób z chorobą zakrzepowo-zatorową. W tym przypadku EMA zaleca, by w okresie trzech tygodni przeprowadzić badanie w kierunku małopłytkowości.
Narodowy Program Szczepień przyspiesza
W ostatnich dniach w Polsce ruszyła rejestracja dla wielu młodszych roczników. Wczoraj na swoje terminy rejestrować mogły się osoby mające zaledwie 25 lat .
Profil #SzczepimySię prowadzony przez Centrum Informacyjne Rządu przekazał, że do piątku 7 maja wykonano aż 13 034 348 szczepień . Z tego blisko aż 3,5 mln osób to osoby w pełni zaszczepione.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Źródło: TVN24 / Twitter.com @szczepimysie