wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Milion Polek i Polaków musi w tym roku wymienić dowód. Jaka jest najprostsza metoda?

3 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Dowód osobisty co jakiś czas traci ważność i trzeba go wymienić. Czeka to w tym roku ponad milion Polek i Polaków. Dotyczy to konkretnie osób, których dokument utraci ważność w najbliższych 12 miesiącach oraz tych, którz

Jak podaje Ministerstwo cyfryzacji, ok. niemal 1 050 000 osobom skończy się w tym roku ważność dowodu osobistego, a ponad 160 tys. młodych osób w najbliższych miesiącach wyrobi swój dowód osobisty po raz pierwszy. Wnioski o nowe dokumenty można składać także online, czyli bez konieczności wychodzenia z domu i "latania po urzędach", co jest z wielu przyczyn dość kłopotliwe dla wielu. Polacy powoli przekonują się do internetowej formy składania wniosków i coraz częściej korzystają z tej możliwości. Jest to szybka, prosta i wygodna metoda. W 2019 roku aż 160 tys. osób złożyło w ten sposób wniosek o nowy dokument, a 17 tys. poinformowało w ten sposób u utracie swojego dowodu.

Dowody osobiste tracą ważność. Dotyczy to w 2020 roku ponad miliona osób

W tym roku urzędnicy będą mieć pełne ręce roboty. Bowiem łącznie ponad 1 200 000 Polaków z różnych przyczyn będzie składało wnioski o nowe dokumenty. Jednym dowody będą tracić ważność, gdyż mają już 10 lat, drudzy bo urodzili się 2002 roku, więc właśnie będą wchodzić w dorosłość i wyrabiać swój pierwszy w życiu dowód osobisty. Zarówno jedni, jak i drudzy mogą zrobić to bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba założyć swój profil zaufany, wszystkie niezbędne informacje o profilu zaufanym zawarte są na stronie www.pz.gov.pl Drugim krokiem jest wejście na stronę www.gov.pl i zalogowaniesię do konta Mój GOV (prawy górny róg). Tak należy wybrać usługę"Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną". Kolejne kroki to już tylko czyste formalności. Należy postępować zgodnie ze wskasówkami i czytać uważnie - wszystko jest wyjaśnione.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >