wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jutro Dzień Babci. Czy wiecie, jak w ogóle powstało to święto?

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Już jutro wnukowie i wnuczki w związku z Dniem Babci masowo składać będą życzenia. Warto wiedzieć skąd wzięła się tradycja honorowania swoich ukochanych babć i wręczanie im przysłowiowego kwiatka. Dzień Babci i Dziadka nie są świętami, które obchod

Praktycznie wszyscy obchodzą Dzień Babci, jednak wiele osób nie potrafi odpowiedź na pytanie o genezę tego święta. Ta okazuje się zaskakująco współczesna.

W tym roku Dzień Babci będzie wyglądał nieco inaczej, a to za sprawą pandemii. Niemniej nadal nie narażając seniorki na niebezpieczeństwo zakażenia koronawirusem, można ucieszyć je podziękowaniami za bycie prawdziwymi opokami rodzin.

Skąd się wzięła tradycja obchodzenia Dnia Babci?

Wszyscy uważający, że Dzień Babci to wielowiekowa tradycja muszą być zdziwieni, słysząc, że wcale tak nie jest. Gdyby nie prasa i jeden miły gest w stronę cenionej aktorki, to dziś babcie i dziadkowie nie mogliby liczyć na tak szerokie uznanie.

To osobie Mieczysławy Ćwiklińskiej zawdzięczamy symboliczny początek Dnia Babci. 21 stycznia, czyli data obecnie uważana za święto wszystkich babć, artystka występowała w Poznaniu. Był rok 1965 i redakcja "Expressu Poznańskiego" postanowiła uczcić jej osobę, wręczając tort oraz kwiaty.

Pomysłodawcą Dnia Babci był Kazimierz Flieger, a sam zamysł na honorowanie babć w roku 1964 tygodnik "Kobieta i Życie" opublikował na swoich łamach przesłanie dotyczące seniorek rodu. Wysunięto propozycję na uroczyste dziękowanie za ich pomoc i za to, że zwyczajnie są.

Mieczysława Ćwiklińska, to od niej wszystko się zaczęło

Dlaczego to właśnie urodzona w 1879 roku Mieczysława Ćwiklińska stała się symbolem Dnia Babci? Otóż w momencie wręczania jej kwiatów i tortu na poznańskiej scenie w 1965 r., aktorka miała już 85 lat. Na fali popularności pomysłu z "Kobiety i Życie" stwierdzono, że to dobry pomysł, aby rozpocząć nową tradycję.

Po ustanowieniu Dnia Babci na 21 stycznia, rok później tradycje tę podtrzymał "Express Wieczorny". Polacy szybko zaadaptowali się do nowego zwyczaju i rok w rok dziękują swoim babciom za ogrom pracy i wsparcia.

Niemniej święto nie należy do najbardziej sędziwych obchodzonych przez nas okazji. Ma jedynie 56 lat, co dla większości osób może być sporym zaskoczeniem, widząc, jak popularne i oczywiste jest.

Jest Dzień Babci - a co z dziadkami?

Niestety dziadkowie nie mogą pochwalić się równie barwną opowieścią o genezie swojego święta. Po pewnym czasie od przyjęcia się Dnia Babci obchodzonego 21 stycznia naturalnie — dzień później — zaczęto obchodzić Dzień Dziadka.

Aleksandra Rybińska z Polskiego Radia przekazuje, iż istnieje przekonanie, że obchodzone 22 stycznia święto zostało tak naprawdę zaadaptowane przez Polki i Polaków w latach osiemdziesiątych XX wieku. Miało przybyć do nas wprost zza oceanu, Ameryki.

Źródło: Wikipedia / polskieradio.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >