Dostawa szczepionek. (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 4 Marca 2021

Czwartkowa dostawa szczepionek firmy AstraZeneca odwołana. 62 tysiące dawek nie dotrze do Polski

Czwartkowa dostawa szczepionek została odwołana. Aż 62 tysiące dawek preparatu AstraZeneci nie trafi do naszego kraju. Informacje o problemach przekazał Michał Kuczmierowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Zamówione dawki być może dotrą w przyszłym tygodniu.

  • Jeszcze dziś do Polski miało dotrzeć 62 tysiące dawek szczepień od Astra Zeneci. Dostawa została odwołana z powodów "problemów formalnych". Władze kraju nie dostały jednoznacznego zapewnienia co do daty zrealizowania transakcji
  • Michał Dworczyk jeszcze 19 lutego potwierdził, że koncerny przekażą o 6 milionów dawek mniej, niż deklarowały. Nie ogłoszono jednak zmian w harmonogramie szczepień 
  • Obecnie na zabiegi mogą stawiać się pracownicy i pracownice żłobków. Trwają też szczepienia uzupełniające dla grupy 0

Prezes Agencji Rezerw Strategicznych przekazał niepokojące wiadomości dla Polskiej Agencji Prasowej. Wiemy, że dostawa szczepionek "być może" przekroczy nasze granice dopiero w przyszłym tygodniu. Powodem nagłego odwołania realizacji zamówienia mają być problemy formalne przy wypuszczeniu "pewnej partii szczepionek". Wiadomości dotarły do administracji rządowej w ostatniej chwili. 

- Taka sytuacja jest dla nas absolutnie skandaliczna. Tego typu praktyki demolują harmonogram szczepień w kraju - komentował dla Polskiej Agencji Prasowej Kuczmierowski. Przedstawiciel ARS potwierdził, żę w przyszłym tygodniu, już 8 marca do Polski dotrą preparaty Pfizera i BioNtechu. Władze Moderny wciąż jednak nie przedstawiły terminów. Realizacja harmonogramu jest bezpośrednio uzależniona od działań zagranicznych koncernów. 

Czwartkowa dostawa szczepionek odwołana. Chodzi o aż 62 tysiące dawek

Rząd Zjednoczonej Prawicy pomimo ograniczonych dostaw wciąż posiada niemałe zapasy. Według najnowszych komunikatów stan magazynu wraz z realizowanymi już dostawami wyniósł blisko 250 950 dawek. Niezbędne jest jednak utrzymywanie płynności w bieżących dostawach. Niewykluczone, że Europejska Agencja Leków już w najbliższej przyszłości dopuści do obrotu preparat koncernu Johnson&Johnson. Na ten moment nie ma mowy na zakupienie szczepionki chińskiej lub rosyjskiej.  

W sprawie problemów z dostawami szczepień Polska Agencja Prasowa skontaktowała się z rzecznikiem Komisji Europejskiej. Stefan De Keersmaecker wskazał, że powołano specjalny zespół prowadzący negocjacje z Astrą Zenecą.

- Kilka tygodni temu firma poinformowała nas o problemach z mocami produkcyjnymi. W efekcie rozmowy nadal trwają między Komisją, państwami członkowskimi i firmą. Nie mogę wypowiadać się na temat konkretnej sytuacji w jakimkolwiek państwie członkowskim, ale mamy Komitet Sterujący złożony z przedstawicieli różnych państw członkowskich i Komisji, który nadal bardzo mocno koncentruje się na zapewnieniu terminowych dostaw wystarczającej liczby dawek szczepionek - poinformował. 

Kinga Duda podwieziona do pracy przez ochroniarza, który miał od razu odjechać. „Niebezpieczna niekonsekwencja ochrony”Kinga Duda podwieziona do pracy przez ochroniarza, który miał od razu odjechać. „Niebezpieczna niekonsekwencja ochrony”Czytaj dalej

Michał Dworczyk podczas dzisiejszej konferencji prasowej przekazał, że od 11 marca w kolejkach ustawią się osoby powyżej 69. roku życia. Od 18 marca zaś ruszy rejestracja osób w wieku od 69. do 71. roku życia. Rejestracja pacjentów 70 plus rozpocznie się od 22 do 24 dnia miesiąca. Od 15 marca ruszą szczepienia osób przewlekle chorych. Chodzi o osoby po przeszczepach, pacjentów dializowanych z powodu niewydolności nerek, a także Polacy walczący z nowotworami. 

Od 27 grudnia do dziś zrealizowano 3 619 316 zabiegów. Pierwszą dawkę otrzymały już 2 338 137 osób, a pełną odporność nabyło już 1 281 179 pacjentów. Odnotowano mniej niż 4 tysiące niepożądanych odczynów, z czego zdecydowana większość z nich ograniczyła się do objawów lekkich. Zutylizowano jedynie 4 932 dawek. Z przedstawionych danych wynika, że do końca marca uda zaczepić się ponad 4 miliony osób. 

Skutki szczepień widać na przykładzie medyków. Minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował, iż od początku grudnia odnotowano spadek z dziennego poziomu zachorowań powyżej 200 dziennie do 10. "Tutaj nie widać trzeciej fali" - deklaruje przedstawiciel Zjednoczonej Prawicy. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [GOV/PAP]