wtv.pl

WTV.pl

Jutro Dzień Babci. Czy wiecie, jak w ogóle powstało to święto?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Praktycznie wszyscy obchodzą Dzień Babci, jednak wiele osób nie potrafi odpowiedź na pytanie o genezę tego święta. Ta okazuje się zaskakująco współczesna.

W tym roku Dzień Babci będzie wyglądał nieco inaczej, a to za sprawą pandemii. Niemniej nadal nie narażając seniorki na niebezpieczeństwo zakażenia koronawirusem, można ucieszyć je podziękowaniami za bycie prawdziwymi opokami rodzin.

Skąd się wzięła tradycja obchodzenia Dnia Babci?

Wszyscy uważający, że Dzień Babci to wielowiekowa tradycja muszą być zdziwieni, słysząc, że wcale tak nie jest. Gdyby nie prasa i jeden miły gest w stronę cenionej aktorki, to dziś babcie i dziadkowie nie mogliby liczyć na tak szerokie uznanie.

To osobie Mieczysławy Ćwiklińskiej zawdzięczamy symboliczny początek Dnia Babci. 21 stycznia, czyli data obecnie uważana za święto wszystkich babć, artystka występowała w Poznaniu. Był rok 1965 i redakcja "Expressu Poznańskiego" postanowiła uczcić jej osobę, wręczając tort oraz kwiaty.

Pomysłodawcą Dnia Babci był Kazimierz Flieger, a sam zamysł na honorowanie babć w roku 1964 tygodnik "Kobieta i Życie" opublikował na swoich łamach przesłanie dotyczące seniorek rodu. Wysunięto propozycję na uroczyste dziękowanie za ich pomoc i za to, że zwyczajnie są.

Mieczysława Ćwiklińska, to od niej wszystko się zaczęło

Dlaczego to właśnie urodzona w 1879 roku Mieczysława Ćwiklińska stała się symbolem Dnia Babci? Otóż w momencie wręczania jej kwiatów i tortu na poznańskiej scenie w 1965 r., aktorka miała już 85 lat. Na fali popularności pomysłu z "Kobiety i Życie" stwierdzono, że to dobry pomysł, aby rozpocząć nową tradycję.

Po ustanowieniu Dnia Babci na 21 stycznia, rok później tradycje tę podtrzymał "Express Wieczorny". Polacy szybko zaadaptowali się do nowego zwyczaju i rok w rok dziękują swoim babciom za ogrom pracy i wsparcia.

Niemniej święto nie należy do najbardziej sędziwych obchodzonych przez nas okazji. Ma jedynie 56 lat, co dla większości osób może być sporym zaskoczeniem, widząc, jak popularne i oczywiste jest.

Jest Dzień Babci - a co z dziadkami?

Niestety dziadkowie nie mogą pochwalić się równie barwną opowieścią o genezie swojego święta. Po pewnym czasie od przyjęcia się Dnia Babci obchodzonego 21 stycznia naturalnie — dzień później — zaczęto obchodzić Dzień Dziadka.

Aleksandra Rybińska z Polskiego Radia przekazuje, iż istnieje przekonanie, że obchodzone 22 stycznia święto zostało tak naprawdę zaadaptowane przez Polki i Polaków w latach osiemdziesiątych XX wieku. Miało przybyć do nas wprost zza oceanu, Ameryki.

Źródło: Wikipedia / polskieradio.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

28-letni mężczyzna utopił się w czasie kąpieli w jeziorze w Boszkowie
Czytaj więcej >

Polska

Na autostradzie w okolicach Szczecina płonie czołg. Doszło do eksplozji
Czytaj więcej >

Polska

Wierzący antyszczepionkowcy próbują przekonać, że szczepienia są niebezpieczne. Odwołują się do Bożej Ochrony
Czytaj więcej >

Polska

Pożar w Nowej Białej. Spłonęły zabytkowe budynki
Czytaj więcej >

Polska

Rozpoczęto zbiórki na rzecz pogorzelców z Nowej Białej. Akcję ogłasza abp Jędraszewski
Czytaj więcej >

Polska

Tragedia na wsi. Nie żyje strażak
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]