wtv.pl > Polska > Ekspert opowiedział o uciążliwym objawie COVID-19
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:21

Ekspert opowiedział o uciążliwym objawie COVID-19

wtv
WTV.pl

Jeszcze nieco ponad rok temu nie mieliśmy świadomości tego, że objawy koronawirusa to prawdziwy wachlarz przeróżnych możliwości oraz kombinacji. Po roku walki z wirusem SARS-CoV-2 ciągle pojawiają się nowe ustalenia.

Coraz głośniej mówi się o tym, że niektórzy pacjenci przez długi okres borykają się z objawami zakażenia koronawirusem. Profesor Konrad Rejdak opowiedział w Radiu Zet o coraz częstszych przypadkach w procesie leczenia kolejnych osób.

Ekspert wprost mówi, że częsty objaw koronawirus potencjalnie może nie zniknąć

Mimo podjęcia starań pandemia nie odpuszcza, a objawy zakażenia koronawirusem nie są już aż tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać jeszcze w marcu zeszłego roku. Nieustannie jednak najbardziej charakterystyczna pozostaje utrata węchu.

Okazuje się jednak, że zanik zmysłu to objaw, który niekoniecznie musi zniknąć wraz z COVID-19. Niektórzy z pacjentów zauważyli, że brak możliwości odczuwania zapachów obecnych w ich otoczeniu nadal pozbawia ich komfortu dnia codziennego.

Gościem Radia Zet był prof. Konrad Rejdak i nie ukrywał, że taki stan rzeczy to coraz częściej sytuacja, z którą osobiście się spotyka. Ekspert zdradził, że część osób przechodzących przez COVID-19 może mieć trudności z ponownym korzystaniem ze zmysłu węchu.

- Nie ma dnia, żebym nie konsultował osób, które przychodzą do neurologa, podając liczne objawy po fakcie. Przeszedłem COVID-19 całkiem nieźle, ale od pięciu miesięcy nie mam węchu - wskazał w rozmowie w Radiu Zet ekspert.

Co więcej, profesor zaznaczył, że niektórzy pacjenci mogą potencjalnie pozostać w tej sytuacji. - Mamy takie doświadczenia niestety z innych chorób wirusowych - podkreślił. Nie jest to jednak oczywiście pewne.

Jakie są objawy koronawirusa?

Problem z wirusem SARS-CoV-2 jest taki, że część osób może przechodzić samo zakażenie w sposób bezobjawowy. W takim przypadku brak świadomości bycia nosicielem choroby powoduje nieświadome narażenie innych na chorobę.

Na oficjalnej rządowej stronie dowiedzieć możemy się, że typowymi dla wirusa SARS-CoV-2 objawami są: wysoka gorączka, kaszel, duszności, kłopoty z oddychaniem oraz właśnie utrata węchu i smaku. Na stronie pacjent.gov.pl można wykonać test, który może pomóc w ustaleniu, czy samopoczucie wskazuje na zakażenie.

Pozbawienie dwóch zmysłów znacząco wpływa na to, jak odbieramy rzeczywistość. Potrawy bez zapachu nie będą smakować tak dobrze, a jedzenie potraw tylko by zaspokoić biologiczne potrzeby, może dla wielu osób być ogromnym dyskomfortem psychicznym.

Dlaczego w tym przypadku utrata węchu jest trudniejsza?

Przy okazji różnych chorób nasze zmysły mogą ulec przytępieniu, jednak w przypadku koronawirusa utrata węchu związana jest paraliżem komórek nerwowych w nosie. To właśnie dzięki nim nasz organizm może poprawnie odczytywać otrzymywane bodźce.

- Młoda matka, która gotuje dla dziecka posiłki, nie może sprawdzić, czy jest to smaczne. To jest straszliwe zaburzenie jakości życia - wyjaśnił słuchaczom prof. Konrad Rejdak. Jednocześnie zapewnił, iż istnieje szansa, że terapia niektórymi preparatami witaminowymi może dać nadzieję na to, że sparaliżowane przez wirusa komórki ponownie zaczną spełniać swoją rolę.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Radio Zet / gov.pl / pacjent.gov.pl

Tagi: Koronawirus
Powiązane