Dowód osobisty co jakiś czas traci ważność i trzeba go wymienić. Czeka to w tym roku ponad milion Polek i Polaków.. pxhere.com/asawin
Źródło: pxhere.com/asawin
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 3 Stycznia 2020

Milion Polek i Polaków musi w tym roku wymienić dowód. Jaka jest najprostsza metoda?

Dowód osobisty co jakiś czas traci ważność i trzeba go wymienić. Czeka to w tym roku ponad milion Polek i Polaków. Dotyczy to konkretnie osób, których dokument utraci ważność w najbliższych 12 miesiącach oraz tych, którzy dopiero wchodzą w dorosłość. Jaka jest najprostsza metoda? Powoli przekonujemy się do robienia tego online.

Jak podaje Ministerstwo cyfryzacji, ok. niemal 1 050 000 osobom skończy się w tym roku ważność dowodu osobistego, a ponad 160 tys. młodych osób w najbliższych miesiącach wyrobi swój dowód osobisty po raz pierwszy. Wnioski o nowe dokumenty można składać także online, czyli bez konieczności wychodzenia z domu i "latania po urzędach", co jest z wielu przyczyn dość kłopotliwe dla wielu. Polacy powoli przekonują się do internetowej formy składania wniosków i coraz częściej korzystają z tej możliwości. Jest to szybka, prosta i wygodna metoda. W 2019 roku aż 160 tys. osób złożyło w ten sposób wniosek o nowy dokument, a 17 tys. poinformowało w ten sposób u utracie swojego dowodu.

Dowody osobiste tracą ważność. Dotyczy to w 2020 roku ponad miliona osób

W tym roku urzędnicy będą mieć pełne ręce roboty. Bowiem łącznie ponad 1 200 000 Polaków z różnych przyczyn będzie składało wnioski o nowe dokumenty. Jednym dowody będą tracić ważność, gdyż mają już 10 lat, drudzy bo urodzili się 2002 roku, więc właśnie będą wchodzić w dorosłość i wyrabiać swój pierwszy w życiu dowód osobisty. Zarówno jedni, jak i drudzy mogą zrobić to bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba założyć swój profil zaufany, wszystkie niezbędne informacje o profilu zaufanym zawarte są na stronie www.pz.gov.pl Drugim krokiem jest wejście na stronę www.gov.pl i zalogowaniesię do konta Mój GOV (prawy górny róg). Tak należy wybrać usługę"Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną". Kolejne kroki to już tylko czyste formalności. Należy postępować zgodnie ze wskasówkami i czytać uważnie - wszystko jest wyjaśnione.