wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

1,5 miliona Polek i Polaków musi wymienić dowód osobisty w 2021 roku. Lepiej nie przegapić zmian

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Dowód osobisty w 2021 r. będzie musiało wymienić aż 1 546 700 Polaków. W obecnej sytuacji epidemicznej sprawa została nieco ułatwiona - wszystko można załatwić elektronicznie. Przepisy obowiązywać będą jednak tylko do sierpnia, kiedy to doku

  • Ponad półtora miliona dowodów osobistych traci ważność w 2021 r.

  • Nowy dokument można wyrobić łatwo i szybko, przez internet

  • Do procesu potrzebny będzie nam profil zaufany oraz konto w serwisie ePUAP

Przypominamy - warto już teraz sprawdzić, czy Twój dowód osobisty nie traci ważności w tym roku! 

Dowód osobisty do wymiany? 

Ważny dowód osobisty jest niezbędny każdemu pełnoletniemu polskiemu obywatelowi. Choć rzadko po niego sięgamy, jego brak może skutkować przykrymi konsekwencjami. Warto więc upewnić się, że nasz dokument jest wciąż aktualny

Jak to zrobić? W przypadkach zarówno starszego i nowszego typu dowodu osobistego, termin ważności odnajdziemy na awersie naszego dokumentu, w okolicach hologramu przedstawiającego kontur mapy Polski. 

Jeśli odnajdziemy tam rok 2021 powinniśmy jeszcze przed nastąpieniem wyznaczonej daty wystąpić z wnioskiem o wydanie nam nowego

Najprościej będzie zrobić to przez internet, bez wychodzenia z domu. Potrzebny będzie nam tzw. profil zaufany, który możemy założyć np. na stronie banku, w którym mamy konto. Następnie wystarczy utworzyć swój profil na platformie ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) i możemy rozpocząć proces. 

Jak złożyć wniosek?

Dowód osobisty, który wyrobić możemy sobie obecnie to tzw. e-dowód. Od zwykłego różni się tym, że dodatkowo pełni on również rolę nośnika identyfikacji elektronicznej. Oznacza to, że przy jego użyciu możemy np. podpisywać dokumenty w sposób elektroniczny. 

Tradycyjne dowody osobiste oficjalnie przechodzą do lamusa, a każdy kolejny, niezależnie od tego, czy wyrobimy go sobie w tym roku, czy za 5 lat, będzie miał już formę nowoczesnego e-dokumentu

Jeśli termin ważności Twojego dowodu osobistego upływa w najbliższym czasie, już dziś powinieneś złożyć wniosek o wydanie Ci kolejnego. By to zrobić, należy wejść na stronę Obywatel.gov.pl, odnaleźć opcję "Uzyskaj dowód osobisty" a po kliknięciu w nią wybrać "Przez internet". W następstwie przekierowani będziemy do naszego konta ePUAP, a po zalogowaniu wybrać będziemy musieli urząd gminy, w którym zechcemy odebrać nasz nowy dokument. 

Przechodzimy do wypełnienia formularza, do którego załączyć musimy również odpowiednią fotografię. Następnie podpisujemy dokument przy pomocy naszego profilu zaufanego i wysyłamy. Wyrobienie nowego dowodu osobistego jest oczywiście w pełni darmowe, a czas realizacji sięga maksymalnie 30 dni. W międzyczasie, co kilka dni sprawdzajmy nasz profil ePUAP, by uzyskać informację, czy wszystko jest już gotowe. Gdy otrzymamy zaproszenie po odbiór dokumentu, możemy udać się do urzędu gminy, który wybraliśmy we wniosku. 

Metoda "internetowego wniosku" będzie aktualna tylko do sierpnia bieżącego roku. Po tym terminie, sprawę załatwić będzie można tylko osobiście, gdyż wymagany będzie również odcisk naszego palca oraz, podobnie jak dawniej, odręczny podpis. 

Źródło: tvn24.pl, gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >